elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Cyfrowe centra danych – jak podnieść ich efektywność i obniżyć koszty funkcjonowania

Reklama
Reklama

Szacuje się, że światowe wydatki IT na systemy centrów danych w 2019 r. mają wynieść 204 miliardy dolarów. Centra danych stanowią fundament cyfrowego ekosystemu w skład którego wchodzi funkcjonowanie Internetu, stron www, smartfonów czy płatności zbliżeniowych. Wartość polskiego rynku wyceniana jest na 1,5 mld złotych i rośnie z roku na rok w dwucyfrowym tempie.

Zarządzanie centrami danych, w których na miejscu jest niewielu pracowników lub wcale ich nie ma, jest wyzwaniem dla wielu firm. Konieczność stałego nadzorowania pracy maszyn, szybkiego reagowania w przypadku awarii jest wtedy znacznie trudniejsze. Co zrobić, aby zabezpieczyć i jednocześnie usprawnić pracę centrum danych?

Reklama

Dwie kluczowe strefy

Cyfrowe centra danych można podzielić na dwie strefy: białą i szarą. Pierwsza odpowiada za prawidłowe działanie oraz żywotność sprzętu IT. Druga to zarządzanie obiektami o znaczeniu krytycznym, czyli infrastrukturą pomocniczą, która pozwala na utrzymanie działania systemów i sprzętów. To m.in. agregaty chłodnicze, rozdzielnice, transformatory i zasilacze UPS. Właśnie w szarej strefie jest największy potencjał do usprawnień.

Codziennie wytwarzamy miliony danych, które muszą zostać przetworzone. Chociaż wielu wydaje się, że dzieje się to tylko w chmurze, to jednak kluczową rolę ma jej realne, fizyczne odzwierciedlenie, czyli centrum danych. Bez usprawniania działania serwerowni nie będzie możliwe zwiększanie przetwarzanej liczby danych. Kluczem do optymalizacji jest odpowiednie planowanie centrów danych i wykorzystywanie najnowszych rozwiązań – mówi Adam Ważyński, Sales Manager w Schneider Electric.

Modernizacja centrów danych umożliwia optymalizację w dwóch wymiarach – z jednej strony oznacza zmniejszenie kosztów, związanych z konserwacją urządzeń, a z drugiej umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej – m.in. wykorzystując narzędzia takie, jak DCIM i AI. Jak poprawnie przeprowadzić modernizację serwerowni?

Reklama

Oto 5 kroków do skutecznego usprawnienia:

1. Oceń obecny stan infrastruktury oraz możliwości jej oprzyrządowania – na przykład czy dzięki wprowadzeniu czujników lub karty zarządzania siecią możliwe będzie zdalne monitorowanie pracy centrum danych.
2. Podłącz całą krytyczną infrastrukturę fizyczną, a także szafy IT do rozwiązania monitorującego, zarówno DCIM, CMMS, ERP, jak i EAM wyższego poziomu3.
3. Zbierz wszystkie dane wygenerowane przez maszyny i porównaj je z danymi, którymi może podzielić się pracownik (wrażenia, obserwacje, wnioski, czy nawet to, jak porusza się po centrum danych).
4. Przeanalizuj dane, dzięki którym możliwe będzie znalezienie anomalii – wnioski pozwolą na wskazanie nietypowych warunków, nieoczekiwanych kosztów i możliwości poprawy. Udział pracowników na tym etapie jest niezwykle ważny, ponieważ to oni interpretują wyniki, wyciągają wnioski i tworzą rekomendacje.
5. Podejmuj decyzje - dzięki dostarczonym przez platformę analityczną danym możliwe jest podejmowanie decyzji o modernizacji lub wymianie elementów szarej strefy infrastruktury krytycznej. To także etap decyzji o zakupach np. większej mocy obliczeniowej.

Źródło: Schneider Electric

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama