Stacje szybkiego ładowania z technologią ABB

ABB

Kompleksowe rozwiązanie obejmuje same ładowarki, infrastrukturę do przyłączenia do sieci, a także dodatkowe cyfrowe funkcje. Wszystko ma działać niezawodnie nawet w czasie srogich, szwedzkich zim.

Vattenfall instaluje stacje do ładowania samochodów elektrycznych na terenie całej Szwecji w ramach krajowej strategii, która zakłada wyeliminowanie korzystania z paliw kopalnych w ciągu życia jednego pokolenia. Technologia zaproponowana przez ABB gwarantuje poziom niezawodności instalacji oczekiwany przez kierowców oraz trwałość wymaganą ze względu na występujące w Szwecji ostre zimy. Do tej pory w ramach projektu uruchomiono 40 publicznych stacji.

Vattenfall wykorzystuje stacje szybkiego ładowania prądem stałym ABB Terra o mocy 50 kW, które umożliwiają ładowanie akumulatorów o najpopularniejszych pojemnościach w ciągu 30–45 minut. Stacje wykorzystują otwarte standardy i funkcje zdalnego monitorowania oraz wsparcia dzięki platformie cyfrowej ABB Ability. – Współpraca między Vattenfall i ABB trwa od wielu lat. Wspólnie realizowaliśmy już projekty publicznych ładowarek pod klucz. ABB dostarcza sprzęt i urządzenia do przyłączenia do sieci, a my instalujemy i podłączamy je do publicznej sieci InCharge, w której kierowcy mogą szybko i sprawnie znaleźć dostępne punkty ładowania – powiedział Bjoern Oester, dyrektor ds. publicznych stacji ładowania w Vattenfall e-mobility Nordic.

© ABB

Rozwiązanie zapewnia bezpieczne i inteligentne przyłączenie do publicznej sieci elektroenergetycznej, aby stacja ładowania mogła działać niezawodnie w całym okresie eksploatacji, bez względu na warunki środowiskowe i obciążenie. Zmontowane i gotowe do użycia urządzenie jest dostarczane z fabryki ABB w szwedzkim Alingsas – skraca to czas instalacji na miejscu. Kolorystyka urządzenia jest zgodna z wymaganiami określonymi przez operatora i dopasowana do ładowarki. Przewidziano również miejsce na zamontowanie licznika poboru energii. – Aby elektromobilność mogła się rozwijać, kierowcy potrzebują stacji szybkiego ładowania z niezawodnym przyłączem zasilania. To, a także zaoferowanie kompleksowego rozwiązania, odpowiedniego wsparcia technicznego oraz dostaw w bardzo krótkich terminach, decydują o naszej wiodącej pozycji na rynku i udanej współpracy z Vattenfall – wyjaśnił Frank Muehlon, dyrektor biznesu e-mobility w Grupie ABB.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę