Budowanie i łączenie przemysłowych ekosystemów

Budowanie i łączenie przemysłowych ekosystemów Rittal

W dniach 8–10 listopada odbędą się międzynarodowe targi SPS w Norymberdze, podczas których firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud przedstawią w jaki sposób połączyć trzy odrębne ekosystemy (systemy, produkty i procesy produkcyjne) z ich odpowiednimi cyfrowymi bliźniakami w celu rozwoju inteligentnej produkcji. Na wspólnym stoisku nr 121 w hali 3 pokazane zostanie rozwiązanie gwarantujące spójność danych w całym łańcuchu wartości szaf sterowania i rozdzielnic  od projektowania, przez dostawę i prefabrykację, aż po fazę eksploatacji zbudowanych rozwiązań. Dla zainteresowanych osób, którym nie uda się odwiedzić targów przygotowany został specjalny, wirtualny spacer.

– Dane są tworzone w ekosystemach, które dzisiaj często są nadal niejednoznaczne w sieci. Jeśli możliwe jest stworzenie kompletnego cyfrowego bliźniaka dla zakładów, produktów i procesów produkcyjnych oraz ich inteligentne połączenie, będzie to dźwignia na drodze do inteligentnej produkcji  mówi Markus Asch, dyrektor generalny Rittal International i Rittal Software Systems. – Targi SPS są idealnym miejscem do dialogu i szukania odpowiedzi na pytanie w jaki sposób dane cyfrowego bliźniaka mogą być lepiej wykorzystane w celu zwiększenia wartości w trakcie eksploatacji. Tam są ogromne możliwości.

Eplan i Rittal pracują nad rozwojem cyfrowego bliźniaka, który spowoduje, że dane mogą być wykorzystywane przez cały czas podczas pracy projektowej, prefabrykacji oraz użytkowania. Cideon dzięki doświadczeniu w zakresie CAD/CAM, PDM/PLM i konfiguracji produktu oferuje rozwiązania zwiększające spójność danych, a German Edge Cloud wykorzystuje informacje z danych pochodzących z maszyn do szybszego tworzenia sieci i wizualizacji procesów cyfrowego bliźniaka produkcyjnego. Docelowo zarządzanie produkcją wspierane przez IIoT za pomocą cyfrowego systemu produkcyjnego ONCITE ma na celu zwiększenie wydajności i elastyczności produkcji.

Spójność danych

Wspólnym rozwiązaniem, które zaprezentowane zostanie podczas targów SPS w Norymberdze, jest spójność danych w całym łańcuchu wartości szaf sterowania i rozdzielnic  od projektowania, przez dostawę i prefabrykację po fazę eksploatacji. Dzięki temu prefabrykatorzy nie tylko oszczędzą czas i pieniądze w procesie prefabrykacji czy projektowania, ale dostarczą kompletne dane systemowe będące podstawą maksymalnej wydajności podczas eksploatacji, działań związanych z serwisem i konserwacją, jak i podłączeniem do systemów sieciowych monitorujących pracę całego procesu.

Nowa platforma Eplan 2023 znacznie przyspiesza prace inżynierskie, a dzięki nowemu silnikowi graficznemu zapewnia jeszcze szybsze planowanie 3D. Dodatkowo Eplan eStock uzupełnia centralne zarządzanie artykułami w chmurze, a Eplan Harness proD wspiera użytkowników we wszystkich aspektach dotyczących okablowania maszyn. Z kolei rozwiązania Rittal przyspieszają łańcuch dostaw dzięki bezpłatnym konfiguratorom RiPanel i dostępnych "od ręki” serii Generacja X czyli skrzynki KX, obudowy AX, szafy VX z całą gamą akcesoriów systemowych umożliwiających budowę dowolnego rozwiązania dopasowanego do każdego projektu i warunków otoczenia.

Nowością firmy Rittal, która zostanie zaprezentowana na targach SPS, jest Wire Terminal WT C10. Dzięki tej nowej wersji w pełni automatycznej skręcarki drutów będą one składane dziesięć razy szybciej niż ręcznie. Ten innowacyjny model oferuje również liczne ulepszenia, np. modułowe podejście do podawania i wyprowadzania drutów z nowym systemem przechowywania drutu i szybko wymienialnymi blokami podawania. Nowa architektura oprogramowania Wire Terminal zapewnia także bezproblemową integrację z Centrum Przetwarzania RiPanel. To oprogramowanie do zarządzania zadaniami wraz z aktualizacją zostanie także zaprezentowane podczas targów SPS. Z kolei Smart Mounting to najważniejsza innowacja firmy Eplan zaprojektowana na potrzeby warsztatu budowy szaf sterowniczych. Nowe oprogramowanie wizualizować będzie komponenty mechaniczne i elektryczne podczas konstruowania szafy sterowniczej, podczas gdy Eplan Smart Wiring prowadzi użytkownika przez okablowanie. Dzięki precyzyjnym instrukcjom pracy i wizualizacjom 3D rozbudowa jest łatwiejsza i bezbłędna - bez konieczności długiego szkolenia pracowników. Odwiedzający targi mogą otrzymać wszelkie szczegółowe informacje i porady na stoisku Eplan i Cideon (nr 238 w hali 6).

Dane IIoT do sprawnego zarządzania produkcją

Faza eksploatacji systemów dzięki danym systemowym w cyfrowej kieszeni na schematy - ePocket to znacznie więcej niż korzyści związane z konserwacją, aż 75% oszczędności energii uzyskać można dzięki nowym klimatyzatorom Blue e+ lub inteligentnym usługom.

German Edge Cloud podczas targów SPS zaprezentuje, w jaki sposób można zwiększyć wydajność i elastyczność produkcji, w sytuacji gdy dane z przemysłowych aplikacji IoT wpływają do sprawnego zarządzania procesami produkcyjnymi. Cyfrowy system produkcyjny ONCITE, oceniony ostatnio przez Pierre Audoin Consultants (PAC) jako „Najlepszy w swojej klasie”, łączy w sobie podstawowe komponenty, które wcześniej były oddzielne czyli zarządzanie produkcją z funkcjami MES i MOM w system o elastycznej architekturze, a przemysłowy Internet Rzeczy staje się bazą danych i wykorzystuje programowanie niskokodowe dla łatwego łączenia aplikacji. Dodatkowo Rittal oferuje rozwiązania z zakresu przetwarzania brzegowego do suwerennego przetwarzania danych.

Odwiedzający targi SPS w dniach 810 listopada w Norymberdze będą mogli zapoznać się ze szczegółami systemu i uzyskać szczegółowe informacje na stoiskach Rittal, Eplan, Cideon i GEC. Dla zainteresowanych osób, którym nie uda się odwiedzić targów, przygotowany został specjalny, wirtualny spacer. Podczas 30-minutowego spotkania online zespół product managerów zaprezentuje bezpośrednio z targów najnowsze rozwiązania na żywo. 

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę