Vertiv przejmuje E&I Engineering Group

Vertiv przejmuje E&I Engineering Group Pixabay

Vertiv Holdings Co (Vertiv), globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość działania, za pośrednictwem swoich spółek zależnych zawarł ostateczną umowę nabycia firmy E&I Engineering Ireland Limited oraz jej spółki stowarzyszonej Powerbar Gulf LLC ("E&I") za kwotę około 1,8 miliarda dolarów w formie zapłaty z góry.

Strony transakcji uzgodniły też opcjonalną zapłatę do 200 milionów dolarów w gotówce, uzależnioną od osiągnięcia określonego poziomu zysku w 2022 r. Na transzę zapłaty z góry składa się 1170 mln USD w gotówce i około 630 mln USD w akcjach zwykłych Vertiv. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarząd firmy Vertiv i oczekuje się, że zostanie zamknięta w czwartym kwartale 2021 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia.

Firma E&I, którą w 1986 r. założył Philip O'Doherty, jest wiodącym, niezależnym dostawcą rozdzielnic elektrycznych i systemów dystrybucji energii, pionierem w zakresie unikatowych, wewnętrznych, zintegrowanych projektów rozwiązań energetycznych i technologii dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. E&I ma ugruntowaną pozycję na rynku dystrybucji energii elektrycznej i nawiązane głębokie relacje z klientami w ponad 30 krajach. Roczna sprzedaż osiąga ok. 460 mln dolarów (szacunki na 2021 r.). W firmie zatrudnionych jest 2100 pracowników. Produkty E&I umożliwiają stworzenie krytycznego systemu infrastruktury zasilania centrów danych i konkurują na rynku o wartości około 7 miliardów dolarów, który do 2025 r. ma rosnąć o 5% rocznie.

Przełomowy moment w strategii firmy Vertiv

Przejęcie E&I stanowi przełomowy moment w strategii firmy Vertiv, dzięki któremu uzupełnimy nasze portfolio o rozwiązania zasilające dla centrów danych oraz podmiotów funkcjonujących na istotnych rynkach komercyjnych i przemysłowych – powiedział Rob Johnson, dyrektor generalny Vertiv. – Połączenie to zwiększy możliwości rozwoju i rentowność firmy Vertiv, a jednocześnie umożliwi jej dostarczanie zróżnicowanych rozwiązań, które zarządzają całą infrastrukturą energetyczną klienta jako zintegrowanym systemem. Cieszymy się, że do rodziny Vertiv dołączą wysoko wykwalifikowani członkowie zespołu E&I. Nasze firmy łączy silna kultura inżynierskiej doskonałości i innowacyjności oraz pasja służenia naszym klientom poprzez dostarczanie zróżnicowanych produktów i usług.

Jest to pierwsza transakcja przejęcia przez Vertiv od czasu stania się spółką publiczną. Nasz zespół z rozmysłem stosował należytą staranność oraz najlepsze praktyki dotyczące przejęć podczas procesu identyfikacji, wyceny i planowania integracji. Portfolio firmy E&I stanowi wyjątkową okazję dla Vertiv i dobrze wpisuje się w naszą ofertę. Cieszę się, że potencjał tych dwóch wspaniałych firmpołączy się w jedną – stwierdził Dave Cote, prezes Vertiv.  

W ramach tej transakcji łączą się ze sobą dwie wysoce komplementarne firmy, z dużą korzyścią dla pracowników i klientów E&I – powiedział Philip O'Doherty, założyciel i Dyrektor Generalny E&I. – Cieszymy się, że możemy dołączyć do zespołu Vertiv i kontynuować rozwój naszej działalności dzięki globalnemu zasięgowi Vertiv, silnej obecności w kanale dystrybucyjnym oraz doskonałemu pozycjonowaniu w krytycznej infrastrukturze cyfrowej u klientów.

Korzyści finansowe i strategiczne

Takie produkty E&I jak rozdzielnice zasilania krytycznego, rozdzielnice mocy wejściowej i wyjściowej zasilaczy UPS, a także szynoprzewody, wypełnią pozostałe luki w ofercie Vertiv w zakresie infrastruktury zasilania krytycznego. Firmy Vertiv i E&I będą wspólnie obsługiwać wiodących światowych dostawców usług chmurowych i kolokacyjnych, którzy coraz częściej zwracają się do dostawców z prośbą o zapewnienie kompleksowej infrastruktury energetycznej oraz elastycznych opcji jej wdrażania w celu spełnienia coraz większych wymagań w zakresie zasilania.

E&I obecnie działa w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Transakcja ta daje możliwość wykorzystania potencjału firmy Vertiv poza Stanami Zjednoczonymi, szczególnie w Europie i Azji, w celu szybkiego zwiększenia penetracji rynku poprzez pozyskanie nowych klientów. Oczekuje się, że połączenie przyniesie dobre efekty synergii w zakresie sprzedaży, będzie to jednak stanowiło dodatkową korzyść, bowiem w podstawowym modelu finansowania nie uwzględniono żadnych efektów synergii sprzedaży.

Firma Vertiv spodziewa się, że w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji osiągnie około 18 milionów dolarów w ramach synergii kosztów (przed opodatkowaniem). Będą one wynikały z połączenia kosztów zaopatrzenia, kosztów ogólnych, administracyjnych i kosztów produktu. Możliwość uzyskania synergii przychodowych wynika z posiadania wysoce komplementarnych grup klientów i produktów, co ułatwi sprzedaż krzyżową i oferowanie zintegrowanych rozwiązań klientom każdej z firm. Na dodatek eksperci przewidują, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na organiczny wzrost firmy Vertiv, skorygowane marże operacyjne, przepływy pieniężne i wskaźnik zysku na akcję (EPS) w 2022 r.

Źródło: Vertiv

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę