Dobór zasilaczy UPS i zespołów prądotwórczych

Dobór zasilaczy UPS i zespołów prądotwórczych EVER

W dzisiejszych czasach, przy wszechobecnej elektronice, bardzo istotne jest zabezpieczenie się przed nagłymi i niekontrolowanymi przerwami w dostawach prądu, które to mogą sparaliżować nasze codzienne życie. Najbardziej zalecanym sposobem zapewnienia poprawności zasilania urządzeń jest zastosowanie systemów zasilania gwarantowanego UPS. W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego zadaniem ich jest dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w akumulatorach) w określonym czasie, niezbędnym do bezpiecznego, kontrolowanego zakończenia realizowanych procesów, a często dodatkowo poprawa jakości dostarczanego do odbiorników napięcia.

Powiązane firmy

EVER Sp. z o.o.

W celu zapewnienia dłuższego podtrzymania (przy oczekiwaniu wysokiej jakości dostarczanej energii) warto do zasilaczy UPS podłączyć dodatkowe moduły bateryjne lub zastosować połączenie zasilacza UPS z zespołem prądotwórczym. Agregat dostarcza energię o gorszych parametrach niż UPS, natomiast czas zasilania awaryjnego jest niemalże nieograniczony – należy tylko uzupełniać zużywane paliwo. Pewnym problemem w jego funkcjonowaniu jest fakt, że przy zanikach napięcia sieciowego powstaje przerwa w zasilaniu, wynikająca z czasu uruchomienia się silnika spalinowego zespołu prądotwórczego. Wówczas rolą UPS jest zapewnienie bezprzerwowego zasilania odbiorników napięciem o odpowiednich parametrach do czasu ustabilizowania się parametrów napięcia generowanego przez agregat prądotwórczy. W wyniku współdziałania tych urządzeń osiąga się bezprzerwowe zasilanie wrażliwych odbiorników napięciem o wymaganej jakości i długim czasie autonomii. Często się zdarza, że zestawiane do współpracy UPS-y oraz agregaty funkcjonują nieprawidłowo, dlatego bardzo istotne jest ich prawidłowe zestawienie.

Dobierając zestaw UPS - agregat należy prawidłowo dobrać moce znamionowe obu urządzeń. W praktyce stosowany współczynnik doboru mocy agregatu do mocy UPS jest na poziomie 1,2 ÷ 1,7. W oferowanych przez firmę EVER rozwiązaniach mieści on się w dolnej części tego zakresu, co wynika z jakości zestawianych urządzeń. Niski współczynnik doboru mocy jest dla użytkownika korzystny, ponieważ zapotrzebowaną moc odbiorników pokrywa UPS, dla którego dobrany jest agregat o mniejszej mocy, co skutkuje niższymi kosztami inwestycyjnymi podczas instalacji systemu. 

Kolejnymi istotnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy doborze zestawu UPS – agregat są wartość i częstotliwość napięcia generowanego przez agregat, które to powinny mieścić się w oknie wejściowym zasilacza UPS. Parametry te szczególnie zmieniają się podczas dynamicznych zmian obciążenia. W przypadku gdy wartość i częstotliwość napięcia generowanego przez agregat będą poza zakresem akceptowalnym przez zasilacz UPS, wówczas zasilacz nie przełączy się na pracę sieciową (normlaną) tylko pozostanie w trybie rezerwowym (bateryjnym). Zalecane jest stosowanie zespołów prądotwórczych wyposażonych w elektroniczne regulatory prędkości obrotowej, z prądnicami przystosowanymi do nieliniowych obciążeń. 
  
Przy doborze zestawu UPS – agregat przydatne również jest posiadanie przez zasilacz UPS interfejsu umożliwiającego komunikację z zespołem prądotwórczym pozwalającym ograniczyć prąd wejściowy zasilacza UPS (przez zablokowanie prądu pobieranego przez układ prostownika do czasu powrotu napięcia w sieci). Taką funkcjonalność umożliwiają np. rozwiązania UPS EVER serii POWERLINE GREEN 33  PRO.

W praktyce często się zdarza, że zestawiane do współpracy UPS-y oraz agregaty funkcjonują nieprawidłowo. W celu rozwiązania tego problemu warto oprzeć się o zestaw (UPS + agregat prądotwórczy) dopracowany i przetestowany przez ekspertów. Takimi właśnie rozwiązaniami są m.in. UPS-y EVER serii POWERLINE GREEN 33 PRO oraz polecane przez firmę EVER agregaty.

Źródło: EVER

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę