Bezpieczny system pomiaru położenia absolutnego w osi X

Bezpieczny system pomiaru położenia absolutnego w osi X Pepperl+Fuchs

Bezpieczne systemy określenia położenia bezwzględnego zwykle wymagają zastosowania bardzo złożonej technologii. Firma Pepperl+Fuchs oferuje znacznie prostsze rozwiązanie dla tego typu procesów, oparte na połączeniu nowej jednostki oceniającej PUS i czujnikach SafePXV lub WCS. Poziom bezpieczeństwa (SF) zgodny z SIL 3 i PL e można zatem osiągnąć przy minimalnym wysiłku integracyjnym.

Bezdotykowy system pozycjonowania absolutnego SafePXV wymaga tylko jednego czujnika z kamerą, ponieważ zapewnia wewnętrzną redundancję, dzięki wielokolorowym kodom Data Matrix. W aplikacjach do pomiaru liniowego, takich jak przenośniki z pojedynczą szyną oraz zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania, oferuje pozycjonowanie z milimetrową dokładnością na szynie o długości do 10 km.

System pomiaru przemieszczenia WCS do pozycjonowania absolutnego na zewnątrz budynków wykorzystuje szynę kodową ze stali nierdzewnej z wgłębieniami. W wersji bezpiecznej dwie głowice odczytujące w kształcie litery U monitorują szynę i zapewniają niezawodny pomiar przy odległości pomiaru do 314,5 m, nawet w niesprzyjających warunkach, takich jak te występujące podczas obsługi dźwigów portowych.

Redundantne sygnały z czujników są przetwarzane i oceniane w dwóch kanałach przez jednostkę ewaluacyjną PUS-F161-B. Pełni ona funkcję bramki dostępowej do magistrali fieldbus. Generuje wartość przemieszczenia (SafePos SF), mogącą być też wykorzystaną do wyznaczenia prędkości (SafeSpeed SF). Aplikacje integrujące czujniki i jednostkę ewaluacyjną uzyskały certyfikaty IEC 61508 dla SIL 3 oraz EN 13849 dla PL e. Ułatwiają i przyspieszają wdrożenia dzięki wstępnej certyfikacji i konfiguracji.

Źródło: Pepperl+Fuchs

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę