Krzemowy układ scalony RP2040 dostępny jako samodzielny podzespół

Krzemowy układ scalony RP2040 jako samodzielny podzespół Farnell

Farnell, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, udostępnił układ scalony RP2040, zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi. Nowy układ jest sercem płytki Raspberry Pi Pico i wyróżnia się wysoką wydajnością przy zachowaniu niskiego kosztu oraz dużej łatwości użytkowania.

Mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 oferuje wysoką wydajność przetwarzania liczb całkowitych, pojemną wbudowaną pamięć oraz szereg opcji wejść i wyjść, dzięki czemu stanowi elastyczne rozwiązanie, sprawdzające się w szerokim zakresie aplikacji mikrokontrolerowych. Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy mają już doświadczenia w pracy z Raspberry Pi, z łatwością przyjmą płytkę Raspberry Pi Pico i docenią zarówno jej łatwość użytkowania, jak i dostępność cenową.

Do kluczowych cech układu należą: dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB wbudowanej pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalizowane obwody, obsługujące popularne peryferia oraz programowany podsystem wejść i wyjść, umożliwiający zaawansowane wsparcie peryferiów, czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wbudowanym czujnikiem temperatury oraz wbudowany interfejs USB 1.1 z obsługą pracy w trybach hosta i urządzenia podrzędnego.

Lee Turner, global gead of semiconductors and SBC w Farnell, powiedział: Niezmiernie się cieszymy, że Fundacja Raspberry Pi zdecydowała się oferować ten układ scalony jako samodzielny komponent. Płytka Raspberry Pi Pico, w której centrum jest układ RP2040, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów i pozwala wierzyć, że odmieni rynek mikrokontrolerów w taki sam sposób, jak pierwsza płytka Raspberry Pi przekształciła rynek komputerów jednopłytkowych. Klienci mogą teraz korzystać z Raspberry Pi Pico w trakcie projektowania i przejść do wykorzystania samodzielnych układów RP2040 w fazie produkcyjnej, uzyskując tym samym największą elastyczność projektowania.

Farnell to najdłużej współpracujący partner Raspberry Pi. Jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk produktów tej marki. Gromadzi w swoich magazynach kompletny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, a w tym niedawno wprowadzone modele Raspberry Pi Pico, pozwalając klientom na tworzenie różnorodnych urządzeń na potrzeby domowe, profesjonalne, edukacyjne czy do zastosowań komercyjnych. Klienci mogą ponadto skorzystać ze wsparcia technicznego, świadczonego przez 24 godziny na dobę w dni robocze oraz z bezpłatnego dostępu do wartościowych materiałów publikowanych online na stronach internetowych Farnell, a także w ramach społeczności inżynierów i twórców, element14.

Układ Raspberry Pi RP2040 jest dostępny do nabycia w Europie od 1 czerwca.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę