Tauron instaluje nowoczesne oświetlenie w kolejnych miastach

Tauron instaluje nowoczesne oświetlenie w kolejnych miastach Tauron

Tauron modernizuje oświetlenie drogowe w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec. Stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami. Koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami.

W przypadku oferty przedstawionej przez Tauron Nowe Technologie każda tego typu inwestycja poprzedzona jest wnikliwą analizą, którą włodarze gmin otrzymują w postaci audytu oświetleniowego. Na tej podstawie dowiadują się, jakie oszczędności gmina jest w stanie wygenerować, zlecając naszej spółce wymianę opraw. I wielu wójtów, burmistrzów czy prezydentów jest zaskoczonych różnicami. A biorąc pod uwagę fakt coraz wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej, decyzja o modernizacji oświetlenia ulicznego to dziś oznaka dojrzałości i umiejętnego zarządzania samorządem – mówi Piotr Apollo, prezes podmiotu Tauron Nowe Technologie (TNT).

W gminie Ogrodzieniec do końca czerwca br. oświetleniowcy z Taurona wymienią 1336 sztuk opraw oświetleniowych, montując ledy o mocach od 13 W do 130 W. Ponad połowę z nich stanowić będą jednak urządzenia o mocy 20 W. Pozwoli to na redukcję zapotrzebowania na energię do oświetlania ulic o 50% i oszczędności roczne na poziomie blisko 200 tys. zł.

1106 opraw LED do końca czerwca pojawi się z kolei w jurajskiej gminie Olsztyn. Prawie 300 z nich to punkty, które powstaną w wyniku zagęszczenia sieci. Także tutaj szacowane oszczędności zużycia prądu wyniosą ponad 50%. Po modernizacji oświetlenie olsztyńskich ulic zużyje w skali roku niemal 330 tys. kWh energii mniej niż dotychczas. Dzięki redukcji mocy gmina Olsztyn ograniczy dodatkowo roczny ślad węglowy aż o 250 ton CO2.

 Warto podkreślić, że technologia LED daje również spore możliwości w zakresie sterowania oświetleniem. Jesteśmy w stanie zamontować urządzenia, które nie tylko włączą i wyłączą lampy o zadanej porze, ale także automatycznie wyregulują natężenie w zależności od potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować dalsze spadki zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Piotr Apollo.

W ubiegłym roku Tauron Nowe Technologie na swoim obszarze działania (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) zainstalował niemal 20 tys. nowoczesnych opraw ledowych, dzięki czemu udało się ograniczyć emisję CO2 o niemal 16 tys. ton. W tym roku spółka chciałaby podwoić tę wartość.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę