Zasilacze gwarantowane UPS. Przegląd rynku

Zasilacze gwarantowane UPS. Przegląd rynku Ever

Przerwa w dostawie prądu bądź spadki napięcia mogą oznaczać dla przedsiębiorstwa poważne problemy, w tym duże straty finansowe lub utratę danych. Dlatego niezbędnym elementem wyposażenia w każdym zakładzie produkcyjnym powinny być systemy zasilania gwarantowanego.

Tzw. zasilacze bezprzerwowe to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie nieprzerwanego zasilania innych urządzeń elektrycznych w sytuacjach zaniku zasilania sieciowego, dużych wahań dostaw energii lub wystąpienia innych nieprawidłowości. Przekazują wówczas urządzeniom energię zgromadzoną w akumulatorach. Ponieważ przerwa w zasilaniu może być przyczyną dużych strat finansowych, przedsiębiorstwa nie tyle powinny, co muszą wręcz zabezpieczać się poprzez inwestycje właśnie w urządzenia zasilania gwarantowanego.

Powiązane firmy

W zastosowaniach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się dziś zaawansowane wersje tego typu sprzętu, czyli UPS-y typu on-line. Charakteryzują się tym, że akumulator jest w nich stale doładowywany, a odbiornik w sposób ciągły pobiera z niego energię, co sprawia, że napięcie wyjściowe jest niemal całkowicie niezależne od parametrów sieci zasilającej. Gwarantowana w ten sposób niezawodność dostarczania energii to jedno z kluczowych kryteriów oceny wartości urządzeń zasilających.

Coraz bardziej systemowe podejście do procesów i planowania wszelkiego rodzaju działalności sprawia, że na znaczeniu zyskują rozwiązania dające długofalowe korzyści i nieograniczające możliwości rozwoju. W obszarze zasilania propozycją taką są na przykład UPS-y modułowe. Do ich zalet należy przede wszystkim możliwość wymiany modułów i łatwa skalowalność: rozbudowa sprowadza się do włożenia dodatkowych modułów do szafy systemowej.

Zauważalna jest także rosnąca popularność systemów tandemowych, które łączą UPS-y z agregatorami. Wprawdzie inwestycja w takie rozwiązanie będzie wymagała większych nakładów początkowych, to jednak charakteryzują się one niższymi kosztami eksploatacyjnymi oraz kosztami utrzymania takiego systemu zasilania. Układy takie składają się z zestawów baterii, generowanego źródła mocy w postaci agregatów oraz systemu sterującego i są polecane przede wszystkim w tych instalacjach, gdzie istnieje spore ryzyko długotrwałych zaników napięcia.

Zasilacze UPS – oferta rynkowa

Wybór optymalnego zasilacza UPS, czy to w wersji modułowej, czy monoblokowej, dostosowanego do potrzeb użytkownika, jest decyzją o kluczowym znaczeniu dla ciągłego funkcjonowania zakładu. Coraz większa jest bowiem świadomość kosztów ponoszonych w razie niekontrolowanych przerw w zasilaniu, ale z drugiej strony – również kosztów samej energii. Nie oznacza to jednak, że cena powinna stanowić najistotniejsze kryterium doboru. Kluczowym czynnikiem przy wyborze urządzenia zasilającego powinna być jego niezawodność. W przypadku zasilaczy UPS cecha ta nabiera szczególnego znaczenia. Na szczęście bogata oferta rynkowa pozwala znaleźć odpowiedni zasilacz UPS do różnych potrzeb.

W ofercie firmy Delta Electronics znajdziemy np. aż 4 rodziny tego typu urządzeń. 1-fazowe zasilacze UPS z rodziny Agilon, o mocy do 1,5 kVA, przeznaczone są do zasilania komputerów osobistych, urządzeń peryferyjnych i małych systemów POS. Dla małych i średnich urządzeń sieciowych, a także systemów bezpieczeństwa i nadzoru przeznaczone są zasilacze awaryjne Amplon (moc powyżek 1 kVA). Do zasilania systemów o znaczeniu krytycznym, w tym urządzeń przemysłowych, centrów danych, kontroli ruchu, stacji nadawczych i sieci szkieletowych, Delta oferuje zasilacze serii Ultron o wysokiej wydajności (moc powyżej 10 kVA). I wreszcie rodzina Modulon, czyli 3-fazowe UPS-y o budowie modułowej do urządzeń i centrów danych, których zapotrzebowanie na moc przekracza 20 kVA. Zasilacze z tej rodziny można dostosować do indywidualnych potrzeb, a następnie rozbudować wraz z rosnącymi wymaganiami.

Firma Eaton ma w swoim portfolio niezwykle szeroką ofertę zasilaczy bezprzerwowych, które można dopasować do różnych zastosowań (szafy sieciowe, serwerownie, centra przetwarzania danych) i różnych parametrów mocy znamionowej. Do ochrony małych i średnich centrów danych polecana jest np. seria UPS 9PX, która charakteryzuje się podwójną konwersją przy 40% mniejszym zużyciu energii. Z kolei 5PX Gen2 zapewnia sieciom korporacyjnym i urządzeniom Edge IT najlepszą w swojej klasie ochronę zasilania line-interactive, a ponadto dostarcza o 11% więcej mocy. Zasilacze Eaton 91PS i 93PS zapewniają najniższy całkowity koszt posiadaniai maksymalną dostępność w swoim  zakresie mocy (8–30/40 kW). Do typowo przemysłowych zastosowań polecana jest wydajna seria 9PHD Industrial o modułowej, opartej na tranzystorach IGBT technologii UPS, zapewniając najniższy całkowity koszt posiadania w swoim zakresie mocy (30–200 kW). Do ochrony stacji roboczych, które obsługują wymagające zastosowania, Eaton poleca serię Ellipse PRO 650-1600VA w technologii line-interactive. Ciekawą propozycją są zasilacze serii Marine (9155, 93PS, 9PHD, 9PX, 9SX), które są przeznaczone do pracy w środowisku morskim (np. na okrętach i platformach wiertniczych).

W ofercie Schneider Electric znajdziemy zasilacze UPS dla domu, sieci i serwerów, komputerów i urządzeń peryferyjnych, a także centrów danych i innych obiektów. Podstawowe UPS-y (dla domu i biura) to rodziny Back-UPS, Back-UPS BI i Back-UPS HI. Dla ochrony serwerów, terminali POS, sprzętu medycznego i urządzeń sieciowych Schneider Electric oferuje Smart-UPS. Przykładem modularnego rozwiązania jest Symmetra z rodziny Galaxy. Do skrajnie niestabilnych warunków polecany jest natomiast zasilacz Easy UPS On-Line. Przykładem wydajnego i ekonomicznego rozwiązania jest zaś rodzina Easy Series, która zapewnia podstawową ochronę urządzeń pracujących w niestabilnych warunkach zasilania. Najwyższą klasę ochrony zasilania dla infrastruktury krytycznej i centrów danych w najbardziej wymagających środowiskach zapewniają także modele z rodziny Galaxy.

ABB także oferuje szeroki zakres UPS-ów służących do ochrony zasilania wrażliwych odbiorników, które mogą być użyte w wielu zastosowaniach: od pracowni komputerowych, przez duże centra danych po kompletną ochronę zakładów przemysłowych. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy UPS-y jednofazowe (o mocy od 1 do 80 kVA), trójfazowe (od 10 kVA do 5 MVA), a także typowo przemysłowe zasilacze (od 150 kVA do 3 MVA). Przykładem zasilacza UPS o dużej mocy dla wymagających aplikacji jest PCS100 UPS-I. Z kolei w niestandardowych rozwiązaniach powinien sprawdzić się DPA UPScale RI, modułowy, niezależny od konstrukcji szafy zasilacz UPS o wysokiej sprawności energetycznej i mocy od 10 do 80 kW.

W ofercie firmy Omron znajdziemy obecnie 3 rodzaje zasilaczy UPS. Niewielki zasilacz awaryjny UPS DC-DC z szyną DIN, który zabezpiecza przemysłowe komputery/sterowniki przed spadkami napięcia i zanikami zasilania, dostępny jest w wersji 480 i 960 W. Ten sam model, ale z baterią zintegrowaną, oferuje zakres mocy 120–480 W. Największą mocą (1000–3000 VA) wyróżnia się natomiast zasilacz BU_2SWG.

Także firma Socomec stara się dotrzeć ze swoją ofertą zasilaczy UPS do klientów z różnymi potrzebami w tym obszarze. Wśród dostępnych modeli znajdziemy zasilacze UPS w wersji Desktop/Tower (serie Netys i Itys), do instalacji w szafach Rack i w wersji Tower (Netys i Modulys), pojedyncze i równoległe systemy UPS (Masterys i Delphys) oraz modułowe i skalowalne systemy z rodziny Modulys. Na uwagę zasługuje też energooszczędna rodzina Green Power 2.0, w tym np. zasilacz Delphys GP Green Power 2.0 o mocy do 1000 kVA/kW. Wyróżnia się on sprawnością na poziomie 96% w trybie prawdziwej podwójnej konwersji przy stratach energii mniejszych o 50% w porównaniu z zasilaczami starszej generacji. W trybie Ecomode możliwe jest osiągnięcie nawet 99% sprawności.

Na rynku nie brak również polskich producentów rozwiązań zasilania gwarantowanego. Firma Ever oferuje modele UPS-ów do małych biur i domów, do serwerowni, a także przedsiębiorstw. W jej ofercie znajdziemy zasilacze z rodziny Duo, Eco Pro, Specline, Sinline i Easyline, a także Powerline (Green, Dark i Modular). Do pracy ze szczególnie wrażliwymi odbiornikami (serwerami, sieciami komputerowymi i systemami obróbki danych) przeznaczone są UPS-y serii Powerline.

Osobną grupą, która oferuje na rynku zasilacze UPS, są dystrybutorzy tego typu rozwiązań. Przykładem takim jest firma Astat. Oferuje ona UPS line interactive, o małej mocy, wolnostojące lub montowane na szynę DIN, UPS online 1-fazowe, o mocy od 1 do 10 kVA, wolnostojące lub w wykonaniu typy RACK, a także UPS online 3-fazowe, o mocy od 10 do 800 kVA.

Natomiast w portfolio firmy Dacpol znajdziemy m.in. zasilacze UPS firmy Delta on-line z podwójną konwersją o mocy znamionowej od 1 do 600 kVA.

Przykładem globalnego dystrybutora zasilaczy UPS jest RS Components (w ofercie m.in. zasilacze firm APC, EA Elektro-Automatic, Eaton, Riello i Pboenix Contact), który jednak posiada również zasilacze UPS własnej marki (RS Pro). W ofercie dostępne są modele zasilaczy o mocy znamionowej od 800 W do 2,4 kW.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę