Duży krok w kierunku szybkiej komunikacji laserowej

Duży krok w kierunku szybkiej komunikacji laserowej InfoWire

Jest to przełomowy krok w rozwoju łączności przy użyciu transferu laserowego. Nowa technologia zwiększa pojemność najpotężniejszych geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych.

Thales Alenia Space ogłosiło pomyślne zakończenie próby terenowej przeprowadzonej w Szwajcarii, polegającej na wdrożeniu bardzo szybkiego laserowego łącza komunikacyjnego ziemia-ziemia przez atmosferę. Jest to przełomowy krok w rozwoju nowej generacji geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych wykorzystujących optyczne łącza dosyłowe w celu podwojenia swojej aktualnej przepustowości. Rozwiązania te będą kluczowe w eliminowaniu różnic w dostępie do technologii cyfrowych i zapewnieniu wszystkim szybkiego połączenia internetowego do 2025 r. Celem jest również zwiększenie pojemności satelitów, które pozwoli zredukować ich ilość niezbędną do zaspokojenia zapotrzebowania użytkowników oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Podczas kampanii testowej ETHZ, firmy Onera i Thales Alenia Space zademonstrowały rekordową prędkość transmisji w wolnej przestrzeni wynoszącą do 1 Tbit/s na pojedynczej długości fali oraz na dystansie 53 km. Prędkość została osiągnięta w niezwykle trudnych warunkach - transmisja danych odbyła się przez turbulentny kanał propagacyjny pomiędzy stacją badawczą Jungfraujoch w Alpach Szwajcarskich a obserwatorium Zimmerwald w okolicach Berna. Była to także okazja do przetestowania kombinacji kluczowych technologii dla łączy optycznych, w tym optyki adaptacyjnej, technik wieloaperturowych, a także różnych formatów modulacji.

Projekt VERTIGO przeszedł do ostatniej fazy poświęconej testom łącza komunikacyjnego o dużej mocy w środowisku laboratoryjnym w Thales Research & Technology. Kolejnym etapem będzie uruchomienie pełnowymiarowego łącza laserowego pomiędzy satelitą geostacjonarnym, znajdującym się na wysokości 36 000 km, a stacją naziemną.

Źródło: InfoWire

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę