A jakbyś miał dodatkową parę rąk?

Fusion

Podczas wykonywania pewnych skomplikowanych czynności dodatkowa para rąk byłaby nieocenionym skarbem. Grupa pięciu japońskich naukowców opracowała nowatorski system Fusion, który umożliwia wspólne wykonanie pewnych prac przez dwie osoby.

Wyglądem system telewspółpracy Fusion nieco przypomina coraz częściej stosowane dziś egzeszkielety, to jednak zasada jego działania jest niemal zupełnie inna. Choć dwie dodatkowe kończyny przymocowane są do pleców osoby, to jednak za ich sterowanie odpowiedzialna jest inny operator, który, teoretycznie, mógłby znajdować się na drugim końcu świata. Obie osoby patrzą na wykonywaną pracę z tego samego punktu widzenia (operator dodatkowych kończyn korzysta z obrazu przekazywanego przez kamerę umieszczoną nad głową pierwszej osoby).

Reklama

Takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku skomplikowanych czynności, gdzie dostęp do przedmiotu prac jest utrudniony i dwie osoby miałyby kłopot ze zmieszczeniem się obok siebie. Jest to także świetne rozwiązanie, gdy w pobliżu nie ma odpowiedniej osoby, która mogłaby wykonać daną czynność.

© Fusion

System Fusion ma bowiem dwa tryby pracy. W pierwszym robotyczne kończyny działają niezależnie od rąk osoby, do której są przymocowane. W ten sposób daną czynność wykonują w jednym momencie cztery ręce, co może przyspieszyć, ułatwić, a w niektórych przypadkach w ogóle umożliwić jej wykonanie.

Reklama

W drugim trybie ręce pierwszej osoby są połączone z kończynami systemu Fusion. W takiej sytuacji operator może wspomagać czy też podpowiadać, jakie ruchy należy wykonać w danej sytuacji.

Taka forma współpracy na nowo definiuje pojęcie współpracy, oferując nowe możliwości współdziałania dwóch osób przy tej samej czynności.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę