Trendy na rynku monitoringu wizyjnego

Trendy na rynku monitoringu wizyjnego Pixabay

Nadchodzący rok, jeśli chodzi o rynek monitoringu wizyjnego, w dużej mierze będzie zdominowany przez jedno wyrażenie – zaufanie. Niezależnie od tego, czy mówimy o rozwoju sieci 5G, rozwiązań AI czy sieci zero trust, warto postawić na technologie, które w pewny sposób odpowiedzą na potrzeby klientów.

Szacuje się, że globalne przychody w sektorze monitoringu wizyjnego do końca 2021 r. będą wynosić 24 mld dolarów. Jest to znaczne ożywienie rynku, w porównaniu do 2020 r., gdzie wiele projektów musiało zostać przesuniętych ze względu na pandemię. Według prognoz do 2025 r. całkowite przychody wzrosną do 31,9 mld dolarów. Co ciekawe, to właśnie sytuacja epidemiczna sprawiła, że społeczeństwa zaczęły wykazywać większe zaufanie do wprowadzania nowych, zaawansowanych technologii, zwłaszcza w bezpieczeństwie publicznym. Globalne badanie Motorola Solutions przeprowadzone w 10 krajach wykazało, że trend ten popiera 88% obywateli. Dla sektora monitoringu oznacza to dalszy rozwój koncepcji inteligentniejszej i bezpieczniejszej przestrzeni publicznej.

Obecnie obserwuje się wzrost liczby inicjatyw, które mają na celu wprowadzenie regulacji zapewniających bezpieczeństwo korzystania z nowych technologii. Komisja Europejska pracuje nad projektem AI Act, a na Szczycie Cyfrowym ONZ podnoszone są tematy stosowania nowych technologii w kontekście zrównoważonego rozwoju. Rosnące zaufanie jasno wiąże się zatem z nową legislacją.

1. Rośnie popularność środowisk hybrydowych

Jednym z trendów wskazywanych przez ekspertów Axis Communications jest rozwój struktur w kierunku „horyzontalnym”, gdzie przechowywanie danych w chmurze, na lokalnych serwerach oraz przetwarzanie brzegowe będą coraz częściej stosowane wspólnie. W środowisku hybrydowym każde z tych rozwiązań będzie wykorzystywane w sposób uwzględniający ich najlepsze możliwości. Co ważne, kwestia architektury sieciowej jest unikatowa dla każdego klienta. Powinno się mieć na uwadze zarówno wewnętrzne zasoby i politykę firmy, jak i czynniki zewnętrzne, takie jak lokalne i międzynarodowe przepisy.

 Kluczowe jest zapewnienie dostępu do gamy potrzebnych narzędzi, tak by finalny klient mógł zdecydować się na najlepsze dla niego rozwiązanie. Rosnąca popularność łączenia wielu rozwiązań systemowych sugeruje, że środowisko hybrydowe będzie domyślną formą przechowywania i analizy danych – podkreśla Bogumił Szymanek z Axis Communications.

2. Zero Trust Security

Sieć zerowego zaufania, w przewidywaniach na 2021 r., była przedstawiana jako rozwiązanie „stale rozwijające się”. Dzisiaj uznaje się, że jest to właściwa metoda ochrony sieci wewnątrz organizacji. Na przyspieszenie rozwoju tego trendu niebagatelny wpływ miała pandemia. Coraz powszechniejsza praca z domu wymusiła zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa informacji przechowywanych na urządzeniach, niegdyś wykorzystywanych głównie w biurach, podłączonych do sieci firmowych. Analizując dostępne dane, można zauważyć, że popularność pracy zdalnej (a co za tym idzie, konieczność zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń sieci) wciąż się utrzymuje. Jak wynika z październikowego raportu przygotowanego przez CBOS, w środowisku biurowym praca zdalna jest nadal częstym modelem, na który decydują się firmy – 54% pracowników biurowych ma możliwość elastycznej organizacji pracy.

Sieć Zero Trust oznacza, że każdy użytkownik, urządzenie i IP uzyskujące dostęp do zasobów, jest klasyfikowane jako potencjalne zagrożenie. Dla sektora dozoru wizyjnego ma to znaczące następstwa – sygnowane oprogramowanie sprzętowe, regularne aktualizacje systemu, szyfrowane dane i treści wideo oraz zabezpieczona tożsamość staną się kluczowymi rozwiązaniami oferowanymi klientom.

3. Ochrona autentyczności nagrań

Fundamentalne znaczenie ma nie tylko cyberbezpieczeństwo zewnętrznych urządzeń w sieci, ale także autentyczność przechwyconego wideo. Wraz z rosnącym postępem technologicznym zwiększa się liczba metod manipulacji materiałem filmowym. Biorąc ten fakt pod uwagę, autentyczność nagrań z monitoringu może być częściej kwestionowana. Aby uznać dane z monitoringu za niezaprzeczalnie autentyczne, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które zabezpieczają obraz na etapie jego rejestracji. Jedną z metod jest wprowadzenie cyfrowego podpisu do strumienia wideo w momencie przechwytywania, co może udowodnić, że dany obraz został wygenerowany z konkretnej kamery w danym czasie, bez naruszania jego struktury.

Wyzwaniem dla branży jest wspieranie podobnych inicjatyw w zakresie autentyczności i bezpieczeństwa nagrań z monitoringu – mówi Bogumił Szymanek i podkreśla: – Zadaniem producentów jest więc nieustanne rozwijanie standaryzacji rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa materiałów wideo.

4. Rozwiązania AI są coraz powszechniejsze

AI według niektórych nie jest już tylko trendem, a powszechnie stosowanym rozwiązaniem w XXI wieku. Popularność AI niesie za sobą potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących rozwoju i wykorzystywania technologii w sposób etyczny. Przepisy powinny być formowane na wszystkich szczeblach – lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Obecnie do uregulowania rozwiązań AI przygotowuje się Komisja Europejska – w kwietniu został przestawiony projekt unijnego prawa AI Act. Zrównoważony rozwój AI w zakresie monitoringu wizyjnego pokazuje branży nowe możliwości. Integracja rozwiązań AI z układami SoC sprawi, że możliwa będzie optymalizacja wszystkich aspektów wydajności monitoringu – od konfiguracji kamery, po jakość obrazu i analitykę.

5. Pandemia jako katalizator zmian

Podsumowując zeszły rok, eksperci podkreślali, jak wielkie znaczenie miała pandemia w rozwoju technologii bezdotykowych, które zagościły na stałe w przestrzeni publicznej. Podobną zależność można zaobserwować w sektorze monitoringu wideo – teraz wiemy, jak inteligentne wideo jest w stanie nadzorować przestrzeganie aktualnych obostrzeń, np. dystansu społecznego. W trakcie pandemii sektor technologiczny mierzył się także z problemami w łańcuchu dostaw, które skłoniły producentów do zastanowienia się jak alternatywnie tworzyć i pozyskiwać komponenty dla swoich produktów. Globalny niedobór półprzewodników doprowadził do tego, że wiele kluczowych firm, takich jak: Volkswagen, Tesla czy Apple, publicznie zadeklarowało chęci projektowania własnych półprzewodników czy układów SoC. Przykładowo Axis Communications przy współpracy z ARTPEC od lat projektuje własne układy SoC. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie nastąpi wzrost w stosowaniu podobnych rozwiązań w całym sektorze bezpieczeństwa.

6. 5G i jego miejsce w sektorze bezpieczeństwa

Patrząc szeroko, technologia 5G od kilku lat jest jednym z najważniejszych tematów w świecie innowacji technologicznych. W przypadku sektora dozoru wizyjnego i systemów bezpieczeństwa sprawa ma się nieco inaczej – dopiero od niedawna producenci decydują się na wprowadzanie rozwiązań opartych na 5G. Mówiąc stricte o rynku polskim, technologia 5G zaczyna wpływać na pracę, rozrywkę, bezpieczeństwo i sposób, w jaki się komunikujemy. Nadchodzi rewolucja w większych miastach, zwłaszcza w systemach bezpieczeństwa miejskiego. Wykorzystanie 5G pozwoli na wydajniejsze zarządzanie ruchem miejskim czy oświetleniem.

Gdy mowa o 5G w przypadku monitoringu wizyjnego, ważnym aspektem jest możliwość tworzenia prywatnych sieci 5G. Wysoka przepustowość i niewielkie opóźnienia, mogą stworzyć szybką i niezawodną sieć, która z jednej strony zapewni bezpieczeństwo sieci i podłączonych do niej urządzeń, a z drugiej – będzie wygodną alternatywą dla „plątaniny” kabli sieciowych.

7. Zrównoważony rozwój – czynnik warunkujący rozwój wszystkich trendów

Pojęcie zrównoważonego rozwoju nie może być dłużej postrzegane jedynie w kategorii trendu. To holistyczne podejście powinno warunkować wszystkie działania: od metody projektowania i wytwarzania surowców, po sposób prowadzenia działalności i współpracę z dostawcami – wszystko to w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Każdy trend technologiczny powinien być przeanalizowany pod kątem tego, czy może zostać opracowany i wprowadzony na rynek w sposób etyczny, czyli zgodny z założeniami zrównoważonego rozwoju.

– Obecnie takiej analizie musi zostać poddany każdy aspekt działalności. W przypadku monitoringu wizyjnego są to zagadnienia z zakresu wydajności energetycznej i wykorzystania materiałów do produkcji kamer, miejsce i sposób produkcji, współpraca z dostawcami oraz etyczne implementacje trendów i nowych technologii. Warto byśmy pamiętali o tym, że tego typu rozwiązania będą wspierać nie tylko biznes, ale także wpływać na jakość naszego życia – dodaje Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Źródło: Axis Communications

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę