SoftBank inwestuje w magazynowanie energii odnawialnej

pixabay

SoftBank Vision Fund podjął inwestycję wynoszącą 110 mln dolarów w szwajcarski start-up Energy Vault, który jest twórcą systemów magazynowania energii odnawialnej. Jest to pierwsza taka typu inwestycja Grupy SoftBank w technologię magazynowania energii. W ramach inwestycji do zarządu Energy Vault zostanie włączony Andreas Hansson, partner SoftBank Investment Advisers.

Przełomowa technologia Energy Vault została zainspirowana pompowanymi elektrowniami wodnymi, które wykorzystują siłę grawitacji i ruch wody do magazynowania i rozładowywania energii elektrycznej. Rozwiązanie firmy opiera się dobrze znanych i zrozumiałych podstawach fizyki i inżynierii mechanicznej, jakie stosuje się w tych zakładach, ale zastępuje wodę niestandardowymi cegłami kompozytowymi dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu tanich materiałów i materiałoznawstwa.

Jak działa technologia? 

Cegły, każda o wadze 35 ton, są połączone z zastrzeżonym oprogramowaniem Energy Vault do projektowania systemów i oprogramowaniem wizyjnym do obsługi nowo zaprojektowanego dźwigu. Oprogramowanie autonomicznie koordynuje wieżę magazynowania energii i ładowanie lub rozładowywanie energii elektrycznej, wykorzystując inteligencję predykcyjną i unikalny stos zastrzeżonych algorytmów, które uwzględniają różne czynniki, w tym zmienność podaży energii i popytu, stabilność siatki czy pogodę. W rezultacie wieża Energy Vault może zapewnić wszystkie korzyści z wielkoskalowego pompowanego systemu magazynowania wody, ale przy znacznie niższym poziomie kosztów, wyższej wydajności w obie strony i bez wymogu szczególnej topografii terenu i negatywnego wpływu na środowisko.

- Energy Vault rozwiązuje od dawna złożony problem przechowywania energii odnawialnej na dużą skalę - powiedział Akshay Naheta, partner zarządzający w SoftBank Investment Advisers. - Integracja przez firmę sprawdzonych technologii z oprogramowaniem do nauki o materiałach i wizji maszynowej XXI wieku stanowi rozwiązanie, które zmienia ekonomikę jednostki energii odnawialnej, jednocześnie przywracając jej środowisko. Energy Vault stanowi uzupełnienie istniejącego portfela energetycznego SoftBank i cieszymy się, że możemy kontynuować globalny rozwój firmy - dodaje ekspert.

Źródło: Energy Vault 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę