Tauron przechodzi na blockchain

Tauron przechodzi na blockchain iStock

Grupa Tauron, jako pierwsza firma energetyczna w Polsce, przechodzi na blockchain, co pozwoli docelowo na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej. Technologia wdrażana w Tauronie umożliwia zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Klienci Taurona otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak: regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w  Tauronie przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 r. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes Zarządu Grupy Tauron, ds. strategii i rozwoju.

Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić, czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy Tauron. Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów Taurona i firmy Billon Digital Services. Wdrożenie jest kolejnym etapem cyfryzacji obsługi klienta w Grupie Tauron.

Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą. To pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie. To rozwiązanie pokazuje, że Tauron pozostaje liderem rozwiązań proklienckich w Polsce – mówi Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie Tauron.

Dodatkowo, podczas pandemii, dzięki cyfrowym wersjom dokumentów przedsiębiorstwa mogą ograniczyć fizyczne kontakty do niezbędnego minimum, podnosząc przy tym swoją efektywność biznesową. Tauron jest pierwszą firmą energetyczną, która wdraża u siebie technologię blockchain.

Cieszymy się bardzo, że Tauron wybrał nas na dostawcę rozwiązania do bezpiecznego i sprawnego przekazywania dokumentów drogą elektroniczną w oparciu o technologię Billon Blockchain. W ten sposób Tauron wykorzysta platformę blockchain do osiągnięcia wymiernych korzyści biznesowych, takich jak: niższe koszty i uproszczenie wewnętrznych procesów obsługi klienta w obszarze wymiany dokumentów – mówi Marek Marczuk, dyrektor ds. rozwoju biznesu i partnerstw Billon Digital Services.

System oparty na blockchain stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w Tauron nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę