Stacje lutownicze do każdego obszaru zastosowań

Stacje lutownicze do każdego obszaru zastosowań Conrad Electronic

Conrad Sourcing Platform oferuje odpowiednie stacje lutownicze dla każdego obszaru zastosowań: dla majsterkowiczów, modelarzy, konstruktorów i elektroników hobbystów. Ponadto oferowane lutownicze mogą stanowić także wsparcie przemysłu, a korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne.

Przy zakupie stacji lutowniczej niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę dokładny scenariusz zastosowania i na tej podstawie sprawdzić, czy dany model posiada odpowiednie cechy. Aby ułatwić klientom wybór i ocenę, zdefiniowano cztery typowe grupy docelowe i dla każdej z nich szczegółowo przedstawiono odpowiednią stację lutowniczą dostępną na Conrad Sourcing  Grupa docelowa 1 to: majsterkowicze, modelarze, elektronicy hobbyści i konstruktorzy, grupa docelowa 2 to szkolenia i sektor edukacyjny. W skład 3 grupy docelowej wchodzą rzemiosło i warsztat, a 4 tworzą przemysł i produkcja.

Majsterkowicze, modelarze, elektronicy hobbyści i konstruktorzy

Łatwa obsługa, wysoka wydajność i różne typy grotów do różnych zastosowań: stacja lutownicza TOOLCRAFTST-80A oferuje wszystko, czego oczekują elektronicy hobbyści o profesjonalnych wymaganiach. Dla majsterkowiczów, modelarzy i amatorów elektroniki najważniejsze są funkcjonalność i elastyczna praca i właśnie, takie zalety ma ta stacja lutownicza. Podczas gdy modelarze potrzebują szerokiego grotu lutowniczego i dużej mocy, np. przy wymianie wtyczki akumulatora, o tyle w elektronice niezbędna jest cienka końcówka i regulacja temperatury. W związku z tym w tym modelu stacji lutowniczej można szybko i łatwo wymieniać groty do różnych zastosowań.

Lutownice
Conrad Sourcing Platform dostarcza stacje lutownicze, które spełniają precyzyjne potrzeby każdej grupy klientów.

W celu ochrony wrażliwej elektroniki ten podstawowy model oferuje wyrównanie potencjałów poprzez 4-milimetrowe gniazdo z ochroną elektrostatyczną. Pod malowaną proszkowo aluminiową obudową znajduje się również wysokiej jakości ceramiczny element grzejny, który umożliwia lutowanie z dużą mocą (80 W) w zakresie temperatur od 150 do 450°C. Temperatura może być łatwo i precyzyjnie ustawiana za pomocą analogowego pokrętła, dodatkowo dioda LED sygnalizuje stan pracy i regulację stacji. Lutownica posiada również wyjątkowo elastyczny przewód silikonowy i pewnie leży w uchwycie, który jest dostarczany wraz z czyścikiem grotu oraz zintegrowaną gąbką czyszczącą.

Stacja lutownicza
Analogowa stacja lutownicza TOOLCRAFT ST-80A

Szkolenia i sektor edukacyjny

Stacja lutownicza TOOLCRAFT ST-100 HF dobrze sprawdza się w przypadku wykorzystania podczas lekcji lub w warunkach szkoleniowych. Technologia wysokiej częstotliwości znacznie ułatwia pierwsze próby lutowania osobom, które dopiero zaczynają taką przygodę. Indukcyjny element grzewczy HF umożliwia bardzo szybkie nagrzewanie, co oznacza, że zajęcia lub lekcje mogą rozpocząć się od razu. Pokrętło zapewnia dostęp do ustawień temperatury, alternatywnie często używane wartości temperaturowe mogą być zapisywane przez nauczyciela i przywoływane za pomocą przycisku. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia uszkodzeń komponentów zarówno regulacja temperatury, jak i dostęp osób nieupoważnionych do tych ustawień wstępnych mogą być zabezpieczone hasłem. Ekran LCD o wysokim kontraście zapewnia dobrą czytelność ustawień, które są wyświetlane zarówno jako wartości zadane, jak i wartości rzeczywiste, co z kolei ułatwia nauczycielom sprawdzanie temperatur lutowania.

Cyfrowa stacja lutownicza
Cyfrowa stacja lutownicza wysokiej częstotliwości TOOLCRAFT ST-100 HF

Czujnik pochylenia gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo i energooszczędność. Mianowicie wykrywa czy lutownica jest aktualnie w użyciu, w przeciwnym razie przełącza urządzenie w stan czuwania po 20 minutach lub w tryb oszczędzania energii po 40 minutach. Stacja lutownicza ST-100 jest również elastyczna i wytrzymała - lutownica dobrze leży w dłoni i jest wyposażona w wysokiej jakości silikonowy przewód, który sprawia, że obsługa jest niezwykle prosta. Dla różnych wymagań szybko można zamontować odpowiednie groty lutownicze bez dodatkowych narzędzi. Groty lutownicze nie wymagają specjalnej konserwacji, wystarczy je okresowo czyścić w zintegrowanym czyściku do metalu oraz za pomocą gąbki. Element grzejny o mocy 100 W umożliwia pracę w temperaturach od 50 do 480°C, zapewniając stałą moc nawet przy wysokich poziomach temperatury. Dioda LED nad pokrętłem wyboru zapala się, gdy włącza się element grzejny. Wrażliwe układy scalone są chronione w miejscu pracy za pomocą zabezpieczenia elektrostatycznego przez 4-milimetrowe gniazdo wyrównania potencjału, a sama cyfrowa stacja lutownicza jest chroniona solidną aluminiową obudową o wysokiej jakości.

Rzemiosło i warsztat

Lutownica, odciąg oparów lutowniczych i oświetlenie obszaru roboczego: kompaktowa stacja lutownicza TOOLCRAFTLSL-951 oferuje wszystkie te funkcje w jednym urządzeniu, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla profesjonalnego rzemieślnika - zarówno do użytku mobilnego, jak i w warsztacie. Niezależnie od tego, czy chodzi o elektryków, serwisantów czy pracowników utrzymania ruchu - dzięki mocy 80 W stacja ta może być używana także do większych przekrojów przewodów, a dzięki kompaktowym wymiarom dobrze sprawdza się w zakresach prowadzenia prac serwisowych w terenie - bez problemu mieści się w każdej walizce lub szafce narzędziowej. I to pomimo zintegrowanego wyciągu oparów lutowniczych! Można go wygodnie złożyć i równie szybko ponownie użyć. Ponieważ stacja lutownicza LSL-951 nadaje się do wszystkich prac lutowniczych - w tym do lutowania lutem bezołowiowym, jak i ołowiowym - często nie jest możliwe uniknięcie tworzenia się szkodliwych oparów. Oznacza to, że gdy trzeba podjąć szybkie działania w celu ochrony zdrowia podczas lutowania, jednym ruchem ręki można uruchomić odsysacz oparów. W rezultacie toksyczne opary są neutralizowane u samego źródła przez filtr z węglem aktywnym. Wbudowana lampa robocza LED również okazuje się bardzo przydatna.

Cyfrowa stacja lutownicza
Cyfrowa stacja lutownicza TOOLCRAFT LSL-951

Dzięki stacji lutowniczej LSL-951 nie trzeba tracić czasu: element grzewczy PTC osiąga temperaturę 400 °C w zaledwie 48 sekund. Za pomocą regulatora obrotowego można ustawić temperaturę w zakresie od 160 do 480 °C. Ostatnio ustawiona temperatura jest zapisywana po wyłączeniu i wczytywana po ponownym włączeniu. Wyświetlacz LCD pokazuje między innymi zadaną i aktualną temperaturę w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita, a po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury oświetlenie zmienia się z żółtego na białe. Co więcej, lutownica umożliwia wymianę grotów w zależności od zadania, przy czym groty są kompatybilne z innymi stacjami lutowniczymi TOOLCRAFT.

Przemysł i produkcja

Dwie wydajne lutownice w jednej stacji: dzięki tej specjalnej funkcji stacja TOOLCRAFT ST-200 Pro o mocy 230 W jest szczególnie odpowiednia do stosowania w produkcji. Dwa stanowiska pracy mogą być wyposażone w tylko jedną stację w sposób oszczędzający miejsce i koszty. Dzięki niewielkiej konstrukcji ST-200 Pro zajmuje mało miejsca na stole warsztatowym. W przypadku stosowania w środowiskach produkcyjnych można również aktywować ochronę hasłem, aby ustawienia temperatury mogły być dokonywane tylko przez upoważniony personel. W ten sposób można zapobiec niepożądanym zmianom parametrów, a tym samym zabezpieczyć komponenty w procesie produkcyjnym. Ta stacja lutownicza jest również przydatna w konfekcjonowaniu kabli: dzięki wyposażeniu jednej lutownicy w małą końcówkę lutowniczą, a drugiej w większą końcówkę, można sprawnie łączyć kable o różnych przekrojach.

Stacja lutownicza
Stacja lutownicza TOOLCRAFT ST-200 Pro

Stacja lutownicza ST-200 Pro jest łatwa w obsłudze poprzez menu na wyświetlaczu TFT, a oprócz indywidualnego ustawiania temperatury posiada również dodatkowe zintegrowane funkcje, takie jak wyświetlanie wartości zadanych/aktualnych dla każdego kanału, programowalne wartości MIN/MAX, automatyczne obniżanie temperatury w trybie czuwania, regulowanie mocy dla każdego kanału, szybkie nagrzewanie i stałe wartości temperatur lutowania. Dodatkowo można zaprogramować czasy automatycznego obniżania temperatury i automatycznego wyłączania dla każdego kanału. Stacja lutownicza automatycznie wykrywa podłączone lutownice. Czujnik w lutownicy sam ustala, czy jest ona aktualnie używana i w ten sposób zarządza energooszczędną regulacją w trybie czuwania. Stacja lutownicza ST-200 Pro oferuje dwie lutownice z różnymi grotami, dwie uniwersalne podstawki lutownicze z gąbką i wełną czyszczącą oraz uchwyt na zapasowe groty lutownicze.

Źródło: Conrad Electronic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę