Elimen chce pozyskać niemal 9 mln zł

Elimen chce pozyskać niemal 9 mln zł Elimen

Kluczem do sukcesu wielu polskich firm jest wykorzystanie rynkowej niszy i opracowywanie unikatowych rozwiązań, które realnie wspierają klientów. Tak jest w przypadku ElimenGroup, dostawcy technologii z zakresu elektrycznej mobilności i energoelektroniki. Projekty z tych dziedzin odpowiadają na złożone wyzwania przedsiębiorstw, klientów indywidualnych oraz samorządów.

ElimenGroup to zespół ludzi o różnorodnych, uzupełniających się doświadczeniach. Ambicją naszego zespołu jest zdynamizowanie rozwoju polskiej elektromobilności i budowanie zielonej przyszłości dla pokoleń. Projektowane przez nas rozwiązania wpisują się w Cele Klimatyczne ONZ. Era paliw kopalnych jeszcze nie przeminęła, ale niezależność energetyczna budowana w oparciu o odnawialne źródła energii nabiera strategicznego znaczenia zarówno dla klientów indywidualnych, biznesów, jak i całych państw – wyjaśnia Cezary Klimont, prezes ElimenGroup.

Rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju są nie tylko perspektywiczne, ale także potrzebne tu i teraz. Dodatkowo, Elimen, tworząc autorskie koncepcje, aktywnie współdziała z wieloma polskimi firmami, co pomaga w skutecznym budowaniu siły polskiego biznesu na świecie – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, która zainwestowała w ElimenGroup.

W portfolio spółki znajduje się szereg gotowych i sprawdzonych konstrukcji własnych, takich jak: elektryczne silniki napędowe, systemy sterowania, systemy BMS (Battery Management System) czy przydomowe oraz przemysłowe magazyny energii. ElimenGroup tworzy też rozwiązania na zamówienie. Wszystko to dzięki pracy własnego zespołu konstruktorów i zbudowanym łańcuchom dostaw.

Prototypy tworzonych przez nas urządzeń są montowane i testowane w naszym laboratorium oraz w hamowni. Z kolei skalowanie produkcji odbywa się na zasobach zewnętrznych. Współpracując z szeregiem polskich firm, tworzymy produkty najwyższej jakości. Są one w całości oparte na opracowanych przez Elimen rozwiązaniach technologicznych. Taki model działania pozwala nam nie tylko lepiej odpowiadać na potrzeby polskich i zagranicznych kontrahentów, ale też wspierać rozwój rodzimej gospodarki  i w sposób ekonomicznie uzasadniony skalować produkcję – mówi Przemysław Rozmysłowicz, chief engineer officer w ElimenGroup.

Innowacyjne silniki

Motoryzacja jest jedną z podwalin polskiego eksportu – tylko w pierwszej połowie 2021 r. krajowe firmy z sektora produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, sprzedały za granicę towary i usługi o wartości niemal 88 mld zł. Wzrost sprzedaży o 40% w ujęciu rok do roku był m.in. wynikiem ekspansji Polaków w sektorze elektromobilności. Perspektywy globalne są bardzo obiecujące. Szereg państw postrzega elektromobilność jako kluczowe narzędzie sprzyjające dekarbonizacji transportu. W 2021 r. na drogi całego świata wyjedzie ponad 5,5 mln samochodów elektrycznych, a wartość rynku e-mobility osiągnie 244 mld dolarów. Dynamiczny rozwój globalnej elektromobilności będzie skutkował osiągnięciem poziomu 700 mln zeromisyjnych samochodów już w 2040 r. – wynika z najnowszego raportu, opublikowanego przez Bloomberg New Mobility Finance podczas COP26 w Glasgow. W ten silny trend chce się wpisać Elimen.

Silnik

Na co dzień projektujemy systemy napędowe dla wielu różnych branż – od przemysłu automotive po przemysł budowlany, marynistyczny czy zbrojeniowy. Trzy lata temu podjęliśmy strategiczną decyzję o rozwoju własnych napędów, ze względu na znikomą dostępność rynkową systemów napędowych, które utrzymują swoje realne parametry w warunkach pracy. Naszym celem jest udostępnienie klientowi danych i modeli symulacyjnych, aby podjął właściwą decyzje zakupową – wymienia Daniel Śliwka, chief technology officer w ElimenGroup.

Elektryczne autobusy, akumulatory do pojazdów elektrycznych, systemy zarządzania bateriami czy sterowania silnikami elektrycznymi – m.in. takie produkty i usługi odpowiadają na zapotrzebowanie zagranicznych kontrahentów, szczególnie w krajach, gdzie szybko rośnie popularność pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Najbardziej mnie motywują wyzwania i radość z wyników prac – dlatego nie straszne są nam konstrukcje o niezwykłych parametrach momentu i mocy w stosunku do masy, możliwe dzięki użyciu najnowszych nowinek, jak i zdobyczy inżynierii z zakresu materiałów magnetycznych sektora kosmicznego i lotniczego. Oczywiście nie wszyscy klienci potrzebują tak niesamowitych parametrów, lecz dzięki takiej wiedzy korzystamy z przewagi konkurencyjnej także w produkcji dla masowych kontrahentów – dodaje Śliwka.

Jego zdaniem długofalowym celem Elimena jest również masowa produkcja w Polsce jako OEM/Tier1, czyli rola dostarczyciela finalnego produktu bezpośrednio do topowych światowych firm-odbiorców. Elimen kupuje infrastrukturę produkcyjną do małych i średnich serii napędów, aby skrócić czas  łańcucha prac R&D dla klientów z sektora automotive.

Elektromobilność wkracza do świata motorsportu – to fakt. Dla przykładu, od kilku lat rosnącą popularnością cieszy się Formuła E, w której stosowane są wyłącznie pojazdy elektryczne. Elektryczne auta sportowe cechują się nie tylko ekologicznymi walorami, ale również mniejszą zawodnością ze względu na swoją konstrukcję – dodaje Kuba Przygoński, kierowca rajdowy, wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Polski, dla którego Elimen przygotował specjalny napęd elektryczny o mocy 1500 KM. – Testowany przeze mnie silnik Elimena przewyższa parametrami inne napędy elektryczne dostępne obecnie na rynku. Jestem zachwycony możliwościami mojego elektrycznego auta. Przygoński jest ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu.”

Efektywne magazyny energii

ElimenGroup coraz mocniej zaznacza swoją obecność także poza światem elektromobilności, tworząc magazyny energii – zarówno małe, przydomowe urządzenia, jak i wielkie, kontenerowe rozwiązania dla przemysłu czy farm OZE. Ich modułowość pozwala dostosować pojemność magazynów do konkretnych wymogów klienta.

Projektujemy i budujemy magazyny dla gospodarstw domowych mających instalację fotowoltaiczną – dzięki nim mogą regulować poziom zużycia oraz przechowywać wytworzoną energię w celu jej późniejszego wykorzystania. Oferujemy też rozwiązania dla przedsiębiorstw, które potrzebują efektywnego źródła zasilania awaryjnego – jako kontenerowe, modułowe i skalowalne magazyny energii oparte o opracowane przez nas systemy sterowania. Równocześnie pracujemy nad unikatową koncepcją rozproszonych magazynów energii, czyli zintegrowanych systemów łączących urządzenia wytwarzające energię elektryczną z siecią i magazynami energii za pomocą specjalnego oprogramowania oraz innowacyjnych falowników zintegrowanych z baterią, zarządzanych przez zdecentralizowany system informatyczny. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii pochodzącej z różnych źródeł – mówi Przemysław Rozmysłowicz.

Inżynierowie ElimenGroup tworzą też tzw. rozwiązania szyte na miarę, zapewniając wachlarz usług projektowych, w tym pełną dokumentację. Specjaliści oferują również konsultacje inżynierskie, które pozwalają zdefiniować założenia i kryteria produktowe, tak by tworzyć prototypy produktów odpowiadających na różnorodne potrzeby klientów. Plany firmy na przyszłość obejmują m.in. licencjonowanie produktów. Stale optymalizując opracowywane technologie, Elimen chce stać się partnerem z zakresu innowacyjnych rozwiązań dla producentów elektromobilności oraz osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań z obszaru zarządzania energią.

Mały magazyn energii

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na skalowanie sprzedaży produktów – zwłaszcza napędów i magazynów energii oraz poszerzenie parku maszynowego i zakup komponentów, co pozwoli skokowo zwiększyć produkcję. Firma inwestuje w wysokiej klasy specjalistów branżowych, dzięki którym możliwy będzie dynamiczny rozwój na rynku krajowym i zagranicznym. Według ostrożnych szacunków, w 2025 r. obroty firmy mają przekroczyć 50 mln zł.

Rozwój spółki może być znacznie szybszy niż w wielu innych branżach, dlatego, że zarówno rynek elektromobilności, jak i magazynów energii, będzie rósł w postępie niemal geometrycznym. Z analiz Bloomberg NFE wynika, że w 2040 r. aż 80% nowo sprzedawanych samochodów będzie napędzanych elektrycznie. Z kolei według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) globalny wzrost produkcji energii z OZE (odnawialne źródła energii) w 2050 r. będzie wyższy o 250% niż obecnie i będzie to wtedy najważniejsze źródło energii. Część z tej energii będzie składowana w magazynach energii różnej mocy. IEA szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat globalna pojemność magazynów energii wzrośnie o 56% do poziomu 270 GW w 2026 r.

Źródło: Elimen

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę