Inteligentna nakładka na licznik energii

Inteligentna nakładka na licznik energii Politechnika Warszawska

Dokładna wiedza na temat zużytej energii i naszych zwyczajów dotyczących używania urządzeń na prąd może pomóc w ograniczeniu wysokości rachunków za energię elektryczną. Taki cel przyświecał studentom z Koła Naukowego Energetyków na Politechnice Warszawskiej, którzy skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii.

Członkowie Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej opracowali specjalną nakładkę na licznik energii, która ma pomóc w odpowiedzialnym i oszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej. Według twórców tego urządzenia, żeby racjonalnie korzystać z energii elektrycznej, niezbędne jest dokładne poznanie naszych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy i ile energii zużywamy. Wszystkich tych informacji ma dostarczyć w wygodny sposób właśnie stworzone przez nich urządzenie.

Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli liczbą impulsów na liczbę zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając z wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini koła. – Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon.

Na razie jest to SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określi. Trwają prace nad modułem umożliwiającym przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia, który można by było samodzielnie określać. Program wykonuje operacje w oparciu o dane wejściowe, które są wprowadzane przez użytkownika: stała diody licznika, numer telefonu oraz przedział czasu, z którego chcemy znać średnie zużycie energii.

Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często – podkreśla Paulina Kucharczyk.

Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy zamocować nakładkę na istniejącym liczniku energii.

Źródło: Politechnika Warszawska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę