Transport palet za pomocą robotów

Transport palet za pomocą robotów Etisoft

Robotyzacja transportu palet w zakładach przemysłowych przyczynia się do zmniejszenia kosztów, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i pozwala na wypełnienie luk kadrowych. Inwestycja w zautomatyzowane rozwiązania wpływa pozytywnie również na budowanie prestiżowego wizerunku fabryki.

Procesy produkcyjne i magazynowe przebiegają zgodnie ze ściśle określonym planem. Prawidłowo zorganizowany transport palet pozwala zachować ciągłość pracy i dostarczać produkty do kolejnych etapów łańcucha logistycznego, co stanowi gwarancję dotrzymania założonych terminów. Robotyzacja transportu palet jest sprawdzonym sposobem na realizację planu w wyznaczonym czasie. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w to zautomatyzowane rozwiązanie?

Sposób na braki kadrowe

Roboty mobilne AGV/AMR transportujące palety skutecznie zastępują fizycznych operatorów wózków widłowych. Ogromną przewagą tego rozwiązania jest możliwość prowadzenia działań w systemie 24/7 przy stałym zachowaniu wysokiej wydajności pracy, co gwarantuje brak opóźnień w realizacji planu.

Coraz więcej fabryk stawia na automatyzację transportu palet, ponieważ jest to rozwiązanie bardziej opłacalne. Liczba operatorów fizycznych w zakładzie jest ograniczona, a braki kadrowe mogą powodować naciski na wyższą pensję, konieczność wypłacania nadgodzin czy zwiększoną liczbę zadań dla pracownika, który musi pracować na kilku obszarach, co wiąże się również z większym zmęczeniem. W przypadku robotów kosztem jest jednorazowy zakup urządzenia oraz jego rutynowy serwis. W zamian za to otrzymujemy sprzęt, który działa z tą samą jakością i niezawodnością przez długi okres, a jego jedynym ograniczeniem jest czas potrzebny na naładowanie lub wymianę akumulatora – tłumaczy Bartłomiej Bury, młodszy kierownik projektów w Etisoft Smart Solutions.

Robot

Roboty zajmują się więc powtarzalnymi procesami, pracownicy natomiast mogą zostać oddelegowani do wykonywania zadań, których nie da się zautomatyzować, na przykład kontroli jakości pracy maszyn.

Zmniejszenie kosztów

Transport palet za pomocą robotów pozwala wyeliminować problem niewykwalifikowanych pracowników i związanych z tym wydatków ponoszonych na ciągłe szkolenia czy poprawianie zaistniałych błędów. Maszyny są wyposażone w specjalistyczne systemy pozycjonowania, gwarantujące bezpieczny załadunek, transport oraz rozładunek nośnika logistycznego. Prawidłowo zaprogramowany robot mobilny AGV/AMR porusza się w ściśle określonej przestrzeni roboczej oraz ma system wykrywania obiektów na trasie podczas wykonywania misji, co przekłada się na brak uszkodzeń infrastruktury zakładu, wynikających z przypadkowego uderzenia pojazdem o element konstrukcji. Zminimalizowane zostaje również ryzyko strat towaru i materiałów czy też awarii maszyn w procesie transportu intralogistycznego.

Roboty mobilne AGV/AMR renomowanych producentów przeznaczone do transportu palet są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które spełniają najnowsze normy bezpieczeństwa ISO 3691-4 czy wymagania CE. Prawidłowo umieszony nośnik logistyczny z wyrobami na robocie mobilnym nie stanowi zagrożenia dla osób przemieszczających się po zakładzie. Wykorzystanie automatycznych urządzeń do przewożenia palet eliminuje tym samym ryzyko wypadku przy pracy, spowodowanego zsunięciem się ładunku logistycznego podczas transportu wewnątrz zakładu lub potrącenia z udziałem wózka widłowego.

Robot

Stosowanie zautomatyzowanych rozwiązań zwiększa prestiż fabryki, co przekłada się na wyższe zainteresowanie jej działalnością – zarówno z punktu widzenia klientów, jak i inwestorów.

Robotyzacja znaczy rozwój

Inwestycja w robotyzację to jasny sygnał świadczący o tym, że fabryka się rozwija. Klienci mogą być pewni, że ich zlecenie zostanie wykonane prawidłowo i zgodnie z założonym terminem. Inwestorzy natomiast dostają informację, że dane przedsiębiorstwo planuje ulepszać swoje działania, co stanowi przesłankę do obiecujących efektów takich inwestycji w niedalekiej przyszłości – mówi ekspert z Etisoft Smart Solutions.

Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania, jakim są roboty mobilne do transportu palet, stanowi także doskonałą okazję do wyróżnienia się na tle konkurencji. Dział marketingowy może przygotowywać atrakcyjne materiały dla rynku, opisujące nowe możliwości zakładu i wynikające z tego korzyści dla obecnych oraz potencjalnych klientów.

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę