Energa Operator zamawia kolejne liczniki zdalne

Energa Operator zamawia kolejne liczniki zdalne Canva

Energa-Operator nie zwalnia tempa wdrażania liczników zdalnego odczytu w swojej sieci. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na zakup 946 507 szt. fabrycznie nowych tego typu urządzeń. Energa-Operator planuje objąć zdalnym pomiarem wszystkich swoich klientów do 2026 r.

– Liczniki zdalnego odczytu to jeden z filarów transformacji energetycznej, dzięki któremu możliwe stanie się sprawne zarządzanie zdecentralizowanym systemem elektroenergetycznym w znaczącym stopniu opartym o rozproszone OZE – mówi Łukasz Głowacki, dyrektor Departamentu Pomiarów w Energa-Operator. – Dlatego Energa-Operator traktuje zadanie wdrożenia zdalnego pomiaru priorytetowo. Obecnie korzysta z niego już ponad 2,2 mln odbiorców przyłączonych do sieci Energa-Operator. Zamierzamy zamontować zdalne liczniki u wszystkich naszych klientów jeszcze przed wskazanym w Prawie Energetycznym terminem.

Nowy przetarg na blisko milion liczników

Ogłoszony właśnie przetarg obejmuje sukcesywne dostawy liczników zdalnego odczytu wraz z modemami komunikacji zastępczej do wszystkich Oddziałów Energa-Operator w latach 2024–2025. Liczba zamówionych, fabrycznie nowych urządzeń, wynosi 946 507 szt., w tym:

* 413 602 szt. liczników jednofazowych, dwukierunkowych, wielotaryfowych z zegarem wewnętrznym i profilem obciążenia o następujących parametrach: napięcie odniesienia: 230V, prąd bazowy max 5A /prąd rozszerzony min. 40A.

* 532 905 szt. liczników trójfazowych, dwukierunkowych, wielotaryfowych z zegarem wewnętrznym i profilem obciążenia o następujących parametrach: napięcie odniesienia 3x 230/400V, prąd bazowy max 5A/ prąd rozszerzony min. 80A.

Przetarg przewiduje także dostawę 47 352 szt. modemów komunikacji zastępczej GSM do zastosowania w licznikach jednofazowych i trójfazowych, wszędzie tam, gdzie infrastruktura do transmisji danych z wykorzystaniem linii elektroenergetycznej (PLC) nie została jeszcze przygotowana. Termin składania ofert upływa 11 lipca 2023 r. Energa-Operator przewiduje zawarcie umowy na wrzesień 2023 r.

Nowe możliwości dla odbiorców energii

Liczniki zdalnego odczytu są niezbędne do bilansowania systemu elektroenergetycznego opartego w znacznym stopniu o OZE. Zapewniają zdolność do dokładniejszego prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną i moc. Ułatwiając tym samym odpowiednie zaplanowanie pracy źródeł wytwórczych.

Zdalne liczniki pozwolą także na identyfikowanie zdarzeń sieciowych wymagających reakcji w celu utrzymania ciągłości i jakości świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej. Zapewnią też m.in. możliwość monitorowania parametrów dostarczanej energii i powiadomienia operatora o błędach technicznych sieci, takich jak np. brak fazy. Z ich wykorzystaniem zdalnie realizowane są też już teraz niektóre usługi, takie jak zmiana grupy taryfowej w przypadku zmiany umowy przez klienta.

Zdalne opomiarowanie w niedalekiej przyszłości umożliwi szerokie uczestnictwo użytkowników sieci elektroenergetycznej w rynku nowych usług związanych z transformacją energetyczną, m.in. tych dotyczących elastyczności sieci, a także powstanie nowych taryf dynamicznych, w których np. cena energii elektrycznej będzie mogła być aktualizowana co godzinę w zależności od aktualnego poziomu jej generacji i zapotrzebowania na nią. Pozwoli to na korzystanie z niej wtedy, kiedy jest najtańsza. Stosowane przez Energa-Operator zdalne liczniki wyposażone są również w port USB, który będzie mógł być wykorzystany do skomunikowania licznika z siecią domową i innymi urządzeniami w ramach tzw. inteligentnego domu (smart home), co ułatwi automatyzację procesów korzystania z taniej energii.    

– Montaż zdalnych liczników to tylko część z niezbędnych działań, które mają na celu przygotowanie Energi-Operatora do pełnego wykorzystania ich możliwości. Obecnie pracujemy również nad dostosowaniem naszych systemów informatycznych i telekomunikacyjnych do współpracy z powstającym właśnie Centralnym Systemem Informacji o Rynku Energii – mówi Ewa Sikora Dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych w Energa-Operator. – To ogromne wyzwanie, musimy zapewnić możliwość zautomatyzowanego, codziennego przekazywania do Operatora Informacji Rynku Energii kompletu danych z każdego naszego licznika zdalnego odczytu, w czasie rzeczywistym, w przedziałach nie tylko godzinowych, ale i minutowych. Z przedsiębiorstwa, którego głównym zadaniem było do tej pory dostarczanie energii elektrycznej stajemy się firmą, dla której nie mniej ważne jest dostarczenie informacji. Od jakości i niezawodności dostarczanych przez nas danych zależeć będzie nie tylko poprawne działanie rynku energii, ale przede wszystkim stabilna i bezpieczna praca Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Podobne wyzwania dotyczą przyjmowania i realizowania zleceń na rzecz klientów Energa-Operator w ciągu minut, w stosunku do obecnie przewidzianego na to czasu, który wynosi od 14 do 30 dni.

Nowa wersja Mojego Licznika

Energa-Operator przygotowała nową wersję aplikacji Mój Licznik pozwalającej na bieżące monitorowanie zużycia energii elektrycznej każdemu użytkownikowi sieci, u którego zamontowany został już licznik zdalny. Z Mojego Licznika korzysta już niemal 118 tysięcy kont. Jest on dostępny za pomocą tradycyjnego portalu, jak również aplikacji na urządzenia mobilne (iOS, Android). Nowa wersja oferuje nie tylko poprawioną wydajność i częstotliwość aktualizacji danych, ale też szereg udogodnień m.in. dla prosumentów oraz przedsiębiorców, którzy mogą np. monitorować poziom wartości energii biernych, w tym także energii biernej pojemnościowej.

Źródło: Energa 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę