Farnell rozpoczął dostawy nowoczesnych płytek

Farnell rozpoczął dostawy nowoczesnych płytek Farnell

Farnell, należący do koncernu Avnet, globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozpoczął dostawy rewolucyjnych płytek deweloperskich Arduino Nano RP2040 Connect i Raspbbery Pi Pico, wysyłanych bezpośrednio z magazynów firmy. Ostatnio opracowane płytki Arduino Nano RP2040 i Raspberry Pi Pico to dosyć różne od siebie platformy deweloperskie dla mikrokontrolera RP2040; są konkurencyjne cenowo i można je stosować w systemach produkcyjnych.

Raspberry Pi Pico to pierwsza płytka deweloperska zbudowana dla mikrokontrolera RP2040, zaprojektowana przez zespół Raspberry Pi, natomiast pełna dodatkowych funkcji płytka Arduino Nano RP2040 Connect to pierwsza płytka dla RP2040, która pozwala inżynierom na skorzystanie z popularnego formatu Nano. Inżynierowie, którzy już dobrze sobie radzą z Raspberry Pi i Arduino, mogą teraz skorzystać z bardzo elastycznych płytek deweloperskich, do szybszego i łatwiejszego projektowania i wdrażania nowych systemów, skracając czas potrzebny na wprowadzenie rozwiązań na rynek. Arduino Nano RP2040 i Raspberry Pi Pico są dostępne do nabycia z szybką wysyłką wprost z magazynów firmy Farnell.

Płytka Arduino Nano RP2040 Connect jest kompatybilna pod względem wyprowadzeń z innymi płytkami w formacie Nano i zawiera potężny mikrokontroler RP2040 z wbudowanymi dwoma rdzeniami ARM Cortex-M0+ i 264 kB pamięci SRAM. Pozwala to użytkownikom na tworzenie ekscytujących aplikacji IoT (Internet of Things) i opartych o uczenie maszynowe. Ważna jest też dostępna łączność Bluetooth i Wi-Fi, realizowana z użyciem modułu U-blox NINA W102. Na płytce znalazło się też: 16 MB pamięci QSPI Flash, 6-osiowy czujnik inercyjny (akcelerometr i żyroskop), dioda LED RGB, 20 cyfrowych wyprowadzeń SPIO, 8 wejść analogowych, a sama płytka jest w pełni kompatybilna ze środowiskiem Arduino Cloud. Płytka Arduino Nano RP2040 Connect sprawdza się w szeregu aplikacji, poczynając od obliczeń realizowanych na krańcach sieci, urządzeniach noszonych, kontrolerach VR oraz może pracować jako asystent głosowy, a to za sprawą dołączonego w zestawie mikrofonu dookolnego.

Elastyczna, wydajna i niedroga

Raspberry Pi Pico to elastyczna, wysoce wydajna i niedroga platforma deweloperska, którą można wykorzystać bezpośrednio jako element finalnych wersji urządzeń do wdrażania. Zawiera 2 MB wbudowanej pamięci QSPI Flash, 26 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, z czego trzy mogą być używane jako wejścia analogowe. Ponadto ma wbudowany regulator obniżająco-podwyższający. Warto też wspomnieć o dostępności przyjaznych w użytkowaniu narzędzi deweloperskich, a wśród nich prostego systemu programowania w stylu „przeciągnij i upuść”, gdzie dane wgrywane są przez złącze microUSB. Przydatne jest też 3-pinowe złącze szeregowe do interaktywnego debugowania (SWD), kompletne SDK w języku C i dojrzałe, sprawdzone środowisko przygotowane w języku MicroPython. Wraz z odpowiednio wyżłobionymi padami lutowniczymi, płytka Raspberry Pi Pico została zaprojektowana tak, by można ją było z łatwością zintegrować w wielu profesjonalnych aplikacjach mikrokontrolerowych.

RP2040 – pierwszy, samodzielnie opracowany układ krzemowy, stworzony przez zespół odpowiadający za Raspberry Pi, to wyjątkowy produkt, który staje się coraz popularniejszy wśród inżynierów projektantów, a także niezależnych twórców czy nawet jednych z wiodących producentów elektroniki. Marki Raspberry Pi i Arduino stały się synonimami łatwości użytkowania i świetnego stosunku jakości do ceny. Niezmiernie się cieszymy, że możemy zaoferować naszym klientom większy wybór tych potężnych i wydajnych płytek rozwojowych oraz innych niezwykle nowoczesnych produktów, pomagając inżynierom tworzyć nowe projekty – powiedział Lee Turner, global gead of semiconductors and SBC w firmie Farnell.

Farnell, jako globalny dystrybutor, zapewnia klientom szybki dostęp do łatwych w użyciu produktów, przeznaczonych do profesjonalnego użytku. Oferuje szeroki wybór kluczowych platform jednopłytkowych i zestawów narzędzi, pochodzących od wiodących marek, w tym od takich jak: Raspberry Pi, Arduino (Portenta H7), Intel (seria NUC), Industrial Shields i wiele innych. Klienci mogą skorzystać także z pomocy technicznej świadczonej przez 24 godziny na dobę w dni robocze oraz z bezpłatnego dostępu do cennych materiałów publikowanych online na stronie internetowej Farnella, jak również w serwisie element14, gromadzącym społeczność inżynierów i twórców.

Farnell  najstarszy partner Raspberry Pi

Jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów tych komputerów. Farnell gromadzi w swoich magazynach kompletny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, a w tym ostatnio wprowadzoną na rynek płytkę Raspberry Pi Pico. Pozwala klientom na tworzenie różnorodnych urządzeń, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, komercyjnych, edukacyjnych czy domowych. Dostępny jest szeroki system akcesoriów, a wśród nich obudowy, zasilacze, kable microHDMI i moduł kamery Raspberry Pi High Resolution Camera. Płytki Arduino Nano RP2040 Connect i Raspberry Pi Pico są teraz dostępne do nabycia z szybką wysyłką w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę