Jak radzić sobie z kryzysem energetycznym?

Jak radzić sobie z kryzysem energetycznym? Canva

Od kilku miesięcy właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii – zarówno prądu, jak i gazu. Według informacji z Urzędu Regulacji Energetyki w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Badanie „Każdy kryzys potrzebuje bohatera” ujawniło, że wzrosty kosztów energii stanowią dla Polaków realny problem, z którym często nie umiemy sobie poradzić.

Wzrost cen energii powodem do niepokoju 

Z badania Resideo wynika, że 92% respondentów podkreśla swoje zaniepokojenie wzrostem kosztów energii. By odczuć kryzys w jak najmniejszym stopniu, Polacy podejmują szereg działań, mających na celu zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Najczęściej wskazywanymi sposobami są: obniżenie temperatury w domu (18%) i regulacja temperatury grzania w ciągu dnia (15%). Rzadziej respondenci wskazywali cieplejszy ubiór (10%), uszczelnianie okien i drzwi (10%), wyłączanie ogrzewania na czas nieobecności w domu (8%), obniżanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (8%) oraz modernizację systemu grzewczego (3%). Niektórzy podejmują bardziej radykalne kroki, tj. całkowite wyłączenie ogrzewania (8%) bądź ograniczenie ogrzewania tylko do jednego pomieszczenia (3%). Warto zaznaczyć, że z urządzeń sterujących ogrzewaniem korzysta zaledwie kilka procent społeczeństwa (8%). Są i tacy, którzy nie podjęli żadnych kroków. Stanowią oni 8%.

Działania podejmowane przez Polaków w celu zmniejszenia kosztów

Zamiast zasięgnąć rady u fachowcy udajemy się do Internetu 

Wydawać by się mogło, że duże zaniepokojenie skłoni Polaków do poszukiwania informacji na temat oszczędzania u rzetelnych źródeł. Jak się jednak okazuje, tylko 15% respondentów zasięga rady u profesjonalnych instalatorów. Najczęściej wskazywanym źródłem informacji jest natomiast Internet, a w szczególności wyszukiwarka Google (50%) i strony z poradami (38%). Właściciele mieszkań polegają też na radach przyjaciół i znajomych (37%).

Miejsca gdzie Polacy szukają informacji

 

Polska na tle innych krajów

Badanie zostało przeprowadzone przez Resideo także w 4 innych krajach Europy Wschodniej: Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. W wielu kwestiach wyniki nie różnią się między państwami. We wszystkich badaniach aż 92% respondentów stwierdza, że są „zaniepokojeni” lub „bardzo zaniepokojeni” rosnącymi cenami energii. Natomiast najczęściej wskazywanym sposobem redukcji kosztów ogrzewania jest obniżenie temperatury w domu (21%).

Mieszkańcy Europy Wschodniej zgodni są także w kwestii źródeł porad na temat oszczędzania na rachunkach, bowiem wyszukiwarka Google była przez respondentów wskazywana najczęściej (40%). Wyjątkiem są Węgrzy, którzy najchętniej udają się po radę  do profesjonalisty (55%).

W tym sezonie grzewczym skorzystanie z porady fachowego instalatora może być szczególnie ważne, gdyż może on optymalnie dobrać odpowiedni system inteligentnego zarządzania ogrzewaniem, który pomoże obniżyć rachunki za prąd przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu domowników – podkreśla Natalia Długosz, manager ds. marketingu i komunikacji z Resideo. 

Ponadto, w Polsce o wiele częściej decydujemy się na uszczelnianie okien (10%) niż  w Czechach (2%) i na Słowacji (2%).

Polacy są gotowi zainwestować, by oszczędzić w przyszłości

Badanie wykazało także, że aż 52% respondentów rozważyłoby zainwestowanie w najnowsze urządzenia sterujące ogrzewaniem, gdyby w dłuższej perspektywie oznaczało to oszczędności. Ponadto, aż 65% osób skorzystałoby z pomocy specjalisty w przypadku instalacji takiego urządzenia, podczas gdy 14% podjęłoby się tego zadania na własną rękę.

Gotowość do zainwestowania

Inwestowanie w najnowsze urządzenia sterujące ogrzewaniem rozważyłoby 50% badanych we wszystkich 5 krajach. Polacy (52%) są jednak o wiele bardziej zainteresowani nowoczesnymi technologiami w swoich domach, w porównaniu z Czechami (24%) i Węgrami (24%). Ponadto, 71% mieszkańców Europy Wschodniej skontaktowałoby się ze specjalistą w celu zainstalowania urządzeń sterujących ogrzewaniem.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wyniki badania zostały zamieszczone w raporcie „Każdy kryzys potrzebuje bohatera”, do którego Resideo dołączyło 7 rad do oszczędzania. W ten sposób firma chce pokazać, że największy wpływ na dom, a tym samym na koszty jego utrzymania, ma jego mieszkaniec. Przypominamy przede wszystkim o tym, by:

  • uszczelnić okna,
  • nie zasłaniać grzejników,
  • wyłączać grzejniki na czas wietrzenia pomieszczeń,
  • nie wychładzać, ale też nie przegrzewać pomieszczeń,
  • ubierać się cieplej,
  • obniżyć temperaturę podczas nieobecności w domu,
  • zainstalować inteligentne termostaty.

Dzięki inteligentnym termostatom można zredukować rachunki nawet o 12%. Natomiast obniżenie temperatury o 1°C generuje ok. 6% oszczędności. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niższa temperatura jest także dobra dla naszego zdrowia, o czym przekonują eksperci.

Według WHO zdrowa osoba może utrzymywać w swoim mieszkaniu temperaturę na poziomie 18°C. Idealna temperatura w mieszkaniu zależy od wielu czynników, do których należą m.in. płeć, wiek i aktywności, jakie wykonujemy w danym pomieszczeniu. Najzdrowszy sen zapewni nam temperatura na poziomie 17-18°C. Wyższe temperatury mogą skrócić fazy naszego snu, przez co organizm nie ma możliwości w pełni się zregenerować – mówi Łukasz Durajski, rezydent pediatrii i członek Światowej Organizacji Zdrowia. 

Źródło: Resideo 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę