elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Centrum danych w Chinach powstało w błyskawicznym tempie

Rittal
Reklama
Reklama

Gospodarka internetowa w Chinach rozwija się niezwykle szybko, a innowacyjne modele biznesowe powstają w zawrotnym tempie. Wciąż zwiększa się też zapotrzebowanie na systemy informatyczne i data center. Jedno z największych centrów danych w Chinach powstało dzięki ekspertom firmy Rittal, a zajęło im to zaledwie kilka miesięcy.

Chiny są obecnie jednym z przodujących państw w budowie nowych centrów danych. Szczególnie intensywnie rozbudowywane są tu centra danych Hyperscale, potrzebne do świadczenia usług chmurowych. W 2018 r. na całym świecie powstało aż 430 centrów danych Hyperscale, z czego ponad 30 znajduje się właśnie Chinach. Centrum danych Hyperscale pod względem infrastruktury serwerowej przystosowane jest do maksymalnej skalowalności, co w rezultacie ma uregulować i zaspokoić popyt klientów na usługi z branży IT.

Reklama

Chindata, firma dla której wybudowano nowe centrum danych Hyperscale, to chiński dostawca usług chmurowych. Wyzwanie polegało na stworzeniu nowego centrum danych w możliwie jak najkrótszym czasie. Chindata prowadzi obecnie pięć centrów danych w strategicznych miejscach w Chinach, do których zaliczają się Pekin, Shenzhen, Szanghaj, Shanxi i Hebei, a także 220 innych, mniejszych data center. Nowe centrum danych Guanting Lake New Media Big Data Industry Base o powierzchni ponad 130 000  i mocy IT do 16 megawatów, należy obecnie do największych centrów danych w Chinach.

- Wspólnie z Rittal udało nam się zbudować całkowicie nowe centrum danych Hyperscale w ekspresowym tempie, bo zaledwie w siedem miesięcy. Eksperci z Rittal od początku doradzali nam w zakresie innowacyjnych idei chłodzenia oraz modułowej budowy szaf IT, a także towarzyszyli w całym procesie powstawania nowego centrum - mówi Jessica Song, wiceprezes Akademii Planowania i Projektowania w Chindata.

Reklama

W nowym centrum danych Guanting Lake New Media Big Data Industry Base moduły były instalowane stopniowo, w miarę postępu budowy. W Hyperscale zainstalowano zmodyfikowany wariant systemu szaf. W tej wersji szafy IT dysponują 52 jednostkami wysokości, a inteligentny rozdział mocy umożliwia sterowanie pojedynczymi modułami oraz precyzyjne monitorowanie i rejestrację zużycia energii. W chłodzeniu systemów IT wykorzystano z kolei separację ciepłej strefy z pośrednim chłodzeniem. Takie rozwiązanie pozwala osiągać nadzwyczaj wysoką efektywność energetyczną. Firma Chindata w przyszłości planuje uruchomienie kolejnych centrów danych. Partnerem w zakresie rozwiązań, tworzeniu koncepcji i szybkiej budowie, ponownie zostaną eksperci z Rittal.

Źródło: Rittal

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama