Cyfrowe liczniki własnego i zewnętrznego zużycia energii

Cyfrowe liczniki własnego i zewnętrznego zużycia energii Siemens

Produkowane przez firmę Siemens cyfrowe mierniki parametrów sieci Sentron 7KM PAC2200 mogą być używane do pomiaru własnego i zewnętrznego zużycia energii zgodnie z przepisami.

Aby zapewnić zgodność z przepisami, profesjonaliści znajdą teraz mierniki Siemens Sentron 7KM PAC2200 na Conrad Sourcing Platform. Oferta jest skierowana przede wszystkim dla inżynierów MRO oraz Facility Management, którzy muszą dokładnie śledzić ilość energii zużywanej na miejscu w porównaniu z ilością dostarczaną do podmiotów zewnętrznych.

Liczniki energii Siemens są innowacyjnym rozwiązaniem, które umożliwia firmom, które dostarczają energię elektryczną innym osobom fizycznym lub prawnym jako konsumentom końcowym, dokładne i zgodne z przepisami dokumentowanie ilości zużytej energii przez te podmioty. Obejmuje to np. zużycie energii w wynajmowanych lokalach, stołówkach lub urządzeniach wynajmowanych przez strony trzecie, takich jak automaty sprzedające lub dzierżawiona infrastruktura IT – mówi SusanneStorch, Senior Expert Product Management w Conrad Electronic.

Firmy, które nie wytwarzają własnej energii, mogą korzystać z liczników energii elektrycznej z certyfikatem zgodności MID, takich jak Sentron 7KM PAC2200 MID do rejestrowania zużycia energii czynnej (kWh). Podobnie jak urządzenia z certyfikatem CLP, liczniki zgodne z MID pozwalają na skumulowany podział i coroczne raportowanie zużycia energii elektrycznej z podziałem na typ użytkownika.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku firm wykorzystujących energię elektryczną, którą samodzielnie produkują. Firmy muszą udowodnić, że wytwarzanie i zużycie energii odbywa się dokładnie w tym samym czasie, poprzez dostarczanie odczytów energii czynnej w kWh pobieranej w 15-minutowych odstępach i zsynchronizowanej z wyznaczonym czasem. Sentron PAC2200 CLP (Certified Load Profile) spełnia te i inne wymagania, co czyni go idealnym wyborem w przypadku awarii zasilania elektrycznego.  

Oba modele umożliwiają ciągły pomiar mocy czynnej, biernej i pozornej przy napięciach do 400 V pomiędzy przewodami zewnętrznymi (L-L) i 230 V (L-N). Wszystkie zmierzone wartości mogą być również przechowywane w 15-minutowej certyfikowanej pamięci profilu obciążenia, która umożliwia przechowywanie wszystkich danych istotnych dla rozliczenia przez ponad dwa lata.

Mierniki mają funkcję automatycznego pomiaru częstotliwości sieci bez ustalania wartości 50 lub 60 Hz. W przypadku wszystkich pomiarów przyrządy wykorzystują metodę rzeczywistej wartości skutecznej (TRUE RMS).

Podświetlany wyświetlacz LC zapewnia czytelność ekranu w warunkach słabego oświetlenia. Urządzenia wyposażone są w interfejs LAN wykorzystujący protokół transmisji Modbus i posiadają certyfikat MID. Przód przyrządów odpowiada klasie ochrony IP 40. Tylna strona osiąga stopień ochrony IP 20. Klasa ochrony II dotyczy instalacji.

Mierniki o szerokości 6HP to urządzenia przeznaczone do montażu na szynie DIN, odpowiednie do instalacji w systemach stacjonarnych, szafach rozdzielczych lub skrzynkach bezpiecznikowych umieszczonych wewnątrz suchych pomieszczeń. Przeznaczone są do pracy w temperaturach od -25 do 55 °C.  Mają wymiary 71 mm x 108 mm x 97 mm.

Źródło: Conrad Electronic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę