elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Forum Cobotyki we Wrocławiu już za nami

Raven Media
Reklama
Reklama

Druga edycja Forum Cobotyki odbyła się 16 października we Wrocławiu. Tematem przewodnim konferencji była rola robotów współpracujących (cobotów) w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich wpływ na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów i zwiększenie elastyczności produkcji.

Popularność imprezy przeszła oczekiwania organizatorów. Na Forum zarejestrowało się niemal 200 osób, podczas gdy cała impreza planowała była na frekwencję liczącą 150 osób i to razem z pokazującymi możliwości cobotów partnerami. Goście Forum mogli zapoznać się z programem obejmującym przede wszystkim prezentację praktycznych zastosowań cobotów, rozwiązań przeznaczonych do digitalizacji produkcji i narzędzi do cyfrowego projektowania i symulacji.

Reklama

– Coboty to obecnie najszybciej rosnący segment automatyki przemysłowej. Zdaniem ekspertów IFR do roku 2019 nastąpi wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13%, podczas gdy wskaźnik wzrostu dla robotów współpracujących wyniesie 55%. Stoi za tym szybki zwrot z inwestycji, uniwersalność zastosowań, stosunkowo prosty montaż i uruchomienie oraz łatwość programowania tych urządzeń – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester.

Roboty współpracujące sprawdzają się między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się także obsługą innych maszyn. W wielu przypadkach coboty umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę. W zestawieniu z narzędziami do prototypowania i digitalizacji stanowią oś nowoczesnego zakładu, wybudowanego w myśl koncepcji Przemysłu 4.0, w którym współpraca ludzi i robotów umożliwia pracę bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

Reklama

          Zobacz też: Galeria zdjęć z Forum Cobotyki

Forum Cobotyki było okazją zobaczenia wielu aplikacji w jednym miejscu i sprawdzenia, jakie procesy cobot może usprawnić w firmie. Na przykład Universal Robot pokazał na żywo jak cobot UR sprawdza się m.in. procesach pakowania i paletyzacji. Zaprezentował też montaż precyzyjny elementów z obszaru elektroniki, a także maszynę CNC współpracującą z ramieniem robotycznym.

W tym roku organizatorem Forum była firma Encon-Koester. Wydarzenie skierowane było do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków, zarówno z dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama