Tauron likwiduje „białe plamy” na Dolnym Śląsku

Tauron likwiduje „białe plamy” na Dolnym Śląsku Canva

Tauron zakończył budowę sieci światłowodowej w 196 miejscowościach Dolnego Śląska. Dostęp do superszybkiego internetu otrzymało 20 tys. domów i 101 szkół. Łącznie Tauron udostępnił już infrastrukturę internetową dla 77 tys. adresów.

20 tys. gospodarstw domowych i 101 szkół zyskało dostęp do superszybkiego internetu na sieci Taurona wybudowanej w ramach III konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) w obszarze „Wałbrzyskim A". W efekcie projektu powstało 852 km nowej sieci światłowodowej i 37 węzłów dostępowych.

– Dzięki naszej inwestycji z internetowej mapy polski zniknęła kolejna „biała plama”. 22 gminy z województwa dolnośląskiego zostały uzbrojone w nowoczesną infrastrukturę światłowodową i zwiększają swoją szansę rozwoju gospodarczego. Dzięki budowie infrastruktury światłowodowej, tereny te staną się atrakcyjniejsze dla inwestorów, co ma szansę przełożyć się na tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Realizacja programu umożliwi dostęp do internetu z prędkością od 100 Mb/s do 1000 Mb/s dla gospodarstw domowych leżących na terenach wykluczonych cyfrowo. Jest to jedyny w Polsce tego typu projekt telekomunikacyjny realizowany przez spółkę z branży energetycznej.

Dzięki zrealizowanej inwestycji w zasięgu sieci znalazło się 196 miejscowości w 22 gminach Dolnego Śląska, takich jak: Bielawa, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Dzierżoniów, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Lubomin, Łagiewniki, Marcinowice, Mieroszów, Niemcza, Piława Górna, Stare Bogaczowice, Strzegom, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Świebodzice, Walim, Wałbrzych, Żarów.

Realizowany przez Tauron projekt z dofinansowaniem UE ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała dotychczas 30 Mb/s. Wartość brutto inwestycji na obszarze „Wałbrzyskim A” przekroczyła 48,6 mln zł, z czego dofinansowanie stanowiło 28,9 mln zł. Generalny wykonawca spółka ATEM - Polska Sp. z o.o. zrealizowała projekt w 39 miesięcy.

– Obszar „Wałbrzyski A” to największy i najtrudniejszy wykonawczo obszar z dotychczas zakończonych projektów POPC w Tauronie. Jest to teren górzysty, gdzie 66% sieci zostało wykonane w technologii napowietrznej, na tym terenie przy budowie odcinków doziemnych zmierzyliśmy się z prawdziwą, a nie tylko z przysłowiową, twardą skałą. Efekty końcowe inwestycji, które właśnie prezentujemy, w skutek zmian projektowych wprowadzanych w reakcji na nieoczekiwane wyzwania, odbiegają od założeń początkowych i ostatecznie w „Wałbrzyskim A” wybudowaliśmy 114 km sieci światłowodowej więcej, niż zakładała pierwotna koncepcja – komentuje Leszek Chwalik, wiceprezes spółki Tauron Obsługa Klienta.

Tauron zakończył dotychczas pięć z siedmiu projektów POPC i opublikował już ponad 77 tys. gotowych adresów z planowanych 102 tys. gospodarstw domowych.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę