Chcą zbudować sieć energetyczno-komunikacyjną na Księżycu

Chcą zbudować sieć energetyczno-komunikacyjną na Księżycu Honeybee Robotics

Firma Honeybee Robotics została wybrana do 10-letniego programu LunA-10 DARPA, którego celem jest m.in. opracowanie architektury energetycznej i komunikacyjnej na Księżycu. Wiodącą rolę w tym projekcie ma odgrywać technologia LUNARSABER (Lunar Utility Navigation with Advanced Remote Sensing and Autonomous Beaming for Energy Redistribution).

Wprawdzie od ostatniej obecności człowieka na Księżycu minęło już ponad pół wieku, nie oznacza to wcale, że plany skolonizowania tego naturalnego satelity Ziemi są już nieaktualne. W planach jest m.in. misja Artemis NASA, której celem jest pozostanie na dłużej na powierzchni Księżyca i jego orbicie. Żeby jednak człowiek mógł przez dłuższy pozostać na Księżycu, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Firma Nokia pracuje np. nad siecią 4G do komunikacji, a Northrop Grumman opracowuje coś na kształt kolei księżycowej, która będzie zapewniała szybki transport ludzi, sprzętu i innych materiałów z Ziemi na Księżyc i z powrotem.

Z kolei amerykańska firma Honeybee Robotics odpowiada w tym programie za opracowanie koncepcji sieci energetycznej i komunikacyjnej, która ma wykorzystywać technologię LUNARSABER (Lunar Utility Navigation with Advanced Remote Sensing and Autonomous Beaming for Energy Redistribution).

Technologia ta wykorzystuje wysokie na ok. 100 m rozkładane maszty DIABLO (Deployable Interlocking Actuated Bands for Linear Operations). Każda taka wieża składa się m.in. z paneli słonecznych i baterii do magazynowania zgromadzonej energii, a także niezbędnej do infrastruktury do przesyłania energii i transmisji danych, a nawet oświetlania otoczenia. Tym samym maszty te pełniłyby funkcję instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, wieży energetycznych, nadajników sieci komunikacyjnych, a także latarni ulicznych. Baterie mają być wystarczająco wydajne, żeby zgromadzona przed jeden dzień na Księżycu energia wystarczyła do zasilania wszystkich odbiorników przez całą noc księżycową. Przypomnijmy, że doba na Księżycu trwa ponad 27 dób ziemskich, co oznacza, że zarówno dzień, jak i noc trwają tam po ok. 14 dób ziemskich.

Na potrzeby misji księżycowej Honeybee zbudowało dwa rodzaje paneli słonecznych. W pierwszym przypadku panele otaczają niejako maszt, do którego są przymocowane, i w ten sposób wychwytują światło słoneczne niezależnie od miejsca, z którego aktualnie świeci Słońce. Drugi rodzaj paneli ma kształt dużego żagla, który śledzi położenie Słońca i ustawia się pod optymalnym kątem do niego, żeby zapewnić jak największe pochłanianie światła słonecznego.

Sieć oparta o technologię LUNARSABER mogłaby zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie ludzi na Księżycu. Nawet w czasie nocy księżycowej mieliby oni stały dostęp do światła i energii i mogliby wykonywać różnego rodzaju czynności, a także przesyłać sygnały komunikacyjne na większą odległość.

Źródło: Honeybee Robotics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę