Czy będzie podwyżka cen prądu?

Shutterstock

Samorządy, przedsiębiorstwa i jednostki administracyjne desperacko poszukują oszczędności w związku z zapowiadanym wzrostem cen prądu. W konsekwencji, w toczącej się od miesięcy batalii między rządem a władzami lokalnymi, przegranymi okażą się mieszkańcy, którzy to „z własnej kieszeni” zapłacą milionowe różnice w rachunkach za energię. 

Według tzw. ustawy prądowej z grudnia ubiegłego roku od stycznia obowiązują nowe ceny za prąd. Rząd obiecał, że indywidualni odbiorcy nie odczują zmian, a samorządom i spółkom zamrozi opłaty – miały obowiązywać ich niższe stawki z 30 czerwca 2018 r. Od 1 kwietnia br. w życie powinno wejść rozporządzenie regulujące rekompensaty za wyższe rachunki i poniesione przez jednostki administracyjne i przedsiębiorstwa koszty. Brak nowelizacji ustawy i nieogłoszenie rozporządzenia wprowadza chaos: zarządcy miast, wsi i firm głowią się, jak znaleźć fundusze na opłacenie wysokich rachunków, by małe spółki ustrzec od bankructwa, a także by sam „Kowalski” nie stracił. Jednym ze sposobów stało się inwestowanie w nowoczesne technologie. 

Jedno rozwiązanie: energooszczędność

Rachunki za energię w miastach, tak samo, jak w naszym domu, można zmniejszyć na dwa sposoby. Zmieniając żarówki na nowe – energooszczędne oraz zapalając światło tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego przez samorządy pozwala zredukować zużycie energii nawet o jedną czwartą.

Oświetlenie LED jest najczęściej stosowane w miastach, które zdecydowały się zastąpić stare latarnie tymi energooszczędnymi. Zmiana opraw to jedynie połowa sukcesu. Kluczowe jest połączenie wydajnej technologii LED z nowoczesnymi, inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, które umożliwiają racjonalne zarządzanie energią. Z doświadczenia wiemy, że taka kompleksowość maksymalizuje oszczędności. Te liczby to realne korzyści dla samorządów, które ostatecznie odczuwają mieszkańcy – mówi Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji oświetlenia przemysłowego oraz awaryjnego. Wzrost zapotrzebowania na energię łączy się nieodzownie z rozwojem przedsiębiorstw.

Nowoczesne metody

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia podstawowego i awaryjnego, zgodnego z określonymi normami. Zarządy spółek chcą poprawić jakość pracy i dodatkowo zadbać o budżet przedsiębiorstwa. Z roku na rok wykonujemy coraz więcej modernizacji z wykorzystaniem energooszczędnej technologii LED, która jest komfortowa dla wzroku pracowników i energooszczędna. Całą instalację oświetlenia można także połączyć z BMSem – podkreśla Jastrzębski – Nowoczesna technologia pozwala na dopasowanie natężenia światła do aktualnego zapotrzebowania. Strumień oprawy zmienia się dzięki automatycznej regulacji, a jego wielkość uzależniona jest od ilości światła dziennego docierającego do powierzchni pracy – dodaje.

Inwestycja w nową instalację oświetlenia lub modernizacja istniejącej to spory wydatek, który na początku zniechęca wielu inwestorów. Zanim przeprowadzona zostanie rewitalizacja, która w założeniu ma zwrócić się w przeciągu najbliższych kilku lat i w kolejnych generować oszczędności, warto wykonać audyt z udziałem ekspertów. Wskażą oni optymalne rozwiązania, które zagwarantują jak najszybszy zwrot z inwestycji.

Źródło: Wills integrated

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę