Branża elektroniczna przed nowymi wyzwaniami

Z jednej strony rosnące uzależnienie wielu przedsiębiorstw z różnych sektorów przemysłowych od dostaw komponentów elektroniki, z drugiej zaś dynamiczny rozwój nowoczesnych i zaawansowanych technologii sprawiają, że branża elektroniczna należy dziś do grona najszybciej rozwijających się branż przemysłowych. I nawet globalne zawirowania związane z pandemią koronawirusa nie powinny w dłuższej perspektywie wpłynąć negatywnie na jej rozwój i popyt na wytworzone przez nią produkty.

Szeroko pojęta elektronika jest obecna dziś w wielu różnych obszarach – od przedmiotów codziennego użytku i różnego rodzaju gadżetów (tzw. elektronika użytkowa) poprzez medycynę, transport, handel, komunikację aż po profesjonalne zastosowania w różnych aplikacjach przemysłowych. Co więcej, można się spodziewać, że trend elektronizacji naszego życia będzie się nasilał jeszcze bardziej i kolejne obszary będą coraz ściślej powiązane z branżą elektroniczną.

Podział rodzimego sektora elektronicznego

Jeśli za wyznacznik przyjmiemy podział Polskiej Klasyfikacji Działalności, wówczas w skład sektora elektronicznego wchodzą takie działy jak produkcja maszyn biurowych oraz komputerów, produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych oraz telekomunikacyjnych, a także produkcja m.in. aparatury rozdzielczej i kontrolnej energii elektrycznej, instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych i nawigacyjnych oraz sprzętu do sterowania procesami przemysłowymi. Do sektora elektronicznego w szerszym jego rozumieniu zalicza się także branżę AGD.

W strukturze całego rynku elektronicznego prym wiedzie (pod względem wartości sprzedaży) elektronika użytkowa, a wśród niej przede wszystkim sprzęt telekomunikacyjny oraz komputerowy, które stanowią po ok. 30% wartości tego rynku. Komponenty i części elektroniczne, do której to grupy należą wszelkiego rodzaju elementy elektroniki przemysłowej, to ok. 20% krajowego rynku elektronicznego. Cały sektor (zagregowane wyniki, jakie publikuje GUS, nie obejmują osobno elektroniki przemysłowej) odpowiada za niecałe 2% PKB i nieco ponad 2% w całości sprzedaży wyrobów w naszym kraju. Nie są to jakieś specjalnie imponujące wyniki, co pokazuje, że branża elektroniczna w Polsce wciąż ma duży potencjał rozwoju.

Koronawirus, spowolnienie i problemy z dostawami

Wprawdzie dziś zdecydowana większość branż boryka się z poważnymi problemami, które są następstwem ogólnoświatowej pandemii Covid-19, jednak w przypadku branży elektronicznej pewne symptomy spowolnienia można było dostrzec już jesienią 2019 r., co było następstwem pewnych oznak kryzysu w światowej czy też europejskiej gospodarki. Po kilkuletnim okresie nieprzerwanych wzrostów sprzedaży, które wahały się w granicach 4,5-6,5%, w pierwszej połowie przyszłej dekady należy spodziewać się co najmniej spadku dynamiki sprzedaży produktów z tego sektora rynku. Jak wynika z prognoz z najnowszego raportu PMR „Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”, należy się spodziewać w naszym kraju gorszych wyników sprzedaży artykułów elektronicznych, w tym głównie sprzętu RTV i AGD.

>>Chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się, aby pobrać PDF z wydaniem 5-6-7/2020 czasopisma elektrotechnik AUTOMATYK<<
 

źródło zdjęcia: Adobe Stock – Viewfinder

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę