System „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve) przetestowany

Eaton

Basefarm, norweska firma z branży data center, przetestowała usługę „system UPS jako rezerwa” (UPSaaR) firmy Eaton w ramach projektu prowadzonego przez firmę Statnett, norweskiego operatora systemu przesyłowego oraz firmę Fortum, wiodącego dostawcę energii w krajach bałtyckich i skandynawskich. Projekt pokazał, w jaki sposób odbiorcy energii elektrycznej mogą pomóc w zapewnieniu stabilnej sieci energetycznej.

W ramach projektu zasilacze UPS Eaton 93PM i Power Xpert 9395P w centrum przetwarzania danych firmy Basefarm zostały rozszerzone o funkcję UPSaaR. Funkcja ta umożliwia operatorom data center współpracę z dostawcami energii w celu chwilowego zmniejszenia zapotrzebowania centrum przetwarzania danych na energię, a nawet jej zwrotu do sieci. Jest to ważny krok naprzód w umożliwieniu dostawcom energii zapewnienia bardziej stabilnych systemów energetycznych, opartych na energii ze źródeł odnawialnych, której jakość, ilość i dostawy są trudniejsze do przewidzenia i zaplanowania. Oprócz wypełniania podstawowych funkcji ochrony obciążeń o krytycznym znaczeniu, zasilacze UPS były w stanie zapewnić moc 1,5 MW. Centrum przetwarzania danych mogłoby potencjalnie zarobić 50 000 euro na MW energii przeznaczonej na wsparcie sieci rocznie, w zależności od lokalnego rynku.

Reklama

Podczas tego pilotażowego projektu zasilacze UPS zostały przetestowane pod kątem pracy w czasie awarii elektrowni, która spowodowała niestabilność sieci elektroenergetycznej. Rezerwy centrum przetwarzania danych były w stanie zadziałać najszybciej, zapewniając pożądany dopływ mocy w czasie znacznie krótszym niż wymagane dwie sekundy i szybszym niż inne rezerwy podłączone do sieci, takie jak pompy, zużycie z sektora przemysłowego czy pojazdy elektryczne.

Omawiany program pilotażowy udowodnił, że magazynowanie energii w centrach przetwarzania danych jest realnym i działającym środkiem rezerwowym do bilansowania sieci energetycznej i nie ma wpływu na podstawową funkcję zasilacza UPS, jaką jest zabezpieczanie odbiorów. Firma Eaton zakończyła już udane projekty pilotażowe UPSaaR w zakresie sieci energetycznej w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W związku z tym system UPSaaR jest już gotowy do zaoferowania na rynku odpowiedzi strony popytowej, jako rozwiązanie modernizacyjne lub jako wbudowana funkcjonalność w nowo powstałych centrach przetwarzania danych.

Reklama

Źródło: Eaton

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę