Enea o przyszłości zawodów związanych z energetyką

Enea o przyszłości zawodów związanych z energetyką Enea

Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztatach z doradztwa zawodowego czy pokazach nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” była okazją do spotkania przedstawicieli koncernu energetycznego ze szkołami branżowymi i technicznymi, które od ponad trzech lat kształcą młodzież pod patronatem Grupy Enea. W programie edukacyjnym, którego celem jest wsparcie rozwoju szkół branżowych i technicznych, uczestniczy już szesnaście placówek. W ramach programu organizowane są zajęcia praktyczne z udziałem specjalistów – pracowników koncernu energetycznego, a szkolne pracownie doposażane są w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Firma pomaga też w opracowaniu programu nauczania opartego na innowacyjnych koncepcjach. Taka forma współpracy przyczynia się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności szkół, a zarazem do podnoszenia kompetencji przyszłych specjalistów na rynku pracy. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat z praktyk w Grupie Enea skorzystało ponad sześciuset uczniów, a wielu z nich znalazło później zatrudnieni właśnie w spółkach Grupy.

Konferencja

Enea przygotowała również specjalny program dofinansowania zakupu sprzętu, wyposażenia sal do zajęć praktycznych, pomocy dydaktycznych do kształcenia zawodu elektryka czy elektromontera, w zależności od potrzeb konkretnej placówki.

− Rozwój szkolnictwa branżowego i zawodowego to ważna gałąź edukacji w Polsce. Energetyka i gospodarka potrzebują wielu specjalistów i wizjonerów z zakresu rozwoju nowych technologii. Chcemy pomóc w kształceniu profesjonalistów, którzy w przyszłości będą decydować o obliczu sektora energii i jego transformacji. Szkoły objęte naszym patronatem to najlepsze placówki w regionach, w których Enea jest obecna. Jesteśmy zbudowani tym, że możemy wspierać i przekazywać praktyczną wiedzę nauczycielom i uczniom tych placówek. Chcemy pomóc zaangażowanym szkołom i uczniom tworzyć dobre warunki do rozwoju – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Wykład

 

W trakcie konferencji zainaugurowano także czwartą edycję konkursu „Moc na start”. Jego celem jest promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych technologii w energetyce, zainteresowanie młodzieży trendami w branży oraz rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych. Konkurs ma również za zadanie wzmacniać relacje pomiędzy Grupą Enea i uczniami oraz zainteresować ich przyszłą pracą zawodową w Grupie. Laureaci konkursu otrzymają stypendia, ale przede wszystkim bezcenną wiedzę i nowe kompetencje.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o perspektywach i potrzebie rozwoju zawodu energetyka, który zmienia się i obejmuje swoimi kompetencjami nowoczesne technologie informatyczne, analityczne, zarządzania zaawansowanymi urządzeniami i systemami. Spotkanie przyczyniło się również do integracji grona nauczycielskiego i szkolnego, będąc okazją do wymiany nowych pomysłów oraz doświadczeń.

Uczniowie na konferencji

Nauczyciele mieli okazję spotkać się z przedstawicielami spółek Grupy Enea, uczestniczyć w wykładach, m.in. o technologii VR w energetyce i w panelach dyskusyjnych o rozwoju branży energetycznej oraz jego wpływie na program nauczania. Dla uczniów zorganizowano warsztaty z doradztwa zawodowego, prelekcje o nowych technologiach oraz pokaz najnowszych urządzeń wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Wojewody Wielkopolskiego – Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami wydarzenia byli: Enea Operator, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz Our Future Foundation, a patronat medialny nad konferencją objęły: Radio Poznań, Głos Wielkopolski, portal Cire.pl, BiznesAlert oraz Energetyka24.

Źródło: Enea

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę