Zaawansowane systemy wizyjne wspomagają procesy produkcyjne
Chociaż ludzkie oko jest narzędziem niemal doskonałym, może nie być w pełni precyzyjne. Aby tego uniknąć, nowoczesne zakłady coraz chętniej decydują się na automatyzację procesów produkcyjnych. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych w tej dziedzinie są systemy wizyjne polegające na automatycznej weryfikacji opartej na analizie obrazu.
Przedsiębiorstwa decydują się na wdrożenie zaawansowanych systemów wizyjnych, ponieważ MVS mają bardzo duży potencjał adaptacyjny. Stosuje się je na przykład w obszarach: kontroli jakości, oceny wykonania, pomiarów rozmiarów w trudnych lokalizacjach, przeliczania stanu czy współpracy z robotami. Wdrażanie tego typu produktów to realny krok w kierunku Przemysłu 4.0.
Zaawansowani asystenci
Od pewnego czasu da się zauważyć, że systemy wizyjne coraz częściej awansują do roli asystentów stanowiskowych. Nie skupiają się bowiem wyłącznie na jednym punkcie inspekcyjnym, lecz są zaangażowane w kontrolę całego procesu wytwarzania. Za sprawą skomunikowania systemu wizyjnego z innymi maszynami MVS staje się ich „oczami”, a dostarczając im informacje w formie onine i pozwalając na skorygowanie działań, prowadzi do zwiększenia wydajności i podniesienia jakości.
Systemy wizyjne mogą komunikować się także z systemami MES oraz ERP, na bieżąco przekazując dane o produkcji. Jest to możliwe, ponieważ często do wytworzenia aplikacji rozpoznawania obrazów używa się tych samych technologii informatycznych, jakich używa się do implementacji systemów nadrzędnych. MVS może przesyłać bieżące informacje z linii produkcyjnej odnośnie parametrów ilościowych i jakościowych wytworzonych elementów.
Wsparcie mające wiele wymiarów
Systemy wizyjne, choć zwykle nie są wyposażone w mechanizmy predykcyjne, pracując w chmurach obliczeniowych i przekazując odpowiednie dane, wspierają predykcyjne prognozy. Opierając się na nich, można ocenić stan maszyn produkcyjnych i np. zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem czynności serwisowe, unikając tym samym nieplanowanych postojów, a co za tym idzie – strat w produkcji. Taka prewencja nie byłaby możliwa bez wdrożenia systemów analizy obrazu w kluczowych punktach linii produkcyjnych. Do tej funkcjonalności systemy wizyjne muszą zostać wyposażone w możliwość komunikacji wertykalnej, czyli przesyłania danych do systemów nadrzędnych.
Tym, co charakteryzuje systemy wizyjne, jest także ich dwuaspektowa adaptacyjność, wyrażająca się w samoadaptacji oraz wspieraniu adaptacji innych urządzeń. Pierwsza wynika z faktu, że system wizyjny może samodzielnie dobrać odpowiednie kryteria rozpoznania – widząc na tej samej linii produkcyjnej różne modele produktu, zweryfikuje je, stosując właściwe parametry.
Systemy wizyjne wspierają także adaptacyjność innych urządzeń poprzez przkazywanie do współpracujących maszyn zestawów informacji, które pozwolą im na poprawę swojego działania. Dobrym przykładem jest wykonywanie pomiarów pozycji materiałów produkcyjnych i przekazywanie danych, chociazby do robotów, które na ich podstawie wykonują korektę ścieżek manipulacyjnych.
Źródło: Etisoft