Jak bronić się przed wzrostem cen prądu?

Schneider Electric

2018 r. przyniósł wzrost cen zużycia energii w skali całego świata o 2,9%. Zapotrzebowanie na samą energię elektryczną będzie rosło dwa razy szybciej niż ogólne zapotrzebowanie na wszystkie typy energii łącznie – takiego zdania są eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Poprawa efektywności energetycznej i dokładna kontrola zużycia energii elektrycznej sprawi, ze przedsiębiorcy będą mogli bronić się przed wzrostem cen.

Ceny rosną, popyt nie spada

Problem coraz wyższych cen energii dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców – w Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowały jeden z najwyższych wzrostów w ciągu ostatniej dekady. Częściowo jest to spowodowane większymi podatkami, ale UE zwraca również uwagę na rosnące koszty samej energii – zarówno jej wytworzenia, jak i przesyłania.

Polska odczuje to już w tym roku. Według różnych szacunków, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosną o 10%, a ceny dla przemysłu nawet o 20-40%. Podwyżki miały mieć miejsce już w 2019 r., ale powstrzymały je działania rządu, m.in. rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych.

Poprawa wydajności jedynym ratunkiem

Dla przedsiębiorców coraz większy popyt oraz brak perspektywy spadku cen oznacza tylko jedno możliwe rozwiązanie: minimalizowanie kosztów po swojej stronie. Czas przejść na rozwiązania energooszczędne i poprawiające efektywność energetyczną.

Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z technologii, która potrzebuje stałego dopływu energii elektrycznej, takiej jak np. rozwiązania chmurowe czy edge computing. Rosnące ceny prądu sprawią, że konieczne stanie się bardzo dokładne monitorowanie energii, by przedsiębiorcy kupowali jej tylko tyle, ile faktycznie zużywają – i by byli w stanie aktywnie regulować jej zużycie. Odpowiedzią jest tutaj system EcoStruxure: pozwala na stały monitoring urządzeń działających w jego ramach, a także na kontrolowanie zużycia energii przez niektóre z nich, dzięki czemu cały system działa optymalnie – mówi Katarzyna Zaparty-Makówka, kierownik projektów efektywności energetycznej w Schneider Electric.

Stały monitoring informacji o zużyciu pozwoli przedsiębiorcom uniknąć wielu pułapek potencjalnie zwiększających ich koszty. Jednym z tych problemów jest częste podpisywanie umów na dostawę większej ilości energii elektrycznej, niż to faktycznie jest potrzebne. Wiedza o tym, ile energii jest potrzebne pozwoli na kupowanie tylko koniecznej ilości energii i tym samym minimalizację kosztów – co często oznacza oszczędności na poziomie setek tysięcy złotych.

Zastosowanie EcoStruxure Building w Almaty Arena pozwoliło na automatyzację procesów – sam system, w zależności od budynku, pozwala na oszczędności rzędu 30% kosztów energii. Z kolei system EcoStruxure Facility Advisor umożliwia stały monitoring zużycia energii w danym budynku, dzięki czemu sieć Carrefour zmniejszyła rachunki za energię w swoich egipskich sklepach o 7%.

Źródło: Schneider Electric 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę