Centra danych nie spełniają potrzeb przedsiębiorstw?
Aż 71% badanych firm przyznaje, że wykorzystywane przez nie centra danych nie zaspokajają ich wszystkich potrzeb. Jedynie 6% przyznaje, że infrastruktura tych obiektów jest modernizowana z wyprzedzeniem bieżących potrzeb. Są to najważniejsze informacje płynące z raportu opracowanego przez Forbes Insights i Vertiv.
W publikacji "The modern data center: How IT is Adapting to New Technologies and Hyperconnectivity" przedstawiono analizę wyników badania zrealizowanego wśród 150 dyrektorów i inżynierów pracujących w centrach danych w firmach z różnych branż na całym świecie.
Rezultaty wskazują na niepokojący brak planowania i przygotowania do współczesnego, ewoluującego ekosystemu danych. Pogłębiona analiza wyników ujawnia wyraźny kontrast między punktem widzenia zarządów a inżynierami. Przykładowo: 11% przedstawicieli zarządów twierdzi, że centra danych w ich firmach są modernizowane z wyprzedzeniem wobec aktualnych potrzeb. Tego samego zdania jest tylko 1% inżynierów.
– Współczesne centra danych zmierzają w kierunku integracji zasobów przedsiębiorstwa, chmury obliczeniowej i środowisk brzegowych. Potrzebne jest więc dokładne planowanie, aby spełnić firmowe wymagania w zakresie przetwarzania danych, przy jednoczesnym zachowaniu celów biznesowych – powiedział Martin Olsen, wiceprezes Global Edge Systems w Vertiv. – Jest jednak jasne, że wiele przedsiębiorstw pozostaje pod tym względem w tyle. Mając to na uwadze, przewidujemy znaczne inwestycje wśród firm próbujących nadrobić zaległości i reagować na zmiany.
Inne najważniejsze wyniki badania:
– 92% osób na stanowiskach CIO (Chief Information Officer) i CTO (Chief Technology Officer) twierdzi, że w najbliższej przyszłości ich działalność będzie wymagała krótszego czasu poświęconego na analizę danych.
– 63% twierdzi, że stale ma trudności z zaspokojeniem potrzeb w zakresie przepustowości infrastruktury centrum danych.
– Bezpieczeństwo centrów danych (45%) oraz ich wydajność (43%) to dwa obszary, które w najwyższym stopniu potrzebują modernizacji.
– Bezpieczeństwo (43%), tworzenie kopii zapasowych i gotowość na wypadek awarii (33%), zdolność do wdrażania nowych technologii (28%) oraz przepustowość sieci (27%) to najczęściej wskazywane cechy, które zapewnią przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną.
– Respondenci obecnie niechętnie korzystają z samodzielnie konfigurujących i samonaprawiających się rozwiązań w centrach danych. Natomiast 24% stwierdziło, że do 2025 r. ponad połowa tego typu placówek będzie miała możliwość samodzielnej konfiguracji, a 32% stwierdziło, że ponad połowa z nich będzie miała możliwość samonaprawiania.
Źródło: Vertiv