KGHM o procesie transformacji i energii z atomu

KGHM o procesie transformacji i energii z atomu Canva

Plany KGHM dotyczące rozwoju małych reaktorów jądrowych oraz dyskusje o transformacji przemysłu metali nieżelaznych i koniecznych regulacjach prawnych – przedstawiciele miedziowej spółki uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Energia dla Europy” w Brukseli.

– Myślenie o energii w Europie się zmienia – zmienia się pod wpływem pandemii, zmienia się pod wpływem wzrostu cen surowców, zmienia się wreszcie pod wpływem agresywnej polityki Rosji i wojny na Ukrainie. Trwa ożywiona dyskusja w gronie polityków i ekspertów, którzy wspólnie starają się wypracować rozwiązania, które najlepiej uchronią nas przed brakiem gazu zarówno podczas nadchodzącej zimy, jak i w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. KGHM widzi przyszłość w energetyce jądrowej opartej o SMR-y, jako bezpiecznej, stabilnej i przewidywalnej kosztowo – powiedział podczas konferencji Andrzej Kensbok, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych i dywersyfikacja źródeł energii to elementy transformacji miedziowego giganta. KGHM planuje do 2030 r. połowę zużywanej energii dostarczyć ze źródeł własnych, w tym z odnawialnych źródeł energii. Spółka ma własne niskoemisyjne źródła wytwórcze i prowadzi projekty fotowoltaiczne. Zaangażowała się również w rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych.

W panelu poświęconym technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) przedstawiciele KGHM podkreślali, że firma jest także krajowym pionierem w obszarze energetyki jądrowej. W lutym tego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale – dostawcą technologii SMR – małych reaktorów jądrowych. Czysta energia z pierwszej elektrowni tego typu ma zasilić oddziały produkcyjne miedziowej spółki jeszcze w tej dekadzie.

Aktualnie przygotowywane jest studium wykonalności przedsięwzięcia. Natomiast w lipcu 2022 r. Polska Miedź jako pierwsza w Polsce, spółka zwróciła się do Prezesa PAA z wnioskiem o wydanie tzw. opinii ogólnej, która ma rozstrzygnąć, czy reaktor dostawcy technologii spełnia polskie wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

W dyskusji udział wzięli m.in. przedstawiciele polskiego rządu, europarlamentarzyści, członkowie Komisji Europejskiej oraz eksperci z całej Europy.

Konferencja w Brukseli zorganizowana została w ramach Forum Energii Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Udało się przedstawić zarówno projekty, jak i wymienić poglądy przemysłu z przedstawicielami europejskiej administracji, ekspertami europejskich instytucji polityczno-gospodarczych oraz liderami opinii w zakresie energetyki i przemysłu.

Źródło: KGHM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę