elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Vertiv przejmuje E&I Engineering Group

Pixabay
Reklama
Reklama

Vertiv Holdings Co (Vertiv), globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość działania, za pośrednictwem swoich spółek zależnych zawarł ostateczną umowę nabycia firmy E&I Engineering Ireland Limited oraz jej spółki stowarzyszonej Powerbar Gulf LLC ("E&I") za kwotę około 1,8 miliarda dolarów w formie zapłaty z góry.

Strony transakcji uzgodniły też opcjonalną zapłatę do 200 milionów dolarów w gotówce, uzależnioną od osiągnięcia określonego poziomu zysku w 2022 r. Na transzę zapłaty z góry składa się 1170 mln USD w gotówce i około 630 mln USD w akcjach zwykłych Vertiv. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarząd firmy Vertiv i oczekuje się, że zostanie zamknięta w czwartym kwartale 2021 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia.

Reklama

Firma E&I, którą w 1986 r. założył Philip O'Doherty, jest wiodącym, niezależnym dostawcą rozdzielnic elektrycznych i systemów dystrybucji energii, pionierem w zakresie unikatowych, wewnętrznych, zintegrowanych projektów rozwiązań energetycznych i technologii dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. E&I ma ugruntowaną pozycję na rynku dystrybucji energii elektrycznej i nawiązane głębokie relacje z klientami w ponad 30 krajach. Roczna sprzedaż osiąga ok. 460 mln dolarów (szacunki na 2021 r.). W firmie zatrudnionych jest 2100 pracowników. Produkty E&I umożliwiają stworzenie krytycznego systemu infrastruktury zasilania centrów danych i konkurują na rynku o wartości około 7 miliardów dolarów, który do 2025 r. ma rosnąć o 5% rocznie.

Przełomowy moment w strategii firmy Vertiv

Przejęcie E&I stanowi przełomowy moment w strategii firmy Vertiv, dzięki któremu uzupełnimy nasze portfolio o rozwiązania zasilające dla centrów danych oraz podmiotów funkcjonujących na istotnych rynkach komercyjnych i przemysłowych – powiedział Rob Johnson, dyrektor generalny Vertiv. – Połączenie to zwiększy możliwości rozwoju i rentowność firmy Vertiv, a jednocześnie umożliwi jej dostarczanie zróżnicowanych rozwiązań, które zarządzają całą infrastrukturą energetyczną klienta jako zintegrowanym systemem. Cieszymy się, że do rodziny Vertiv dołączą wysoko wykwalifikowani członkowie zespołu E&I. Nasze firmy łączy silna kultura inżynierskiej doskonałości i innowacyjności oraz pasja służenia naszym klientom poprzez dostarczanie zróżnicowanych produktów i usług.

Reklama

Jest to pierwsza transakcja przejęcia przez Vertiv od czasu stania się spółką publiczną. Nasz zespół z rozmysłem stosował należytą staranność oraz najlepsze praktyki dotyczące przejęć podczas procesu identyfikacji, wyceny i planowania integracji. Portfolio firmy E&I stanowi wyjątkową okazję dla Vertiv i dobrze wpisuje się w naszą ofertę. Cieszę się, że potencjał tych dwóch wspaniałych firmpołączy się w jedną – stwierdził Dave Cote, prezes Vertiv.  

W ramach tej transakcji łączą się ze sobą dwie wysoce komplementarne firmy, z dużą korzyścią dla pracowników i klientów E&I – powiedział Philip O'Doherty, założyciel i Dyrektor Generalny E&I. – Cieszymy się, że możemy dołączyć do zespołu Vertiv i kontynuować rozwój naszej działalności dzięki globalnemu zasięgowi Vertiv, silnej obecności w kanale dystrybucyjnym oraz doskonałemu pozycjonowaniu w krytycznej infrastrukturze cyfrowej u klientów.

Korzyści finansowe i strategiczne

Takie produkty E&I jak rozdzielnice zasilania krytycznego, rozdzielnice mocy wejściowej i wyjściowej zasilaczy UPS, a także szynoprzewody, wypełnią pozostałe luki w ofercie Vertiv w zakresie infrastruktury zasilania krytycznego. Firmy Vertiv i E&I będą wspólnie obsługiwać wiodących światowych dostawców usług chmurowych i kolokacyjnych, którzy coraz częściej zwracają się do dostawców z prośbą o zapewnienie kompleksowej infrastruktury energetycznej oraz elastycznych opcji jej wdrażania w celu spełnienia coraz większych wymagań w zakresie zasilania.

E&I obecnie działa w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Transakcja ta daje możliwość wykorzystania potencjału firmy Vertiv poza Stanami Zjednoczonymi, szczególnie w Europie i Azji, w celu szybkiego zwiększenia penetracji rynku poprzez pozyskanie nowych klientów. Oczekuje się, że połączenie przyniesie dobre efekty synergii w zakresie sprzedaży, będzie to jednak stanowiło dodatkową korzyść, bowiem w podstawowym modelu finansowania nie uwzględniono żadnych efektów synergii sprzedaży.

Firma Vertiv spodziewa się, że w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji osiągnie około 18 milionów dolarów w ramach synergii kosztów (przed opodatkowaniem). Będą one wynikały z połączenia kosztów zaopatrzenia, kosztów ogólnych, administracyjnych i kosztów produktu. Możliwość uzyskania synergii przychodowych wynika z posiadania wysoce komplementarnych grup klientów i produktów, co ułatwi sprzedaż krzyżową i oferowanie zintegrowanych rozwiązań klientom każdej z firm. Na dodatek eksperci przewidują, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na organiczny wzrost firmy Vertiv, skorygowane marże operacyjne, przepływy pieniężne i wskaźnik zysku na akcję (EPS) w 2022 r.

Źródło: Vertiv

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama