Bezpieczeństwo dzięki nowym technologiom

pixabay-geralt

Dzisiejsze czasy to okres powstania największej ilości nowych technologii przeznaczonych do ochrony domu. Popularne są rozwiązania smart home oraz inne technologiczne gadżety pomagające w codziennym życiu. Jakie konkretnie rozwiązania można wykorzystać w tym celu?

Czujniki dymu

Największe niebezpieczeństwo w domu to niespodziewany pożar, który może zostać spowodowany przez różne czynniki. W celu zabezpieczenia dobytku przed utratą go w zgliszczach stosuje się nowoczesne czujniki dymu i czadu, które nie tylko wydają sygnał dźwiękowy podczas niebezpieczeństwa, ale także łączą się z aplikacją na naszym telefonie. Umożliwia to szybką reakcję na niebezpieczeństwo, kiedy przebywa się poza domem.

Kamery

Drugim dużym niebezpieczeństwem są włamania. Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem, jest w tym przypadku instalacja monitoringu. Jest to jedno z rozwiązań typu smart home. Technologia pozwala m.in. na połączenie kamery z telefonem oraz możliwość sprawdzenia, co się dzieje w domu, w każdym momencie dnia. Na rynku dostępne są także urządzenia z możliwością połączenia audiowizualnego. Rozwiązania tego typu proponuje nam np. firma EZVIZ oferując bateryjną kamerę C3A mogącą pracować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wysyła ona powiadomienie na telefon w momencie wykrycia niepożądanego ruchu w domu oraz pozwala na przekazanie bezpośredniego połączenia, można w ten sposób wystraszyć ewentualnego niechcianego gościa. Kamery z audiowizualnym połączeniem stosuje się także jako, ulepszoną wersję elektronicznej niani. Pozwala ona na kontakt z opiekunką w ciągu dnia, a w nocy można nadzorować dzieci, nie tylko poprzez słuchanie dźwięków, ale także stały przekaz obrazu dostępny na telefonie.

Nowatorskie drzwi wejściowe

Ile razy zdarza się zgubić klucze do domu? Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko. Czasami tylko zostawia się je w pracy lub u znajomych, a innym razem gubi się je na wakacjach. W tych sytuacjach pomogą drzwi wejściowe do domu otwierane dzięki inteligentnym systemom proponowanym m.in. przez G-U Polska. Drzwi mogą być otwierane za pomocą czytnika linii papilarnych, pilota, klawiatury kodowej, czytnika RFID lub Bluetooth. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że nie wymaga ciągłego lokalizowania pęku kluczy.

Antywirus

Na niebezpieczeństwo narażony jest także sprzęt np. komputer. Aby zabezpieczyć go przed kradzieżą danych lub włamaniem do systemu, stosuje się programy antywirusowe. W dzisiejszych czasach ich zaawansowane funkcje są skonstruowane w taki sposób, aby natychmiast wykryć większość ataków na komputer i od razu je zatrzymać. Według danych zebranych przez G DATA, nowa próbka złośliwego oprogramowania powstaje co 7 minut. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie antywirusa, który będzie monitorował bezpieczeństwo urządzenia oraz w razie potrzeby je zwalczał.

Źródło: Newseria

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę