Dyrektor targów Anja Schneider dodaje: "Automatica podkreśla swoją pozycję jako wiodącej wystawy dla inteligentnej automatyki i robotyki z tym doskonałym wynikiem: świetna atmosfera, nowi gracze i wyraźna pozycja lidera w branży - wszystko to po zaledwie dwunastu miesiącach przygotowań".
Targi automatica to imponująca demonstracja dynamiki branży
W nadchodzących latach środowiska pracy i całe społeczeństwo doświadczą wielkich zmian. Targi automatica, wiodąca wystawa, która odbyła się w Monachium w dniach 27-30 czerwca 2023 r., zaprezentowała rozwiązania, które automatyka i robotyka oferują w tym kontekście. Niesamowity powrót po zaledwie roku: 40 000 odwiedzających z około 88 krajów, 650 wystawców z 34 krajów i urzekający program wspierający. Kolokacja z LASER World of PHOTONICS i World of QUANTUM zapewniła znaczącą wartość dodaną dla wielu uczestników.
- 40 000 odwiedzających
- Program wspierający potwierdza pozycję lidera domeny
- Zachwyceni wystawcy i odwiedzający
Dwaj dyrektorzy zarządzający Messe München, Reinhard Pfeiffer i Stefan Rummel, wyciągnęli pozytywne wnioski po czterech dniach targowych: "Automatica po raz kolejny udowodniła swoją wielką innowacyjną siłę. Uczestniczące firmy zaprezentowały konkretne wizjonerskie rozwiązania dla wyzwań, takich jak rekompensowanie braku specjalistów. Ponadto udana współpraca z imprezami towarzyszącymi LASER World of PHOTONICS i World of QUANTUM wzmacnia rolę Monachium jako wiodącego ośrodka technologicznego".
Najwyższe oceny wystawców
Targi automatica otrzymały znakomite ogólne opinie od swoich wystawców. W ankiecie przeprowadzonej przez instytut badań rynkowych Gelszus 94 procent wystawców oceniło targi jako doskonałe lub dobre. W szczególności docenili oni jakość odwiedzających (91 procent) i wzrost liczby nowych klientów (85 procent).
Frank Konrad, prezes zarządu VDMA Robotics + Automation, CEO HAHN Automation, potwierdza to: "Dla nas, jako firmy z branży automatyki, targi automatica są najważniejszymi targami od 20 lat. Po nieco powściągliwym powrocie po Covid w zeszłym roku, w tym roku liczba odwiedzających ponownie wzrosła, co było pozytywnym wskaźnikiem dla nas jako wystawców. Mieliśmy wiele dobrych rozmów i okazji do podtrzymania naszej sieci".
Kai Udo Modrich, szef działu kontroli i metrologii Inline w ZEISS Industrial Quality Solutions, zgadza się z Frankiem Konradem: "Tegoroczna automatica dotarła do sedna istotnych tematów dla inteligentnych fabryk przyszłości, spełniając tym samym swoją deklarację bycia wiodącą na świecie wystawą robotyki i automatyki".
Marc Segura, prezes ABB Robotics, jest kolejnym zadowolonym wystawcą: "Robotyka i sztuczna inteligencja to kluczowe technologie dla udanej dekady transformacji. To sprawia, że targi automatica, jako wiodąca wystawa i barometr trendów, są jeszcze ważniejsze dla firm dostosowujących swoje zakłady produkcyjne do przyszłości - tj. elastycznych, połączonych w sieć i zrównoważonych".
Oprócz uznanych kluczowych graczy, spółka zależna Google intrinsic była w tym roku po raz pierwszy uczestnikiem targów automatica. Henrike Neulen, Account Executive, wyjaśnia, dlaczego firma Alphabet wybrała automatica na gospodarza pierwszych targów w swojej historii: "Naszym celem jest uczynienie robotyki łatwiejszą i bardziej dostępną zarówno dla dostawców, jak i użytkowników. To sprawia, że targi automatica są dla nas odpowiednim środowiskiem do zaprezentowania zarówno naszej firmy, jak i produktów dużej międzynarodowej publiczności po raz pierwszy na żywo".
Duża satysfakcja wśród odwiedzających
W pierwszej dziesiątce krajów po Niemczech znalazły się Austria, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Korea Południowa, Chiny, Polska, Holandia, Słowenia i USA. Udział odwiedzających z zagranicy wyniósł 33 procent.
Targi automatica 2023 zachwyciły odwiedzających. 98 procent respondentów przyznało targom ocenę od doskonałej do dobrej. Ponadto 97 procent odwiedzających pochwaliło obecność liderów rynku, a 95 procent potwierdziło wiodącą rolę targów automatica. 65 procent odwiedzających z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się dalszego wzrostu znaczenia targów automatica.
Na koniec Joachim Stieler, dyrektor zarządzający Stieler Technologie- & Marketingberatung, powiedział: "Najlepsza automatica do tej pory! Jestem podekscytowany przyszłością!"
Tematy trendów podkreślają innowacyjną siłę targów automatica
Podczas gdy w przeszłości roboty były często uważane za zabójców miejsc pracy, obecnie stały się latarnią nadziei w walce z niedoborem umiejętności, który dotyka prawie wszystkie sektory. Robot piekarniczy prezentowany na stoisku FANUC jest tego doskonałym przykładem: Zautomatyzuje on monotonne etapy pracy w piekarniach przemysłowych i supermarketach. Szef marketingu Nils Terstegen uważa, że wydarzenie branżowe w Monachium jest obowiązkowym punktem programu: "Automatica to dla nas najważniejsze targi robotyki zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym. Regularnie wykorzystujemy targi automatica jako okazję do zaprezentowania nowości".
Automatyzacja jest również ważną dźwignią redukcji emisji CO2 w produkcji. Technologia montażu i obsługi ma w tym kontekście różne podejścia do recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym. "Zrównoważone operacje są jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów. Symulacja oparta na oprogramowaniu pomaga nam efektywnie planować i optymalizować złożone rozwiązania automatyzacji przed uruchomieniem", mówi Wilfried Eberhardt, Chief Marketing Officer w KUKA. "Targi automatica po raz kolejny były dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania naszych najnowszych rozwiązań atrakcyjnej grupie docelowej".
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Raporty
Automatyka przemysłowa w dobie zaawansowanych rozwiązań i Przemysłu 4.0
Rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej są dziś integralną częścią praktycznie wszystkich procesów produkcyjnych i w dużej mierze decydują o rozwoju globalnego przemysłu. Z innej strony pojawiające się zaawansowane technologie (np. sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość czy sieć 5G) determinują rozwój automatyki przemysłowej, a rosnąca popularność koncepcji Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy wymuszają na producentach z tej branży stałe udoskonalanie swojej oferty.
Sztuczna inteligencja była kolejnym dominującym tematem podczas czterech dni targowych. Wynika to głównie z ogromnego tempa rozwoju w tej dziedzinie, zapoczątkowującego nową erę automatyzacji. NEURA to firma, która jest zarówno nowicjuszem, jak i pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Arne Nordmann, Head of Engineering, komentuje: "Można powiedzieć, że automatica to Liga Mistrzów robotyki. Znajdują się w niej wszystkie aktualnie istotne eksponaty z dziedziny robotyki. Chcemy być tego częścią, zaprezentować naszą technologię, pozostać w kontakcie ze wszystkimi naszymi partnerami i dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierzają sprawy".
Program wsparcia wyznacza nowe standardy
Oprócz powierzchni wystawienniczej rozmieszczonej w sześciu halach, odwiedzający po raz kolejny mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w ramach tegorocznego obszernego programu wspierającego, obejmującego fora i pokazy specjalne. Do najważniejszych wydarzeń należały pokazy Service Robot City i Mobile Robots in Production.
Klaus Kluger, członek zespołu organizującego specjalny pokaz Mobile Robots in Production, z satysfakcją spogląda wstecz: "Robotyka mobilna wywoła poważne zmiany w produkcji i intralogistyce w nadchodzących latach. Mesh-up na tegorocznych targach automatica był imponującą demonstracją tego, jak może wyglądać interoperacyjna logistyka produkcji przyszłości, obejmująca roboty AMR różnych producentów, dzięki VDA 5050 i znormalizowanym stacjom kontrolnym".
Thomas Hähn, CEO United Robotics Group, widzi ogromny potencjał w specjalnym pokazie Service Robot City: "Byliśmy zachwyceni, widząc, że na tegorocznych targach automatica reprezentowanych było więcej firm zajmujących się robotyką usługową i start-upów w porównaniu z poprzednimi wydarzeniami. Intensywna współpraca między start-upami i firmami o ugruntowanej pozycji ma potencjał, aby przyspieszyć przyszły rozwój. W końcu dobrych pomysłów i innowacji naprawdę nie brakuje".
munich_i Hightech Summit - think tank sztucznej inteligencji
Platforma munich_i high-tech to wiodący format robotyki i sztucznej inteligencji, który już po raz trzeci gościł na targach automatica. Monachijski Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej (MIRMI) na Uniwersytecie Technicznym w Monachium po raz kolejny zapewnił w tym roku orientację w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki, a jednocześnie umieścił związane z nimi zmiany w kontekście etyki i odpowiedzialności społecznej.
Prof. Sami Haddadin, dyrektor munich_i, podsumowuje: "Hightech Summit po raz kolejny był w tym roku prawdziwą atrakcją. Fascynujący pionierzy z przemysłu, nauki i start-upów dali nam wgląd w przyszłość, a my dyskutowaliśmy z odwiedzającymi nas politykami o tym, jak chcemy ją kształtować".
Prof. Alena Buyx, również dyrektor munich_i, dodaje: "munich_i po raz kolejny pokazało nam, że przyszłość jest dziś w naszych rękach. Zapewnia niezbędną platformę do dyskusji między siłami napędowymi z nauki, polityki i biznesu na temat tego, jak kształtować przyszłość w najlepszy możliwy sposób".
Kolejna automatica odbędzie się w dniach od 24 do 27 czerwca 2025 roku. Będą one ponownie połączone z LASER World of PHOTONICS - wiodącymi na świecie targami z kongresem poświęconym komponentom, systemom i aplikacjom fotonicznym oraz World of QUANTUM w Monachium.
Żródło: Messe München GmbH