Inteligentne rozwiązania w kolumnach sygnalizacyjnych firmy WERMA

Werma

Firma WERMA wprowadza do swojej oferty w wybranych rodzinach kolumn sygnalizacyjnych innowacyjny zintegrowany interfejs komunikacyjny IO-LINK, który oferuje użytkownikowi wiele możliwości i jest międzynarodowym standardem pozwalającym na komunikację z czujnikami, siłownikami, urządzeniami sygnalizacyjnymi, etc.

Dwie rodziny kolumn sygnalizacyjnych z IO-LINK: KombiSIGN 40 oraz ClearSIGN nie tylko posiadają zintegrowany system komunikacji, ale także zapewniają bardzo jasne, widoczne w obszarze 360° sygnały świetlne dzięki innowacyjnym soczewkom OmniVIEW. Obie kolumny sygnalizacyjne łączą w sobie minimalistyczny i nowoczesny design, a także oferują wysoki stopień ochrony IP66. Wysoki stopień ochrony gwarantuje, że kolumny są w stanie pracować w ekstremalnych warunkach, a duży zakres temperatury pracy (od -30°C do +60°C w przypadku KombiSIGN40 oraz od -20°C do +50°C w przypadku ClearSIGN) pozwala kolumnom wytrzymać duże wahania temperatury.

Zintegrowany system IO-LINK pozwala na obsługiwanie danych procesowych, czyli wartości pomiarowych sygnałów fizycznych i sygnałów sterujących. Dane procesowe są informacją określającą stan procesu i wartość sterowań, na podstawie której steruje się przebiegiem procesu, aby osiągnąć założony efekt.

Czym jest IO-LINK?

IO-Link jest globalnym standardem w technologii wejść/wyjść (norma IEC61131-9) dla komunikacji pomiędzy sterownikiem a urządzeniami. Do wykonania połączeń wykorzystuje się nieekranowane przewody ze złączem M12. Parametry oraz dane dot. konfiguracji są przesyłane do urządzenia ze sterownika, a z urządzenia do sterownika przesyłane są dane procesowe i diagnostyczne. Komunikacja IO-LINK opiera się na połączeniu punkt-punkt (ang. point-to-point) pomiędzy czujnikiem/elementem wykonawczym a interfejsem IO-LINK sterownika.

 

© Werma

 

 

Seria KombiSIGN 40 z IO-LINK

Kolumny sygnalizacyjne KombiSIGN 40 o modułowej konstrukcji i średnicy 40mm mogą składać się z elementów sygnalizacji świetlnej o 5 różnych kolorach. Moduły sygnalizacyjne LED TwinLIGHT oraz TwinFLASH łączą dwa efekty świetlne w jednym module.

Pierwszy z nich zapewnia światło LED stałe lub migające, a drugi zapewnia światło LED błyskowe lub światło z efektem EVS, czyli efektem nieregularnych błysków. Kolumna sygnalizacyjna KombiSIGN 40 z interfejsem I/O Link jest łatwa w instalacji i użytkowaniu. Funkcjonalność kolumny ogranicza się do prostego załączania/wyłączania poszczególnych sygnałów świetlnych, dzięki czemu idealnie nada się ona do prostych systemów sygnalizacji.

Seria ClearSIGN z IO-LINK

Kolumny sygnalizacyjne ClearSIGN oferują z kolei nowoczesny design połączony z najnowszą technologią, pozwalając uzyskać optymalną funkcjonalność. Kolumny sygnalizacyjne ClearSIGN pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności za pomocą interfejsu IO-LINK. System IO-LINK daje możliwość parametrycznego ustawienia różnych warunków pracy. Użytkownik za pośrednictwem IO-LINK może dostosować, np. jasność, barwę lub rodzaj sygnału świetlnego na kolumnie sygnalizacyjnej ClearSIGN do własnych preferencji.

 

© Werma

 

Dzięki interfejsowi IO-LINK kolumny sygnalizacyjne ClearSIGN mogą zostać zastosowane jako wskaźnik poziomu cieczy lub wskaźnik temperatury. Jako przykład może posłużyć kolumna sygnalizacyjna, która wypełnia się kolorowym światłem od dołu do góry w miarę napełniania się jakiegoś zbiornika. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu podświetlenie kolumny zmienia kolor dając sygnał, że zbiornik należy opróżnić.

Kolumna sygnalizacyjna ClearSIGN z interfejsem IO-LINK może pracować w trzech trybach.

Tryb "Single Element"

Jest to domyślny tryb pracy urządzenia. W tym trybie pracy każdy segment kolumny ClearSIGN ma przypisany oddzielny zbiór parametrów sterujących. Poprzez odpowiednie ustawienie parametrów, dla każdego segmentu można przypisać pożądany kolor, efekt świetlny oraz dostosować jasność. Zapewnia to maksymalną elastyczność, ponieważ wszystkie te właściwości można dowolnie łączyć ze sobą. Dzięki tej funkcjonalności można, np. za pomocą jednej kolumny, monitorować na bieżąco przebieg kilku procesów.

Jeśli na kolumnie sygnalizacyjnej znajdują się przykładowo 4 moduły świetlne, do każdego z nich można doprowadzić sygnał odpowiadający postępowi danego procesu technologicznego, następnie każdemu procesowi można przypisać odpowiedni kolor sygnału świetlnego oraz zaprogramować moduł w taki sposób, że będzie on świecił coraz jaśniej w miarę postępowania produkcji. Po zakończeniu danego procesu moduł może zmienić kolor, dając klarowny sygnał, że zakończył się pewien etap. W ten sposób na jednej kolumnie sygnalizacyjnej mogą być wyświetlane dane dotyczące kilku procesów.

Tryb "RGB"

W tym trybie pracy do każdego segmentu kolumny sygnalizacyjnej ClearSIGN przypisany jest kolor (jeden z ośmiu do wyboru), efekt świetlny (światło stałe, migające, błyskowe, EVS) oraz intensywność świecenia. Tryb ten służy do realizacji prostych systemów sygnalizacji, a jego funkcjonalność jest zbliżona do trybu Single Element, ale z możliwością wyboru i zmiany koloru każdego segmentu kolumny sygnalizacyjnej.

Tryb "Level meter"

Ten tryb pracy pozwala wyświetlać wartości analogowe na kolumnie sygnalizacyjnej ClearSIGN. W tym trybie dostępne są dwie opcje. Opcja "dimming" sprawia, że kolumna sygnalizacyjna rozjaśnia się od dołu do góry wraz ze wzrostem wartości analogowych. Opcja "blinking” sprawia, że kolumna sygnalizacyjna nie jest stale podświetlona, ale wyświetla wartości analogowe poprzez miganie lub podświetlanie odpowiednich segmentów. W przypadku opcji „dimming” elementy świetlne zwiększają natężenie światła wraz z postępem, a opcja „blinking” emituje sygnały stałe lub migające o stałym, maksymalnym natężeniu, dzięki czemu sprawdzi się w trudnych warunkach oświetleniowych.

Tryb „Level meter” obsługuje 8 bitów danych procesowych. Dopuszczalny zakres od 0 do 100 odpowiada procentowi wartości analogowej. Do każdego poziomu można przypisać również kolor, sygnalizujący osiągnięcie górnego lub dolnego limitu wartości.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę