10 tys. gospodarstw domowych korzysta z internetu na sieci Taurona

10 tys. gospodarstw domowych korzysta z internetu na sieci Tauron

10 000 gospodarstw domowych korzysta już z superszybkiego internetu na sieci Taurona wybudowanej w ramach III konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Realizacja programu umożliwi dostęp do internetu z prędkością  od 100 Mb/s do 1000 Mb/s  dla gospodarstw domowych leżących na terenach wykluczonych cyfrowo. Jest to jedyny w Polsce tego typu projekt telekomunikacyjny realizowany przez spółkę z branży energetycznej.

– Tauron koncentruje swoją działalność w południowej Polsce, a na rozwoju społeczno-gospodarczym tego obszaru szczególnie nam zależy. Realizując, jako jedyna firma energetyczna, projekt POPC wpływamy bezpośrednio na poprawę komfortu życia mieszkańców wykorzystując synergię z posiadaną infrastrukturą techniczną. Ostatecznie liczba przyłączy telekomunikacyjnych gotowych do świadczenia usług w „białych plamach” przekroczy 102 tysiące – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.

W czerwcu 2021 r. Tauron rozpoczął sprzedaż telekomunikacyjnych usług hurtowych i po 14 miesiącach, dzięki światłowodom od Tauron, już 10 000 gospodarstw domowych korzysta z superszybkiego Internetu. Sukces ten udało się osiągnąć dzięki współpracy z Operatorami Korzystającymi świadczącymi obecnie swoje usługi detaliczne na sieci Taurona: Orange Polska, UPC Polska, Netia, Vectra, RFC, Multi-Net Infrastruktura, BestConnect, Sieci Światłowodowe, BRK Network Devices, ClimaxNet, Dolnet Group, FiberLink, I.B.S. Elektronics, Ilios-System, MultimediaHD, NetGate, STIMO oraz Strong-PC.

Do tej pory Tauron zawarł 52 umowy ramowe POPC z Operatorami Korzystającymi, a 18 z nich już aktywowało usługi BSA. W przypadku pozostałych Operatorów trwa proces przygotowania technicznego i organizacyjnego do świadczenia usług aktywnych i pasywnych.

– Uruchomienie w Tauronie nowej działalności – operatora telekomunikacyjnego i świadczenie usług na masową skalę przy równolegle trwającej realizacji inwestycji budowy sieci – było sporym wyzwaniem. Dziękuję naszym  pracownikom, bo właśnie dzięki ich zaangażowaniu i efektywnej współpracy świętujemy dziesięciotysięcznego klienta – mówi Leszek Chwalik, wiceprezes spółki Tauron Obsługa Klienta. – Budowa sieci POPC nadal trwa. Zakończyliśmy dotychczas budowę czterech z siedmiu wygranych obszarów konkursowych. Pozostałe obszary planujemy oddać do końca 2022 r.

Projekt realizowany przez Tauron ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. Zakończenie projektów na pozostałych trzech obszarach konkursowych przewidywane jest do końca 2022 r.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę