W pogoni za wartością pomiarową, czyli jak analizatory kolorymetryczne pomagają kontrolować procesy technologiczne

Analizatory kolorymetryczne pomagają kontrolować procesy Endress+Hauser

Aktualne uwarunkowania prawne i wyraźnie zaostrzające się wymagania dotyczące czystości wody oraz jakości oczyszczanych ścieków determinują rozwój technologii pomiarowych, które w sposób bezpośredni pozwalają monitorować ich parametry fizykochemiczne.

Firma Endress+Hauser nie ustaje w poszukiwaniu rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb, dlatego też prezentujemy rodzinę analizatorów kolorymetrycznych. W naszym portfolio znajduje się pełna gama kompletnych urządzeń, które umożliwiają oznaczanie ważnych wskaźników jakościowych. 

Powiązane firmy

Endress+Hauser Polska

Metoda pomiarowa – czemu zawdzięczamy jakość pomiaru

Największym wyzwaniem w pomiarach jakościowych z zastosowaniem zaawansowanych urządzeń jest stworzenie odpowiednich warunków w miejscu instalacji. Dlatego najczęściej analizatory występują z kompatybilnymi systemami filtrującymi i kondycjonującymi pobierane próbki badanej cieczy. Zapewniają one, w zależności od analitu, np. mikrofiltrację medium procesowego na skalę procesową (online), ale na zasadach jak przy oznaczeniu laboratoryjnym.

Obok „czystości” cieczy ważne są też temperatura (odpowiednia do prawidłowego przebiegu reakcji kolorymetrycznej), jak i homogeniczność danej porcji próbki. Z tego powodu analizatory wykonują oznaczenia w zaprogramowanym interwale czasowym. A uzyskiwane wartości są tak samo dokładne, jak w analizie stosowanej w laboratorium. W większości oznaczeń stosujemy metody zgodne z laboratoryjnymi, co oznacza, że uzyskane wyniki pozwalają na ich bezpośrednią porównywalność.      

Kompleksowy zestaw do pomiarów dzięki pełnej elastyczności

Nasze rozwiązania mogą być skonfigurowane do mini stacji pomiarowej, czyli rozszerzone o kolejne urządzenia do pomiarów fizykochemicznych. Obniża to koszty instalacji i eksploatacji oraz zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia procesów, jednocześnie zmniejszając nakłady pracy.

Analizatory wraz z dedykowanymi systemami przygotowania i podania próbek dostarczają istotne wartości pomiarowe od wlotu, aż po wylot, zapewniając w ten sposób kompleksową analizę jakości podczas procesów uzdatniania wody pitnej, oczyszczania ścieków i w monitoringu wód powierzchniowych. Stany zagrożenia lub obciążenia szczytowe są wykrywane na bieżąco.

analizator azotu amonowego
Analizator azotu amonowego Liquiline System CA80AM

Bez wątpienia korzystna jest też możliwość dowolnego budowania punktów pomiarowych opartych o platformę Liquiline. Gwarantuje to pełną elastyczność przez wiele lat. Dzięki takiemu podejściu i szerokiemu portfolio produktów Endress+Hauser przyszłe wyzwania w aplikacjach wodnych i ściekowych mogą być rozwiązywane za pomocą systemów dostosowanych do konkretnych potrzeb. 

Oferta limitowana czasowo, teraz pomiary bliżej niż kiedykolwiek

Obecnie firma Endress+Hauser oferuje niezwykle atrakcyjne warunki finansowe na rozwiązania Liquiline System CA80 do pomiarów w aplikacjach wodnych i ściekowych. Szczegóły na stronie internetowej producenta.

Źródło: Endress+Hauser

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę