elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Siemens udostępnia pierwszy przemysłowy router 5G

Siemens
Reklama
Reklama

Scalance MUM856-1 łączy lokalne aplikacje przemysłowe z publicznymi sieciami bezprzewodowymi: 5G, 4G i 3G. Router obsługuje przyszłościowe aplikacje, takie jak zdalny dostęp za pośrednictwem publicznych sieci 5G lub podłączanie urządzeń mobilnych, m.in. zautomatyzowanych pojazdów w przemyśle. Wersja w obudowie IP65 zastosowanie może znaleźć również poza szafą sterowniczą.

W przemyśle, poza potrzebą lokalnej łączności bezprzewodowej, rośnie zapotrzebowanie na zdalny dostęp do maszyn i instalacji. W takich przypadkach komunikacja odbywa się zwykle na duże odległości. Również serwisanci mogą korzystać z takiej formy dostępu do obsługiwanych maszyn i urządzeń. Publiczne sieci 5G są więc ważnym elementem zdalnego dostępu i zdalnej obsługi.

Pierwszy przemysłowy router 5G firmy Siemens

Scalance MUM856-1 to pierwszy przemysłowy router 5G firmy Siemens. Urządzenie łączy lokalne aplikacje przemysłowe z publicznymi sieciami bezprzewodowymi: 5G, 4G (LTE) i 3G (UMTS). Router może służyć do zdalnego monitorowania i serwisowania zakładów, maszyn, elementów sterujących i innych urządzeń przemysłowych za pośrednictwem publicznej sieci 5G, elastycznie i z dużą wydajnością w zakresie transmisji danych.

W przemyśle rośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Dodatkowo urządzenie można zintegrować z prywatnymi sieciami 5G. Scalance MUM856-1 obsługuje zatem przyszłościowe aplikacje, takie jak: roboty mobilne w produkcji, pojazdy autonomiczne w logistyce lub aplikacje rzeczywistości rozszerzonej dla techników serwisowych. Dzięki solidnej obudowie IP65 router może być używany również poza szafą sterowniczą, np. w trudnych warunkach produkcyjnych lub w obiektach zewnętrznych w przemyśle wodnym.

Aby zapewnić wydajne połączenie podsieci opartych na sieci Ethernet i urządzeń automatyki, Scalance MUM856-1 obsługuje wydanie 15 standardu 5G. Narzędzie oferuje wysoką przepustowość, do 1000 Mb/s dla łącza w dół, i do 500 Mb/s w przypadku łącza w górę, zapewniając tym samym szybką transmisję danych w zastosowaniach wymagających takiego podejścia. Dzięki obsłudze IPv6 urządzenia mogą być również zaimplementowane w nowoczesnych sieciach komunikacyjnych.

Scalance MUM856-1 przekłada się na szerokie spektrum korzyści

Oprócz wskazanych elementów router 5G firmy Siemens zawiera także różne funkcje bezpieczeństwa w celu monitorowania ruchu danych i ochrony przed nieautoryzowanym dostępem: na przykład zintegrowany firewall, a także uwierzytelnianie urządzeń komunikacyjnych i szyfrowanie transmisji danych przez VPN. W przypadku braku dostępnej sieci 5G urządzenie automatycznie przełącza się na sieci 4G lub 3G. Pierwsza wersja routera posiada licencję radiową UE; inne wersje z różnymi licencjami są w przygotowaniu. Dzięki platformie zarządzania Sinema Remote Connect dla połączeń VPN użytkownicy mogą łatwo i bezpiecznie uzyskać dostęp do zdalnych zakładów lub maszyn, nawet jeśli są zintegrowane z innymi sieciami. Oprogramowanie oferuje również łatwe zarządzanie i automatyczną konfigurację urządzeń.

Reklama

Łączność z sieciami publicznymi to jednak nie wszystko. Scalance MUM856-1 odpowiada również za integrację z prywatnymi lokalnymi sieciami kampusowymi 5G. Siemens testuje ten przypadek użycia we własnym salonie i centrum testowym w prototypowej, samodzielnej sieci testowej 5G, która jest oparta na komponentach Siemensa. Wykorzystywana tutaj infrastruktura 5G składa się z: rdzenia 5G, jednostki rozproszonej i kilku jednostek radiowych. Siemens zbudował także kolejny prototyp prywatnej infrastruktury 5G w swoim zakładzie w Amberg, a zakład w Karlsruhe także zostanie wkrótce wyposażony w takie rozwiązanie.

W tych systemach Siemens opiera się wyłącznie na własnych, niezależnie opracowanych produktach i rozwiązaniach. Ponadto Siemens wdraża obecnie technologię sieci prywatnej dla sieci kampusowej 5G, koncentrując się na zastosowaniach przemysłowych w jednej z hal wystawowych Deutsche Messe w Hanowerze. Ta prywatna sieć 5G będzie gotowa do użytku na początku września. Sieć może być wykorzystywana przez wystawców podczas targów, a poza godzinami, w którym odbywają się wydarzenia, może posłużyć do testów i prób terenowych.

Źródło: Siemens

 

 

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama