Zarządzanie światłem z poziomu smartfona

Beghelli

OptiCom (Optical Communication Technology) to nowoczesny system, który współpracuje z każdą oprawą od Beghelli, wyposażoną w inteligentny zasilacz SmartDriver, umożliwiający programowanie opraw zgodnie ze specyficznymi scenariuszami, odpowiadającymi codziennym sytuacjom (np. wyjście pracowników na przerwę). Za pomocą lampy błyskowej znajdującej się w smartfonie użytkownik ma możliwość indywidualnego kodowania każdej z opraw.

Technologia OptiCom pozwala na zdalną kontrolę, sterowanie, a także modyfikację parametrów oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego. Poprzez lampę błyskową znajdującą się w smartfonie możemy przesyłać polecenia, a za pomocą dedykowanej aplikacji, monitorować pracę całej instalacji. W ten sposób technologia Beghelli zapewnia instalatorom i użytkownikom łatwe sterowanie urządzeniami, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnianie bezpieczeństwa w obiektach (szpitale, magazyny, fabryki, parkingi).

Dzięki zastosowaniu technologii OptiCom użytkownik jest w stanie wygenerować nawet do 80% oszczędności, czyli o 30% więcej niż dzięki tradycyjnym systemom LED. Inteligentny czujnik światła, który współpracuje z układem, w zależności od zaprogramowania, może działać jako Autodimmer (Natural Light), detektor ruchu (Dynamic Light) lub odbierać polecenia wysyłane przy użyciu lampy błyskowej smartfona. Ponadto czujnik składający się z fototranzystora SMD, który łączy w sobie właściwości diody i tranzystora, ma możliwość odczytu wpływu światła naturalnego na oświetlaną powierzchnię. W ten sposób oprawa LED kalibruje się, utrzymując minimalne i wymagane natężenie. 

– Technologia LED doprowadziła do prawdziwej rewolucji w branży oświetleniowej. Jednak jest ona najbardziej efektywna energetycznie nie tylko dzięki odpowiedniemu doborowi optyki czy zastosowaniu diod o wysokiej luminacji, ale przede wszystkim poprzez zaawansowane systemy, które pozwalają kompleksowo i wygodnie zarządzać całą instalacją, generując przy tym znaczne oszczędności. Automatyzacja i wyposażenie opraw w system OptiCom daje przede wszystkim możliwość zastosowania dodatkowych interfejsów, przez co stają się one kompatybilne z cyfrowymi standardami zarządzania – tłumaczy Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli Polska.

OptiCom to technologia służąca przede wszystkim do rejestracji błędów, anomalii, wyników testów oraz czynności konfiguracyjnych związanych z programowaniem opraw. Dzięki dedykowanej aplikacji, użytkownik ma możliwość zmiany podstawowych ustawień opraw, do których należy: czas autonomii (niezależnej pracy), strumień świetlny, tryb pracy (SE-SA-PS) oraz czasookresy testów.

Wszystkie zgromadzone dane przechowywane są w dedykowanej chmurze Beghelli, w której można sprawdzić stan techniczny każdego z urządzeń. Aplikacja umożliwiająca zdalne zarządzenie, dostępna jest bezpłatnie zarówno dla systemów iOS oraz Android. OptiCom dedykowany jest do wszystkich miejsc, w których ważne jest efektywne oszczędzanie energii, ale także zapewnianie bezpieczeństwa użytkownikom oraz wygodne i zdalne zarządzanie całą instalacją.

 

Źródło: Beghelli

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę