Systemy wygrodzeń przemysłowych i ryglowania

INSTOM

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy maszyn przemysłowych stosuje się szereg elementów, które pozwalają ograniczyć dostęp do stref niebezpiecznych. Jednym z takich narzędzi są modułowe systemy wygrodzeń włoskiej firmy Protec, które znalazły się w ofercie firmy INSTOM. Wygrodzenia przemysłowe pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz ograniczają dostęp do miejsc niebezpiecznych obsługiwanych przez człowieka. Ponadto zachowują maksymalną widoczność wydzielonego obszaru. Dzięki temu możemy nadzorować przebieg procesów z bezpiecznej pozycji. 

Novatek i Techno

Podstawowym elementem każdego z systemów jest słup łączący poszczególne moduły. Zapewnia on sztywność całej konstrukcji dzięki trwałemu połączeniu podstawy ze słupem. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu jak i również zapewnia prostotę i uniwersalność podczas samego procesu montażu wygrodzenia. Unikamy zbędnego łączenia podstaw ze słupami, poziomowania oraz okresowej kontroli śrub mocujących.

System wygrodzeń Novatek został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu go do zabezpieczenia stref niebezpiecznych wymagających wysokiej odporności uderzeniowej. Jego największą zaletą jest duża widoczność wydzielonego obszaru dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów wygrodzenia. Osłony siatkowe wykonane są z ocynkowanego drutu o średnicy 3 mm, tworząc zestandaryzowane moduły paneli o zewnętrznych wymiarach oczek 32x 67mm. Siatka wygrodzenia pokryta jest czarną, odporną na uszkodzenia mechaniczne, farbą o kolorze RAL9005. Zastosowanie tego konkretnego koloru gwarantuje optymalną widoczność wygrodzonych przestrzeni. W zależności od zastosowanego systemu, wygrodzenia mają wysokość od 950 aż do 3910mm. Na życzenie klienta producent wykonuje również panele o niestandardowych kształtach i wymiarach według indywidualnego projektu. Ponadto poszczególne moduły wygrodzeń mogą być wypełnione nie tylko siatką, ale również stanowić połączenie dwóch różnych materiałów takich jak aluminium czy PVC. Takie rozwiązania spotyka się w różnorodnych aplikacjach m.in. podczas operacji toczenia bądź spawania, gdzie w trakcie procesu produkcji powstają liczne wióry bądź inne płynne gorące odpryski mogące wydostać się poza strefę zabezpieczoną, dokonując niezamierzonych zniszczeń.

 

 

W celu zapewnienia optymalizacji czasu montażu wygrodzeń producent zapewnia zestaw trzech pomocniczych uchwytów, które pozwalają w kilku prostych krokach złożyć całą konstrukcję- nawet przez jedną osobę. Do montażu wygrodzeń producent posiada pełną ofertę akcesoriów – kotwy, śruby oraz poprzeczki, a także zestawy pozwalające na ustawienie pod kątem kilku modułów paneli względem siebie. Wszystkie elementy mocujące, zgodnie z najnowszą dyrektywą maszynową, muszą pozostać zintegrowane z panelami wygrodzenia, nawet podczas demontażu osłon w celach konserwacyjnych. Poprawność w tej kwestii zapewniona jest przez specjalny system mocowań zaprojektowany przez producenta, który nie pozwala, aby elementy mocujące zostały całkowicie zdemontowane z paneli. W wielu aplikacjach przemysłowych dopuszcza się możliwość incydentalnego dostępu do strefy niebezpiecznej przez osoby serwisujące lub obsługujące maszyny w strefie niebezpiecznej. Możliwość takiego dostępu jest zagwarantowana również poprzez szereg drzwi zarówno w wersji uchylnej, jak i przesuwnej.

Druga seria wygrodzeń – Techno, charakteryzuje się brakiem ramki okalającej siatkę. Jest ona dzięki temu bardzo łatwa w modyfikacji, aby dopasować się do potrzeb wygrodzenia danej linii. Pozwala to za spore oszczędności przy zakupie i montażu. Siatka posiada ten sam rozmiar oczek jak seria Novatek. Pozwala nam to na jej montaż w odległości minimalnej 200mm od strefy niebezpiecznej. Przetłoczenia poprzeczne mocno usztywniają panele i sprawiają, iż są one bardzo odporne na uderzenia. Wszystkie rodzaje wygrodzeń spełniają normę EN ISO 14120 dotyczącą wytrzymałości uderzeniowej. Seria Techno dostępna jest w dwóch wersjach wysokości standardowych wysokości: 2m oraz 2,5m. Podstawowy kolor tego rozwiązania to RAL 1003, ale za dodatkową opłatą producent może przygotować wygrodzenie w dowolny kolorze z palety RAL. Producent opracował pełną gamę dedykowanych rozwiązań w zakresie dostępu. Jedno- bądź dwuskrzydłowych systemów drzwiowych. Uchylnych oraz przesuwnych: na szynie po ziemi, na szynie podwieszanej, z prowadnicą montowaną wzdłuż wygrodzenia lub rozwiązania teleskopowe.

Systemy ryglowania drzwi P-Kube

Zastosowanie samych drzwi nie rozwiązuje w pełni kwestii dostępu do strefy niebezpiecznej. Taki dostęp powinien być zapewniony jedynie uprawnionym do tego osobom. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania w postaci klamek bezpieczeństwa oraz wyłączników bezpieczeństwa z solenoidem firmy Pizzato, czyli innymi słowy – systemy ryglowania do zabezpieczenia wejścia do strefy niebezpiecznej.

 

© INSTOM

 

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest system bezpiecznej klamki z serii P-Kube z najnowszym wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie serii NG. Elektrorygiel wyposażony jest w elektroniczny system wykrywania elementu aktywującego oparty na technologii RFID o wysokim stopniu kodowania. Każdy element aktywujący ma inny unikalny kod, co zapobiega możliwości manipulowania z wykorzystaniem innego aktywatora z tej samej serii i tym samym spełnia wymagania najnowszych norm dotyczących monitorowania położenia osłony/drzwi wg normy EN ISO 14119. Dzięki temu zastowanie tylko jednego wyłącznika w układzie maszyny zapewnia bezpieczeństwo na poziomie Ple i SIL3.

Ponadto, wyłączniki mogą być połączone szeregowo w maksymalnej ilości do 32 sztuk, utrzymując najwyższy poziom bezpieczeństwa Ple i SIL 3. Elektrorygle zamontowane na wygrodzeniach przemysłowych opcjonalnie mogą być wyposażone w przycisk typu anty-panic, który wychodzi z głowicy elektrorygla i znajduje się w strefie niebezpiecznej. W przypadku nieumyślnego zamknięcia operatora lub serwisanta wewnątrz strefy może on nacisnąć przycisk i natychmiast odblokować elektrorygiel wydostając się na zewnątrz strefy. Firma Pizzato przewidziała również możliwość umieszczenia dwóch przycisków oraz dodatkowego wyłącznika E-Stop na obudowie elektrorygla serii NG. Dzięki dodatkowej funkcjonalności, jaką jest wejście EDM w samym elektroryglu, możemy kontrolować styczniki wykonawcze przekaźników.

Wyłączniki bezpieczeństwa uzyskały pozytywny wynik podczas testów na stopień ochrony IP69K i dzięki temu mogą być stosowane w maszynach, które czyszczone są strumieniem wody o wysokim ciśnieniu i temperaturze. Zastosowany system bezpiecznej klamki z wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie gwarantuje siłę trzymania równą 9750 N. Jest to jeden z najwyższych wartości dostępnych obecnie na rynku, dzięki temu urządzenie to nadaje się do zastosowania w ciężkich i trudnych warunkach pracy.

Wyrodzenia przemysłowe firmy Protec stanowią właściwe rozwiązanie do zabezpieczenia stref niebezpiecznych zarówno o małej, jak i dużej powierzchni. Wspomagane przez inne, dodatkowe, elementy zabezpieczające jak elektrorygle firmy Pizzato zapewniają gwarancję bezpiecznej pracy osób w sąsiedztwie z maszynami. Autoryzowanym przedstawicielem firm Protec oraz Pizzato w Polsce jest firmy INSTOM z Łodzi.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę