Tauron zainwestował w farmy wiatrowe

Tauron

Za 137 milionów euro nabył pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Dzięki inwestycji, Grupa niemal podwoi moce zainstalowane w technologii wiatrowej. Umowa dotycząca przejęcia farm została podpisana w Hamburgu. To pierwsza istotna inwestycja wpisująca się w założenia Zielonego Zwrotu Taurona.

- Zakup farm wiatrowych przez  Tauron wpisuje się w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Jest to realizacja przyjętego przez  Tauron nowego kierunku zielonej polityki - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Reklama

Tauron zakupił pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce

  • Śniatowo, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
  • Mogilno, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
  • Inowrocław, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
  • Dobrzyń, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
  • Gołdap, 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW

 

Dzięki przejęciu farm wiatrowych Tauron znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych, pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z lądowych wiatrowych elektrowni zawodowych. Wszystkie farmy są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia. - Nasz „Zielony Zwrot” nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 % w perspektywie 2030 r. – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron – Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone – dodaje prezes Taurona.

Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi około 137 milionów euro. Kwota ta będzie podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych poprzez podwyższenie ich kapitału. Farmy są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności, a ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości. W związku z transakcją Hamburg Commercial Bank wycofa powództwa wobec spółki Taurona Sprzedaż. Możliwe będzie również zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy in.ventus przeciwko spółkom Gruy Tauron.

Reklama

Zielony Zwrot Taurona

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy TAURON o ponad 20% do 2025 r. oraz o ponad 50% do roku 2030 r. wobec 2018 r.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy TAURON do blisko 30% w 2025 r. i ponad 65% w 2030 r. Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r. oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę