Farnell zaopatruje swoje magazyny w najnowsze scalone układy

Farnell zaopatruje swoje magazyny w najnowsze scalone układy Farnell

Farnell, będący częścią koncernu Avnet, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozpoczął dostawy najnowszych scalonych układów zarządzania zasilaniem marki Nordic Semiconductor – modelu nPM1100.

Nowy układ scalony do zarządania zasilaniem (Power Management IC) cechuje się lepszym stosunkiem wydajności do rozmiaru niż jakiekolwiek inne rozwiązanie tego typu, dostępne obecnie na rynku. Powierzchnia, którą zajmuje na płytce wynosi zaledwie 23 mm2. Tak mały rozmiar to idealne rozwiązanie dla aplikacji o silnie ograniczonych wymiarach, jak np. systemy ładowania akumulatorów czy dostarczania mocy w urządzeniach przenośnych oraz w zaawansowanych, bezprzewodowych produktach noszonych i podłączonych do sieci urządzeń medycznych.

Projektanci niewielkich, bezprzewodowych produktów nieustannie starają się wydłużyć czas pracy na baterii i rozbudować funkcje urządzeń, bez powiększania ich rozmiarów. Zwiększenie pojemności akumulatora skutkuje niekorzystnym powiększeniem objętości urządzenia, więc jedynie zwiększenie efektywności wykorzystania energii jest dobrym sposobem na sensowne wydłużenie czasu pracy po naładowaniu czy na rozbudowanie funkcji urządzenia.

Nowy układ scalony do zarządzania zasilaniem, model nPM1100 firmy Nordic Semiconductor, osiągnął to dzięki niewielkim wymiarom, wysokiej skali scalenia i dużej efektywności przetwarzania mocy, co pozwoliło projektantom na osiągnięcie dłuższego czasu pracy urządzenia na baterii lub zwiększenie ilości dostępnej mocy bez powiększania rozmiarów użytych komponentów elektronicznych.

Układ nPM1100 to wysoce wydajny, konfigurowalny układ zarządzania zasilaniem z dwutrybowym regulatorem buck i zintegrowaną ładowarką akumulatorów. Układ został zaprojektowany jako komponent uzupełniający do układów SoC nRF52 i nRF53 firmy Nordic Semiconductor zapewniając niezawodne dostarczanie mocy i stabilną pracę przy maksymalnym wydłużeniu żywotności akumulatora poprzez wysoką wydajność i niskie prądy spoczynkowe. Sam nPM1100 może też być stosowany niezależnie, jako uniwersalny układ scalony do zarządzania zasilaniem.

Kluczowe cechy układu PMIC nPM1100, dostępnego już z szybką dostawą z firmy Farnell, obejmują:

  • Połączenie ładowania akumulatora poprzez USB z zasilaniem i nieduża  kompaktowa implementacja PCB z elementami pasywnymi i zapewniająca sprawność konwersji mocy do 92%.
  • Zintegrowane obwody ładowania akumulatora zostały zaprojektowane do ładowania ogniw litowo-jonowych i litowo-polimerowych z napięciem na wyjściu do wyboru z poziomów 4,1 V i 4,2 V, a więc zgodnie z wymaganiami ogniw o nominalnym napięciu 3,6 V i 3,7 V.
  • Automatyczny wybór trzech trybów ładowania: w pełni automatyczny, stałoprądowy i stałonapięciowy.
  • Zdolność do ładowania akumulatorów przez gniazdo USB z automatycznym wykryciem portu.
  • 100-procentowa możliwość konfiguracji portów, bez konieczności stosowania oprogramowania.
  • Podzespół wydłuża czas pracy na akumulatorze baterii dowolnej aplikacji opartej na SoC serii nRF52 lub nRF53 przy użyciu baterii do ładowania.
  • Zapewnia duży przepływ prądu, odpowiedni do zasilenia układu SoC oraz wszelkich dodatkowych obwodów.

Bardzo się cieszymy widząc, jak firma Nordic Semiconductor rewolucjonizuje rynek układów scalonych do zarządzania zasilaniem, wprowadzając tak nowatorski produkt. Potrzeby innowacji i tworzenia profesjonalnych, bezprzewodowych urządzeń noszonych oraz budowy aplikacji medycznych, łączących się z siecią, gwałtownie rosną. Szczególnie w przypadku urządzeń medycznych, stosowanych w szpitalach czy w domach pacjentów, widać szereg nowych możliwości. Omawiany układ scalony do zarządzania zasilaniem daje projektantom nową możliwość zwiększania ilości dostarczanej mocy i poprawienia sprawności systemów, przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle małych rozmiarów obudowy komponent – mówi Simon Meadmore, vice president of product and supplier management w firmie Farnell.

Źrodło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę