elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Innowacyjny elektrolit zwiększy stabilność baterii cynkowo-powietrznych

Universität Münster
Reklama
Reklama

Baterie cynkowo-powietrzne są wydajne, ekologiczne, bezpieczne i tanie. Cieniem na tym obrazie kładzie się jednak ich niska stabilność chemiczna. Nowy elektrolit może rozwiązać ten problem.

Baterie cynkowo-powietrzne mają wszelkie predyspozycje ku temu, by stać się atrakcyjną alternatywą dla konwencjonalnych technologii magazynowania energii. Do tej pory przeszkadzała w tym jednak ich niska stabilność chemiczna: uboczne reakcje chemiczne zainicjowane w wyniku kontaktu z elektrolitem alkaicznym prowadziły do nieodwracalnych zmian elektrochemicznych w samej baterii. Zespół naukowców z Centrum Badania Baterii MEET na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münster postanowił rozwiązać ten problem: opracował innowacyjny, niealkaiczny, wodny elektrolit, który nie wywołuje niepożądanych reakcji elektrochemicznych.

Reklama

Nowy elektrolit bazuje na triflanie cynku i zawiera nieznaną dotąd postać nadtlenku cynku ZnO2/O2 o wysokiej odwracalności chemicznej. W porównaniu ze swoimi konwencjonalnymi, wysoce alkalicznymi kuzynami oferuje szereg korzyści, w tym wyższą stabilność chemiczną i odwracalność elektrochemiczną, które umożliwiają efektywniejsze wykorzystanie anody, a w efekcie zapewniają dłuższą żywotność baterii – nawet do 320 cykli lub 1600 godzin pracy w warunkach zewnętrznych.

Zanim otrzymali gotowy elektrolit, naukowcy bardzo dokładnie zbadali zarówno wpływ ZnO2/O2, jak i rolę hydrofobowego anionu triflanu cynku, wykorzystując do tego kombinowane metody analizy elektrochemicznej i modelowania wielkoskalowego. W efekcie odkryli, że elektrolit wykazuje się zwiększoną gęstością energii, dzięki czemu może z powodzeniem konkurować z bateriami litowo-jonowymi.

Reklama

Ekologiczność, bezpieczeństwo i niska cena baterii cynkowo-powietrznej sprawia, że stanowi ona potencjalną alternatywę dla dostępnych na rynku technologii magazynowania energii – podkreśla Wei Sun, kierownik projektu. – Zanim jednak znajdzie ona praktyczne zastosowanie, musi zostać poddana kolejnym testom i optymalizacjom.

Źródło: Universität Münster

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama