Astor i ProCobot zacieśniają współpracę

ASTOR i ProCobot zacieśniają współpracę Astor

Dwie firmy technologiczno-inżynierskie: Astor – dostawca nowoczesnych technologii dla przemysłu z zakresu systemów sterowania, systemów IT dla przemysłu (w tym oprogramowania SCADA) oraz robotów przemysłowych i mobilnych, i ProCobot – dostawca robotów współpracujących i mobilnych, łączą siły na polskim rynku.

Obydwie firmy: Astor i ProCobot, odnotowały rekordowe wyniki finansowe za 2021 r. Aby móc dalej rozwijać się w dynamicznym tempie i być w stanie odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie rynku, jeszcze w 2021 r. podjęły rozmowy, które zaowocowały podpisaniem oficjalnej umowy o wspólnej dystrybucji robotów Mobile Industrial Robots. Dla firmy MiR oznacza to możliwość jeszcze szerszego dotarcia do polskich przedsiębiorstw rozważających automatyzację intralogistyki.

Zgodnie z umową firma ProCobot od 2022 r. ma status dystrybutora produktów MiR i partnera Astor, a firma Astor status MiR Excellent Partner w Polsce. Umowa dystrybucyjna uwzględnia wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy projektowej, rozwój kompetencji w celu profesjonalnego świadczenia usług i edukacji klientów oraz szerokie propagowanie nowoczesnych rozwiązań dla zrobotyzowanej intralogistyki i produkcji.  

Ludzie
Zespoły Astor i ProCobot podczas wspólnego szkolenia z robotów mobilnych MiR

Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR 2021 potwierdza, że dynamika robotyzacji i automatyzacji intralogistyki znacznie wzrasta. Ożywienie gospodarki stwarza coraz lepsze warunki do tego, by Polska na przestrzeni najbliższych lat znacznie zwiększyła gęstość robotyzacji w przemyśle, którą w dalszym ciągu jeszcze utrzymujemy na niskim poziomie w porównaniu z naszymi sąsiadami.

ProCobot, obecny na polskim rynku od 2013 r., ma w ofercie roboty współpracujące UR, roboty mobilne MiR oraz innowacyjne roboty usługowe m.in. dla branży Horeca.

Cobotyka zawsze była naszą pasją. Zaczynaliśmy od edukacji, budowania świadomości o robotyzacji i w końcu pierwszych pionierskich wdrożeń na rynku polskim. Obecnie mamy ponad 600 zainstalowanych cobotów i kilkuset zadowolonych Klientów w kraju i za granicą, co potwierdza naszą kompleksową wiedzę, kompetencje i doświadczenie w tej branży. Pierwszy cobot – to pierwszy krok w stronę cyfryzacji i Przemysłu 4.0., co określa strategiczny kierunek rozwoju firmy – podkreśla Paweł Lewandowski, prezes ProCobot.

Z firmą Astor przyświecają nam w tym bardzo podobne cele i wartości. Tworzymy rzetelne i wiarygodne środowisko biznesowe, skupiamy wokół siebie najnowsze technologie. To wszystko pozwala nam jeszcze bardziej dostosować się i sprostać coraz to wyższym wymaganiom rynku. Połączenie sił ProCobot i Astor pozwoli na dotarcie z produktami MiR na większą skalę na polskim rynku, ale przede wszystkim da klientom świadomość, że zrobotyzują procesy intralogistyczne w swoich zakładach z partnerami na najwyższym poziomie. Wspólnie pokazujemy przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu – dodaje Paweł Lewandowski.

Astor, od ponad 35 lat działający w szeroko pojętym obszarze produkcji i przemysłu, dostarcza wraz z integratorami systemów nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu automatyzacji, cyfryzacji i robotyzacji, które przybliżają firmy do Przemysłu 4.0. Wśród nich są roboty przemysłowe Kawasaki Robotics i EPSON, roboty mobilne MiR i Agilox oraz zaawansowane systemy intralogistyki.

Ostatnie 6 lat było dla Astor okresem poszukiwania nowych okazji biznesowych i nowych rynków, w których moglibyśmy się rozwijać w przyszłości. Jednym z naszych odkryć jest rynek automatyzacji intralogistyki, czyli transportu wewnętrznego w zakładach produkcyjnych i fabrykach dzięki innowacyjnym technologiom. Udało się to dzięki współpracy z MiR z Danii, która jest prekursorem i  zdecydowanie najbardziej innowacyjną firmą, z największym doświadczeniem rynkowym w zakresie inteligentnej intralogistyki. Dostarczyła już kilkadziesiąt tysięcy takich robotów mobilnych na całym świecie. Dzięki tej współpracy byliśmy w stanie, po pierwsze – nauczyć się tego rynku, po drugie – poznać potrzeby Klientów i po trzecie – zbudować naszą nową linię biznesową, którą nazwaliśmy linią biznesową intralogistyki – mówi Jarosław Gracel, prezes Astor

Ważnym elementem rozwoju sprzedaży na polskim rynku jest współpraca z firmą ProCobot, która jest silnym partnerem w dziedzinie zarówno marketingu, sprzedaży, jak i integracji robotów mobilnych MiR. Jestem przekonany, że dzięki trójstronnej współpracy z firmami ProCobot i MiR będziemy w stanie dużo dynamiczniej budować rynek, lepiej go obsługiwać i dostarczać Klientom wysoką jakość usług – zapewnia  Jarosław Gracel.

Mobile Industrial Robots (MiR), duńska firma technologiczna, rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Firma stworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach.

Robot

– Dostarczanie eksperckiej wiedzy i technicznego know-how dla klientów korzystających z naszych rozwiązań to priorytet MiR. Stale motywujemy kontrahentów na lokalnych rynkach do zacieśniania i rozwijania współpracy, dlatego cieszymy się z sojuszu firm Astor i ProCobot. Połączenie szerokiej wiedzy firmy ProCobot w zakresie zastosowań robotów współpracujących z 35-letnim doświadczeniem firmy Astor w zakresie rozwiązań dla produkcji i przemysłu, oznacza umocnienie już i tak silnej pozycji MiR na polskim rynku – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Mobile Industrial Robots.

Obydwie firmy włożyły wiele pracy w to, żeby roboty MiR stały się wyborem nr 1 wśród Klientów zainteresowanych robotami AMR w Polsce. Tym bardziej czujemy satysfakcję, że Klientom korzystającym z rozwiązań MiR zapewnimy bardziej wydajny transfer wiedzy i jeszcze wyższy poziom wsparcia – podsumowuje Jesper Sonne Thimsen.

Astor i ProCobot działają także aktywnie, od 2021 r., w Związku Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAiRP). Związek zajmuje się promowaniem procesów automatyzacji i robotyzacji w kraju i za granicą. Zrzesza największych polskie przedsiębiorstwa związane z rynkiem automatyki i robotyki – integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn.Celem działań organizacji, której współzałożycielem jest Stefan Życzkowski (szef Rady Strategicznej Astor), jest propagowanie i wspieranie rozwoju nowoczesnych metod produkcyjnych wśród polskich przedsiębiorstw, a także integracja i wspieranie polskich firm wdrażających te rozwiązania.To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży.

Źródło: Astor

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę