Elastyczny cobot spawalniczy

Omron i AWL-Techniek wdrażają cobota spawalniczego Omron

Firma Omron, ekspert w dziedzinie automatyki przemysłowej, i AWL, producent nowoczesnych maszyn, połączyły siły, aby wprowadzić na rynek model Qube – elastycznego cobota spawalniczego. Ułatwi on firmom automatyzację procesu spawania małych partii, wdrażanie nowych produktów oraz zapewni bezpieczną współpracę między ludźmi i maszynami.

Stanowisko spawalnicze cobota przypomina zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, które składa się z otoczonego czterema ścianami robota wyposażonego w palnik spawalniczy, obrotnicy obracającej się w dwie strony robocze oraz urządzenia ekstrakcyjnego do usuwania oparów spawalniczych. Stanowisko to różni się jednak od standardowego zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego w dwóch kwestiach – zawiera zintegrowaną ręczną obrotnicę i umożliwia wykonywane spawania przez robota współpracującego firmy Omron.

Prosty i wydajny język programowania cobota sprawia, że nie trzeba angażować do tego zadania specjalisty. Każdy certyfikowany spawacz może go uczyć i odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu pracownik produkcji może bezpiecznie kontynuować proces produkcyjny, podczas gdy wyspecjalizowany spawacz przekazuje swoją wiedzę do następnego produktu. Dzięki temu maszyna dobrze sprawdza się przy spawaniu szybko zmieniającego się asortymentu produktów na tym samym stanowisku.

Połączenie wiedzy i umiejętności obu firm zaowocowało stworzeniem produktu, który może zaspokoić potrzeby klientów we wszystkich obszarach. Firma AWL dysponuje specjalistyczną wiedzą w zakresie usprawniania procesów, a atutem Omrona jest doskonała znajomość komponentów. Razem możemy zaoferować potężne i wyjątkowe stanowisko spawalnicze cobota, które pozwoli zwiększyć produktywność linii produkcyjnej oraz bezpieczeństwo i wydajność pracowników – tłumaczy Stephan Pruiksma, kierownik ds. innowacji w oddziale Omron obejmującym kraje Beneluksu.

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę