Zwiększanie cyfryzacji za pomocą urządzeń mobilnych
W tegorocznej ofercie marki ecom, należącej do Pepperl+Fuchs, szczególny nacisk położono na nową linię produktową “Digital Products & Services”.
Przemysł przyszłości opiera się na kompleksowym zbieraniu i analizie danych produkcyjnych. Działanie aplikacji IoT i uczenie maszynowe wymagają gromadzenia, analizy i zarządzania danymi. Odbywa się to peryferyjnie, z prognozowaniem, tak blisko procesu na ile to możliwe, w czasie rzeczywistym i przy małych opóźnieniach. Wraz z integrowaniem cyberfizycznych systemów z produkcją, granice między klasycznym IT i technologią operacyjną zacierają się coraz bardziej.
Aby zoptymalizować procesy produkcyjne, potrzebne są rozwiązania, które zdecentralizują i ułatwią przetwarzanie i zarządzanie danymi. Terminale mobilne integrowane za pomocą systemu kompleksowego zarządzania działają nie tylko jako bramy cyfrowe, ale też wykorzystują połączenie sieciowe z systemem centralnym do realizowania specjalnych aplikacji i szerokiego zakresu funkcji, od obsługi kamer po ochronę pracowników. To ostatnie jest szczególnie ważne ze względu na niebezpieczne środowisko pracy i regularną pracę w pojedynkę. Dlatego też terminale muszą być nie tylko wyjątkowo wytrzymałe, ale też zapewnić skuteczną ochronę pracownikom mobilnym – zarówno w terenie, jak i w obszarach potencjalnie niebezpiecznych.
Mając to na uwadze, specjalnie zaprojektowane urządzenia mobilne, takie jak smartfon ecom Smart-Ex 02, oferują wiele zalet. Oprócz solidnej konstrukcji, dużej ergonomii i łatwej obsługi ich czujniki w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem gwarantują kompleksową ochronę samotnych pracowników zgodnie z rozporządzeniem DGUV BGR-139. Wezwania alarmowe mogą być uruchamiane nie tylko przez oprogramowanie, ale także za pomocą przycisków, co zapewnia niezawodną ochronę. Dzięki beaconom Bluetooth Low Energy (BLE) opracowanym specjalnie dla obszarów niebezpiecznych, pracownicy mogą być lokalizowani nawet bez sygnału GPS i wewnątrz budynków. Równocześnie, iskrobezpieczny smartfon z Androidem działa jako mobilny hub: obsługuje 21 różnych pasm częstotliwości LTE i jest dostarczany bez simlocka. Globalne certyfikaty Ex- oraz zgodność z rozporządzeniami lokalnymi umożliwiają jego stosowanie na całym świecie.
Ten samoistnie bezpieczny smartfon został zaprojektowany do pracy w zakresie temperatury od -20 do +60°C, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dodatkowo, jest pierwszym tego typu urządzeniem z certyfikacją dla stref Zone 1/21, Div. 1. Uzyskał zatwierdzenie Android Enterprise Recommended zapewniające spójne, łatwe wdrażanie i zarządzanie rozwiązaniami mobilnymi dzięki wsparciu sprzętu i systemu operacyjnego, a także gwarantowanym aktualizacjom Androida i wprowadzanym na czas łatkom bezpieczeństwa. W ten sposób użytkownicy oszczędzają czas i wydatki związane z wdrażaniem i konserwacją urządzeń, wyrażone całkowitym kosztem posiadania (TCO).
Aby zapewnić jak najłatwiejszą transmisję danych, ważne jest, aby urządzenia mobilne komunikowały się bezpośrednio i bezproblemowo z systemami EMM (enterprise mobility management). W przypadku urządzeń mobilnych oznacza to kompleksowe certyfikaty obsługi sprzętu i oprogramowania systemów EMM. ecom gwarantuje oba: poprzez certyfikację Android Enterprise i certyfikaty dla czołowych na rynku systemów zarządzania urządzeniami. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i aplikacjom firmy mogą być kompleksowo łączone z siecią bez ograniczania się do jednej technologii. Tego typu rozwiązanie umożliwia centralne zarządzanie, zapewnia ochronę danych i urządzeń oraz pasuje do dowolnej infrastruktury. Oprogramowanie do zarządzania urządzeniami mobilnymi umożliwia ich szybsze wdrażanie, a także zapewnia bezpieczne i szybkie połączenie z systemami operacyjnymi. Poza tym, aplikacje i systemy operacyjne mogą być instalowane, aktualizowane i zarządzane automatycznie.
Nowy oddział Digital Products & Services firmy ecom umożliwia zarządzanie i monitorowanie w czasie rzeczywistym urządzeń mobilnych, takich jak Smart-Ex 02. Łączy automatyczną konfigurację wstępną na etapie produkcji z kompleksowym zarządzaniem i analizą. Urządzenia mobilne są zatem nie tylko łatwe w konfigurowaniu i zarządzaniu, ale mogą być również aktualizowane w dowolnym momencie – nawet bezprzewodowo. Funkcja analizy danych historycznych pozwala ujawnić procesy o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa. W razie potrzeby rozwiązanie to można również wykorzystać jako pełnoprawny system EMM, który odciąża działy IT i zapewnia większe bezpieczeństwo podczas pracy.
Dzięki konstrukcji zaprojektowanej do użytku przemysłowego i odpowiednim usługom cyfrowym dla firm, urządzenia mobilne skutecznie wspierają digitalizację, stając się niezależnymi hubami. Ocena danych staje się dzięki nim szybsza i łatwiejsza. Firmy zyskują kompleksowy wgląd w procedury i procesy oraz mogą zidentyfikować obszary, w których należy wprowadzić ulepszenia. Jednocześnie, urządzenia mobilne chronią pracowników – również w środowiskach zagrożonym wybuchem – i ułatwiają ich codzienną pracę.
Źródło: Pepperl+Fuchs