Targi automatica to imponująca demonstracja dynamiki branży

Messe München GmbH

W nadchodzących latach środowiska pracy i całe społeczeństwo doświadczą wielkich zmian. Targi automatica, wiodąca wystawa, która odbyła się w Monachium w dniach 27-30 czerwca 2023 r., zaprezentowała rozwiązania, które automatyka i robotyka oferują w tym kontekście. Niesamowity powrót po zaledwie roku: 40 000 odwiedzających z około 88 krajów, 650 wystawców z 34 krajów i urzekający program wspierający. Kolokacja z LASER World of PHOTONICS i World of QUANTUM zapewniła znaczącą wartość dodaną dla wielu uczestników.

  • 40 000 odwiedzających
  • Program wspierający potwierdza pozycję lidera domeny
  • Zachwyceni wystawcy i odwiedzający

Dwaj dyrektorzy zarządzający Messe München, Reinhard Pfeiffer i Stefan Rummel, wyciągnęli pozytywne wnioski po czterech dniach targowych: "Automatica po raz kolejny udowodniła swoją wielką innowacyjną siłę. Uczestniczące firmy zaprezentowały konkretne wizjonerskie rozwiązania dla wyzwań, takich jak rekompensowanie braku specjalistów. Ponadto udana współpraca z imprezami towarzyszącymi LASER World of PHOTONICS i World of QUANTUM wzmacnia rolę Monachium jako wiodącego ośrodka technologicznego".


Dyrektor targów Anja Schneider dodaje: "Automatica podkreśla swoją pozycję jako wiodącej wystawy dla inteligentnej automatyki i robotyki z tym doskonałym wynikiem: świetna atmosfera, nowi gracze i wyraźna pozycja lidera w branży - wszystko to po zaledwie dwunastu miesiącach przygotowań".

Najwyższe oceny wystawców

Targi automatica otrzymały znakomite ogólne opinie od swoich wystawców. W ankiecie przeprowadzonej przez instytut badań rynkowych Gelszus 94 procent wystawców oceniło targi jako doskonałe lub dobre. W szczególności docenili oni jakość odwiedzających (91 procent) i wzrost liczby nowych klientów (85 procent).

Messe München GmbH

Frank Konrad, prezes zarządu VDMA Robotics + Automation, CEO HAHN Automation, potwierdza to: "Dla nas, jako firmy z branży automatyki, targi automatica są najważniejszymi targami od 20 lat. Po nieco powściągliwym powrocie po Covid w zeszłym roku, w tym roku liczba odwiedzających ponownie wzrosła, co było pozytywnym wskaźnikiem dla nas jako wystawców. Mieliśmy wiele dobrych rozmów i okazji do podtrzymania naszej sieci".

Kai Udo Modrich, szef działu kontroli i metrologii Inline w ZEISS Industrial Quality Solutions, zgadza się z Frankiem Konradem: "Tegoroczna automatica dotarła do sedna istotnych tematów dla inteligentnych fabryk przyszłości, spełniając tym samym swoją deklarację bycia wiodącą na świecie wystawą robotyki i automatyki".

Marc Segura, prezes ABB Robotics, jest kolejnym zadowolonym wystawcą: "Robotyka i sztuczna inteligencja to kluczowe technologie dla udanej dekady transformacji. To sprawia, że targi automatica, jako wiodąca wystawa i barometr trendów, są jeszcze ważniejsze dla firm dostosowujących swoje zakłady produkcyjne do przyszłości - tj. elastycznych, połączonych w sieć i zrównoważonych".

Oprócz uznanych kluczowych graczy, spółka zależna Google intrinsic była w tym roku po raz pierwszy uczestnikiem targów automatica. Henrike Neulen, Account Executive, wyjaśnia, dlaczego firma Alphabet wybrała automatica na gospodarza pierwszych targów w swojej historii: "Naszym celem jest uczynienie robotyki łatwiejszą i bardziej dostępną zarówno dla dostawców, jak i użytkowników. To sprawia, że targi automatica są dla nas odpowiednim środowiskiem do zaprezentowania zarówno naszej firmy, jak i produktów dużej międzynarodowej publiczności po raz pierwszy na żywo".

Duża satysfakcja wśród odwiedzających

W pierwszej dziesiątce krajów po Niemczech znalazły się Austria, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Korea Południowa, Chiny, Polska, Holandia, Słowenia i USA. Udział odwiedzających z zagranicy wyniósł 33 procent.

Messe München GmbHTargi automatica 2023 zachwyciły odwiedzających. 98 procent respondentów przyznało targom ocenę od doskonałej do dobrej. Ponadto 97 procent odwiedzających pochwaliło obecność liderów rynku, a 95 procent potwierdziło wiodącą rolę targów automatica. 65 procent odwiedzających z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się dalszego wzrostu znaczenia targów automatica.


Na koniec Joachim Stieler, dyrektor zarządzający Stieler Technologie- & Marketingberatung, powiedział: "Najlepsza automatica do tej pory! Jestem podekscytowany przyszłością!"


Tematy trendów podkreślają innowacyjną siłę targów automatica

Podczas gdy w przeszłości roboty były często uważane za zabójców miejsc pracy, obecnie stały się latarnią nadziei w walce z niedoborem umiejętności, który dotyka prawie wszystkie sektory. Robot piekarniczy prezentowany na stoisku FANUC jest tego doskonałym przykładem: Zautomatyzuje on monotonne etapy pracy w piekarniach przemysłowych i supermarketach. Szef marketingu Nils Terstegen uważa, że wydarzenie branżowe w Monachium jest obowiązkowym punktem programu: "Automatica to dla nas najważniejsze targi robotyki zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym. Regularnie wykorzystujemy targi automatica jako okazję do zaprezentowania nowości".

Messe München GmbH

Automatyzacja jest również ważną dźwignią redukcji emisji CO2 w produkcji. Technologia montażu i obsługi ma w tym kontekście różne podejścia do recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym. "Zrównoważone operacje są jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów. Symulacja oparta na oprogramowaniu pomaga nam efektywnie planować i optymalizować złożone rozwiązania automatyzacji przed uruchomieniem", mówi Wilfried Eberhardt, Chief Marketing Officer w KUKA. "Targi automatica po raz kolejny były dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania naszych najnowszych rozwiązań atrakcyjnej grupie docelowej".

Sztuczna inteligencja była kolejnym dominującym tematem podczas czterech dni targowych. Wynika to głównie z ogromnego tempa rozwoju w tej dziedzinie, zapoczątkowującego nową erę automatyzacji. NEURA to firma, która jest zarówno nowicjuszem, jak i pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Arne Nordmann, Head of Engineering, komentuje: "Można powiedzieć, że automatica to Liga Mistrzów robotyki. Znajdują się w niej wszystkie aktualnie istotne eksponaty z dziedziny robotyki. Chcemy być tego częścią, zaprezentować naszą technologię, pozostać w kontakcie ze wszystkimi naszymi partnerami i dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierzają sprawy".

Program wsparcia wyznacza nowe standardy

Oprócz powierzchni wystawienniczej rozmieszczonej w sześciu halach, odwiedzający po raz kolejny mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w ramach tegorocznego obszernego programu wspierającego, obejmującego fora i pokazy specjalne. Do najważniejszych wydarzeń należały pokazy Service Robot City i Mobile Robots in Production.

Messe München GmbH

Klaus Kluger, członek zespołu organizującego specjalny pokaz Mobile Robots in Production, z satysfakcją spogląda wstecz: "Robotyka mobilna wywoła poważne zmiany w produkcji i intralogistyce w nadchodzących latach. Mesh-up na tegorocznych targach automatica był imponującą demonstracją tego, jak może wyglądać interoperacyjna logistyka produkcji przyszłości, obejmująca roboty AMR różnych producentów, dzięki VDA 5050 i znormalizowanym stacjom kontrolnym".

Thomas Hähn, CEO United Robotics Group, widzi ogromny potencjał w specjalnym pokazie Service Robot City: "Byliśmy zachwyceni, widząc, że na tegorocznych targach automatica reprezentowanych było więcej firm zajmujących się robotyką usługową i start-upów w porównaniu z poprzednimi wydarzeniami. Intensywna współpraca między start-upami i firmami o ugruntowanej pozycji ma potencjał, aby przyspieszyć przyszły rozwój. W końcu dobrych pomysłów i innowacji naprawdę nie brakuje".

munich_i Hightech Summit - think tank sztucznej inteligencji

Platforma munich_i high-tech to wiodący format robotyki i sztucznej inteligencji, który już po raz trzeci gościł na targach automatica. Monachijski Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej (MIRMI) na Uniwersytecie Technicznym w Monachium po raz kolejny zapewnił w tym roku orientację w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki, a jednocześnie umieścił związane z nimi zmiany w kontekście etyki i odpowiedzialności społecznej.

Prof. Sami Haddadin, dyrektor munich_i, podsumowuje: "Hightech Summit po raz kolejny był w tym roku prawdziwą atrakcją. Fascynujący pionierzy z przemysłu, nauki i start-upów dali nam wgląd w przyszłość, a my dyskutowaliśmy z odwiedzającymi nas politykami o tym, jak chcemy ją kształtować".

Prof. Alena Buyx, również dyrektor munich_i, dodaje: "munich_i po raz kolejny pokazało nam, że przyszłość jest dziś w naszych rękach. Zapewnia niezbędną platformę do dyskusji między siłami napędowymi z nauki, polityki i biznesu na temat tego, jak kształtować przyszłość w najlepszy możliwy sposób".

Kolejna automatica odbędzie się w dniach od 24 do 27 czerwca 2025 roku. Będą one ponownie połączone z LASER World of PHOTONICS - wiodącymi na świecie targami z kongresem poświęconym komponentom, systemom i aplikacjom fotonicznym oraz World of QUANTUM w Monachium.

Żródło: Messe München GmbH

Galeria artykułu

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę