AI w produkcji tematem tegorocznych targów Hannover Messe

AI w produkcji tematem tegorocznych targów Hannover Messe Raven Media

Targi Hannover Messe, które w tym roku odbędą się od 17 do 21 kwietnia, skupią się na temacie "AI w produkcji". Obok tematu optymalizacji procesów wytwórczych, wystawcy skupią się na roli sztucznej inteligencji (AI) w symulacji, testowaniu i rozwoju produktu. W ramach targów dbędą się również specjalne wycieczki z przewodnikiem, dedykowany format dyskusji oraz liczne wystawy firm prezentujące narzędzia i przypadki użycia AI – od robotyki po komórki produkcyjne.

Podczas Hannover Messe twórcy sztucznej inteligencji, inżynierowie oprogramowania spotykają się z użytkownikami, aby wspólnie opracować produkty lub procesy AI klasy przemysłowej. Podczas gdy w przeszłości koncentrowano się na przypadkach użycia, w których wykrywano błędy lub anomalie lub dokonywano prognoz, przemysł w 2023 r. skupia się na optymalizacji procesów i wykorzystaniu metod AI do symulacji, testowania i rozwoju produktów.
 
Drugiego dnia targów firma Monolith AI zaprezentuje swoje rozwiązanie do symulacji w inżynierii mechanicznej w ramach wydarzenia Industrial AI na Industrial Transformation Stage. Podejście Monolith AI idzie nawet dalej niż kwitnąca branża symulacyjna. Każda przeprowadzona symulacja rozwija model, ponieważ twórcy opierają się na danych w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że inżynieria mechaniczna może zaoszczędzić na licznych procedurach testowych. 

Generatywna sztuczna inteligencja, na przykład w postaci narzędzia DALL-E, zmieni oblicze rozwoju produktu przemysłowego, a projektant otrzyma wsparcie od inteligentnego agenta. Festo, firma wystawiająca się na targach, od kilku lat pracuje w obszarze uczenia wzmacniającego dla procesów produkcyjnych. Kolejny krok zakłada wykorzystanie algorytmów generatywnych do rozwoju produktów. OpenAI opublikował niedawno modele 3D dla DALL-E. 
 
Wyzwaniem związanym z integracją uczenia maszynowego z procesami zajmują się także dostawcy kontroli procesów - Siemens skupia się ponadto na dostarczaniu ML Ops, w którym inżynierowie dostarczają niezawodne modele uczenia maszynowego dla wydajnej produkcji i stale je utrzymują. Siemens zapewni również wgląd w projekt AI u klienta podczas wydarzenia Industrial AI w drugim dniu targów. Firma Omron zaprezentuje system sterowania Cell-Line, firma Beckhoff przedstawi rozwiązania wizyjne, a firma Dürr zaprezentuje swoją rodzinę produktów DXQanalyze. 
 
Źródło: Deutsche Messe

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę