BMW stawia na AI: Kamery Axis podnoszą poziom kontroli jakości

BMW stawia na AI: Kamery podnoszą poziom kontroli jakości Axis Communications

Grupa BMW, lider w branży motoryzacyjnej, jest także wzorem do naśladowania w zakresie zastosowania możliwości sztucznej inteligencji w procesach produkcji. Zawansowaną kontrolę jakości oraz jej automatyzację koncern powierzył kamerom Axis Communications. 

Na drodze cyfryzacji BMW iFACTORY wyróżnia się jako wizjonerska koncepcja wdrażana we wszystkich fabrykach Grupy BMW na całym świecie. U jego podstaw leży AI, która rewolucjonizuje produkcję pojazdów i wykracza poza nią, automatyzując różne procesy, nawet w logistyce. Dzięki ponad 400 już stosowanym rozwiązaniom sztucznej inteligencji Grupa BMW wprowadza innowacje na każdym poziomie działalności.

AIQX: Kamery Axis monitorują produkcję

Automatyzacja i usprawnienie kontroli jakości w Grupie BMW możliwe jest dzięki opatentowanej platformie informatycznej AIQX (Artificial Intelligent Quality Next), która wykorzystuje czujniki oraz sztuczną inteligencję. Kontrole wizualne i dźwiękowe są najważniejsze, a umożliwiają je kamery sieciowe Axis strategicznie rozmieszczone wzdłuż linii montażowej w celu dostarczania danych wizualnych.

Kamery te, stale rejestrujące obrazy pojazdów, zsynchronizowane z lokalizacją pojazdu w czasie rzeczywistym, zapewniają precyzyjne monitorowanie i kontrolę w całym cyklu produkcji.

Kamery rejestrują skomplikowane szczegóły, takie jak logo BMW na masce i klamkach drzwi, szczegółowo analizując każdy element auta. Wysoce zautomatyzowana kontrola jakości odbywa się w ułamkach sekundy w wielu lokalizacjach. Cały ten proces jest koordynowany przez AIQX i opiera się na technologii widzenia komputerowego opartej o głębokie uczenie. Platforma AIQX jest zatem w stanie automatycznie wykrywać wady projektowe i różne błędy na podstawie milionów zebranych punktów danych, głównie zdjęć i filmów.

Jesteśmy dumni, że nasze kamery pomagają Grupie BMW, jako pionierowi cyfryzacji, wykorzystywać rozwiązania AI w produkcji samochodów i optymalizować kontrolę jakości pojazdów. Podzielamy także wartości BMW dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony danych i czerpiemy korzyści z naszej profesjonalnej wymiany Torsten Kasten, menedżer ds. kluczowych klientów w Axis Communications

Jakość obrazu ma znaczenie

Większość wdrożonych kamer należy do serii kamer typu bullet - AXIS P14.

Wykorzystując technologie Axis Forensic WDR i Axis Lightfinder, kamery zapewniają realistyczne kolory i rejestrują najdrobniejsze szczegóły kryminalistyczne nawet w trudnych warunkach oświetleniowych lub niemal całkowitej ciemności. Wyjątkowa klarowność obrazu jest kluczowa dla kontroli skomplikowanych szczegółów pojazdu, niezależnie od zmieniającego się poziomu oświetlenia w zakładzie produkcyjnym. Niezależnie od tego, czy kontrolujemy tabliczkę znamionową na białym, czy ciemnym pojeździe, kamera szybko się dostosowuje, dostarczając sztucznej inteligencji niezawodne obrazy wysokiej jakości do dokładnej analizy.

Kolejną niezbędną kamerą jest seria AXIS Q1798-LE Bullet, znana z wyjątkowych możliwości obrazowania kryminalistycznego. Wyposażony w 4/3-calowy czujnik obrazu o rozdzielczości 10 MP i obiektyw Canon o ogniskowej od 12 do 48 mm, zapewnia szczegółowe obrazy i szerokokątne widoki z poziomym polem widzenia 90°. Dodatkowo oferuje 4-krotny zoom i elektroniczną stabilizację obrazu (EIS) w celu zwiększenia wydajności.

Co więcej, te profesjonalne kamery eliminują potrzebę stosowania kosztownych bramek kamerowych z oświetleniem, redukując wydatki inwestycyjne. Wymagane tylko jedno połączenie sieciowe i funkcjonalność plug-and-play zapewniają szybka i bezproblemowa instalacja, przyczyniając się do obniżenia całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Większa wydajność produkcji dzięki analizie obrazu w czasie rzeczywistym Obrazy wideo w czasie rzeczywistym są szybko przesyłane do platformy AIQX opartej na chmurze w celu natychmiastowej analizy przy użyciu zaawansowanych algorytmów AI. Pracownicy linii produkcyjnej mogą natychmiast uzyskać dostęp do analizowanych danych na inteligentnych urządzeniach, co pozwala im szybko zidentyfikować i usunąć wszelkie usterki, zanim pojazd przejdzie do dalszej produkcji. Na przykład personel może szybko sprawdzić, czy we właściwym miejscu została umieszczona właściwa tabliczka znamionowa. Wszelkie wykryte defekty można szybko naprawić, znacznie minimalizując błędy i defekty na dalszym etapie, co skutkuje znaczną oszczędnością czasu i kosztów.

AIQX spełnia wiele funkcji, od identyfikacji anomalii w procesie montażu po weryfikację kompletności i określenie wariantów. Wraz z postępem technologii zmniejsza się presja wywierana na personel, zapewniając jednocześnie stałą jakość produktu. To rewolucyjne podejście do kompleksowej kontroli jakości zostało już wdrożone we wszystkich fabrykach Grupy BMW na całym świecie, zmieniając procesy produkcji pojazdów.

Kamery dostarczone Grupie BMW przez Axis Communications wyróżnia ponadto wysoki poziom cyberzabezpieczeń, dzięki wbudowanym funkcjom uniemożliwiającym nieautoryzowany dostęp i zapewniając solidną ochronę systemu.

Źródło: Axis Communications

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę